Euforia ustępuje

Euforia ustępuje
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-05-11 (12:07)

ECB zapewnia, że skup obligacji zadłużonych państw europejskich nie będzie finansowany 'z powietrza', czyli dodrukowaniem pieniędzy, co współcześnie określa się subtelnie "kwantytywnym łagodzeniem". Operacje te mają być sterylizowane, co oznacza, że nie będą miały wpływu na inflację.

Warto zwrócić uwagę, że Axel Weber, główny kandydat na następcę Tricheta, otwarcie sprzeciwił się tego typu operacjom. Po chwilowej euforii w dniu wczorajszym, dzisiejsze komentarze dotyczące wielkiego pakietu ratunkowego są już bardziej krytyczne. W WSJ artykuł tytułowy (w wersji online) poświęcony jest skutkom ubocznym naśladowania amerykańskiej polityki 'bail out'. Rynek jest sceptyczny, bo problem nie znika - długi pozostają, a deficyty w zadłużonych państwach będą musiały być ograniczone. Tym niemniej, dzięki interwencji presja na system finansowy i na banki powinna się zmniejszyć, co daje rządom trochę więcej czasu na przeprowadzenie bolesnych cięć. Powstaje pytanie czy będą w stanie się zdycyplinować mimo protestów społecznych. Politycy europejscy są świadomi konieczności wprowadzenia mechanizmów kontrolujących przestrzeganie wiecznie łamanej zasady 3% deficytów.

Rynki dzisiaj odreagowują wczorajsze euforyczne wzrosty. Niepokojąco słabo zachowuje się od jakiegoś czasu giełda chińska. Shanghai Composite spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2009 i spada już 6 tydzień z rzędu. Niezależnie od wpływających na nastroje wiadomości, należy zauważyć, że ubiegłotygodniowa wyprzedaż odwróciła znacząco układ sił na rynkach zachodnich. Dopóki zatem nie zostanie zanegowana traderzy będą się pozycjonować na kontynuację korekty. Indeksy wejdą prawdopodobnie w fazę szerokiego trendu bocznego. W takim scenariuszu silniejsze impulsy wzrostowe będą wykorzystowane do sprzedaży. Zmienność powinna nieco spaść w najbliższym czasie, ale nadal będzie relatywnie wysoka w porównaniu do okresu wzrostów.

EURPLN

Zmienne nastroje na rynkach oraz panująca wysoka zmienność generalnie nie sprzyjają walutom rynków wschodzącym. Dopiero dłuższe uspokojenie sytuacji wzmocni złotego. Wczorajsze umocnienie zatrzymało się w okolicach 4,00 na EURPLN i 3,04 na USDPLN. Dzisiaj złoty jest ponownie pod presją sprzedających ze względu na umocnienie dolara i spadki na giełdach. Takie wahania mogą potrwać dłużej, aczkolwiek nie spodziewamy się przebicia strefy 4,20 - 4,24 na EURPLN w najbliższym czasie.

EURUSD

Poniedziałkowa reakcja na wiadomości weekendowe była typowym 'short squeezem' w trendzie spadkowym. Nie oznacza to, że rynek zejdzie od razu na nowe minima. Najprawdopodobniej notowania eurodolara wejdą teraz w fazę szerszej konsolidacji. Zejścia w kierunku minimów z ubiegłego tygodnia będą wykorzystywane do zamykania krótkich pozycji. Sentyment do euro jest nadal negatywny ze względu na gorsze perspektywy wzrostu europejskiej gospodarki. Oporem technicznym będzie strefa 1,30-1,31. Poziom 1,2455 jest ubiegłorocznym minimum i będzie działać jako psychologiczne wsparcie.

GBPUSD

Entuzjastyczne wzrosty na eurodolarze trwały stosunkowo krótko i rynek bardzo szybko wrócił do poziomów z piątku. Podobnie zachował się funtdolar. Wyjście ponad 1,50 zostało zanegowane i notowania wróciły w okolice wsparcia przy 1,48. Dane makro w dalszym ciągu są na drugim planie wobec panującej zmienności. Warto jednak odnotować, że dzisiejsza produkcja przemysłowa była znacznie lepsza od oczekiwań, co chwilowo wzmocniło funta w relacji do dolara. Nocne maksimum przy 1,4874 zostało jednak tylko chwilwo przebite i notowania wróciły do wcześniego zakresu po danych. Rynek pozostanie nerwowy w związku z panującą zmiennością oraz ze względu na niepewność w zakresie polityki fiskalnej przyszłego rządu. Oporem technicznym będzie strefa 1,50-1,5050.

USDJPY

Notowania jena uspokoiły się nieco w relacji do dolara. Zakres 91 - 93 był wczoraj chwilowo przebity, ale dzisiaj rynek z powrotem do niego wrócił. Wysoką amplitudę wahań nadal obserwujemy na parze EURJPY. Po wczorajszym teście poziomu 122, rynek wrócił z powrotem poniżej 118. Zmienność powinna utrzymać się jeszcze przez jakiś czas na wysokim poziomie, a notowania jena będą silnie skorelowane z indeksami. Krótkoterminowe silne trendy na eurojena można wykorzystać za pomocą opcji walutowych z bliskim terminem wygaśnięcia lub za pomocą stopsów kroczących.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.