Debiut PZU poprawia nastroje

Debiut PZU poprawia nastroje
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2010-05-12 (10:47)

Mimo, iż jeszcze wczoraj wieczorem indeksy na Wall Street spadały, a na rynku widoczna była niepewność związana z perspektywami dla Grecji i całej strefy euro (co przełożyło się na dalszy spadek EUR/USD w okolice 1,2606 dzisiaj rano), to złoty dzisiaj rano był dość stabilny i w kolejnych minutach spadliśmy poniżej 4 zł za euro.

Wprawdzie nie ogłoszono jeszcze wyników przetargu 5-letnich obligacji PS0415 (to poznamy w południe), to nastroje na rynku już teraz są lepsze. Nie wykluczone, iż za umocnieniem złotego stoi resort finansów, gdyż jeden z jego przedstawicieli przyznał, iż osłabienie naszej waluty jest wykorzystywane do zamiany części walut na złote. W dużej mierze lepsze nastroje wokół złotego to też zasługa dość dobrego debiutu grupy PZU na giełdzie (blisko 12 proc. wzrost na otwarciu notowań), które jednocześnie było największym IPO w Europie od 2007 r. To pokazuje, iż zainteresowanie polskimi aktywami jest dość duże, mimo większych zawirowań na rynkach światowych w ostatnim czasie. To także bardzo dobry sygnał dla Skarbu Państwa, który nie powinien mieć większych problemów przy kolejnych dużych prywatyzacjach (Tauron) i tym samym z łataniem tegorocznego deficytu budżetowego.

Inwestorzy dobrze przyjęli też dane o niemieckim PKB, który wzrósł w I kwartale aż o 1,7 proc. r/r (oczek. 1,2 proc. r/r), co tylko pokazuje, kto zyskuje na słabym euro. To jednak też dobry prognostyk odnośnie danych dla całej strefy euro, które poznamy o godz. 11:00 (oczek. 0,5 proc. r/r). Inwestorzy wzięli pod uwagę także informacje, jakie napłynęły z Hiszpanii. Premier Zapatero zapowiedział dzisiaj rano kolejne cięcia wydatków, które rząd powinien zaakceptować w najbliższy piątek. Poprawiła się także sytuacja w Wielkiej Brytanii, po tym, jak konserwatyści dość szybko porozumieli się z liberalnymi demokratami w kwestii powołania nowej koalicji rządowej. Premierem został David Cameron. Wciąż jednak nie wiadomo, jak nowy gabinet będzie się zapatrywać na konieczność przeprowadzenia ewentualnych cięć fiskalnych, bez których rating Wielkiej Brytanii może być zagrożony.

Dzisiaj poza danymi o PKB w strefie euro i wynikami aukcji 5-letnich obligacji w kraju, istotne będą także publikacje Raportu o Inflacji, jaki opublikuje o godz. 11:30 Bank Anglii, a także dane o deficycie handlowym USA o godz. 14:30. Widać jednak, iż są szanse na poprawę nastrojów nawet do końca tygodnia, co jeszcze wczoraj nie było łatwe do przewidzenia. Wydaje się, że EUR/USD znalazł mocniejsze wsparcie w rejonie 1,26.

EUR/PLN: Scenariusz wzrostu powyżej 4,08 zaczyna się oddalać, co jednak nie oznacza, iż ponowna próba nie zostanie podjęta w najbliższych tygodniach. Na razie jednak widać szanse na złamanie piątkowego minimum w rejonie 3,9750-3,98 i test okolic 3,96. Jego naruszenie może otworzyć drogę do spadku nawet w okolice 3,92-3,93. Silny opór to teraz rejon 4,00.

USD/PLN: Dolar nie złamał poziomu 3,20, co sprowokowało podaż do kontrataku. Wydaje się, że kolejne dni przyniosą spadek nawet w okolice 3,05, jeżeli sprzyjać temu będzie także zachowanie EUR/USD (korekta w górę).

EUR/USD: Wygląda na to, że EUR/USD znalazł mocniejsze wsparcie w rejonie 1,26 i test okolic 1,2510 może się nieco odwlec w czasie. Zwłaszcza, że są szanse na wejście w sugerowany jeszcze wczoraj rano trend kilkunastodniowy boczny ograniczany od góry przez strefę 1,30-1,31. O trwalszym odbiciu się euro nie ma raczej mowy, biorąc pod uwagę utrzymujące się wciąż czynniki ryzyka, jak kłopoty legislacyjne w kontekście środków z Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego, czy też negatywne oceny perspektyw Portugalii i Hiszpanii.

GBP/USD: Uspokojenie nastrojów na scenie politycznej i lepsze dane o produkcji przemysłowej, opublikowane wczoraj, sprzyjają funtowi. W efekcie po naruszeniu poziomu 1,50 są szanse na test okolic 1,51, a sugerowany wczoraj trend boczny 1,47-1,51, ma szanse przerodzić się w mini falę wzrostową z testem okolic 1,52-1,53 w kolejnych dniach.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

14:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.