Kwiecień na rynku walutowym - euro traci przez Grecję

Kwiecień na rynku walutowym - euro traci przez Grecję
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-05-06 (11:52)

Kwiecień przyniósł osłabienie notowań euro wobec głównych walut. W szczególności wobec dolara, jena i funta. Wspólna waluta traciła na wartości w reakcji na wzrost obaw związanych z Grecją, która boryka się z gigantycznym zadłużeniem.

Sytuacja jest o tyle trudna, że przez lata fałszowane greckie statystyki na tyle skutecznie podkopały wiarygodność tego kraju, że inwestorzy mają duże wątpliwości, czy oferowany przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pakiet pomocy o wartości 110 mld euro (zapewnia on finansowanie Grecji na najbliższe trzy lata), ostatecznie zakończy kryzys.

Nie tylko Grecja jest problemem

Grecja to nie jedyny problem z jakim musi się zmierzyć wspólna waluta w najbliższych tygodniach. Znacznie poważniejszym wyzwaniem są pojawiające się obawy o eskalację kryzysu fiskalnego na innych członków Strefy Euro, co mogłoby zachwiać jej stabilnością. Dotyczy to zwłaszcza Hiszpanii. O ile bowiem grecka gospodarka stanowi tylko 2,3 proc. PKB wszystkich krajów tworzących Strefę Euro, a dług 3,7 proc. ogólnego zadłużenia. To już udział Hiszpanii stanowi już odpowiednio 11 proc. PKB i 6,7 proc. ogólnego zadłużenia.

Strach przed eskalacją kryzysu fiskalnego na inne kraje zaliczane do tzw. grupy PIIGS (Portugalia, Włoch, Irlandia, Grecja, Hiszpania) podsyciły agencje ratingowe obniżając rating dla Grecji, Hiszpanii i Portugalii lub też ostrzegając przed takim krokiem. Dlatego wydaje się, że w maju to właśnie agencje ratingowe mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu trendów w notowaniach euro. Dalsze obniżki ratingów nasilą kryzys w Strefie Euro, prowadząc do kontynuacji przeceny wspólnej waluty. Wówczas realny jest spadek EUR/USD w okolice 1,25, EUR/JPY do 114,19, a EUR/GBP do 0,8435.

Analiza techniczna potwierdza spadki

Sytuacja techniczna na wykresach wspomnianych par wskazuje na duże prawdopodobieństwo testu opisanych poziomów. EUR/USD od grudnia 2009 roku znajduje się w silnym trendzie spadkowym, a po przełamaniu wsparcia 1,2924 (dołek z kwietnia 2009 roku na wykresie dziennym), ma otwartą drogę do długoterminowych dołków z listopada 2008 i marca 2009.

Kurs EUR/JPY jeszcze w styczniu br. wybił się dołem z dziewięciomiesięcznej konsolidacji, którą na wykresie dziennym można zamknąć przedziałem 128,60-138,39 i obecnie ma otwartą drogę do dołka z lutego 2009 (114,19).

Kurs EUR/GBP natomiast po wybiciu poniżej styczniowego dołka (0,8655), powinien mocno przetestować wsparcie wyznaczone przez średnioterminowy dołek z czerwca 2009 (0,8435).

Funt w cieniu wyborów w UK

W kwietniu funt nieznacznie umocnił się do dolara, korygując impuls spadkowy w okresie grudzień 2009 - luty 2010. Jednak dopiero w maju, wraz z rozstrzygnięciem wyborczym na Wyspach, prawdopodobnie rozstrzygną się losy brytyjskiej waluty. To bowiem od układu sił w parlamencie będzie zależało, czy szybko wprowadzone zostaną niezbędne reformy, mogące wesprzeć brytyjską gospodarkę.

Sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii jest obecnie dość skomplikowana. Pierwszy raz od wielu lat nie ma bowiem pewności, jaka będzie powyborcza rzeczywistość. W ostatnich miesiącach wywróciła się bowiem sytuacja na brytyjskiej scenie politycznej. Tak należy traktować mocną sondażową pozycję Liberalnych Demokratów, którzy wg niektórych sondaży stali się drugą siłą. Ostatnie sondaże wskazują, że na tę ostatnią partię zagłosuje od 24 do 28 proc. Brytyjczyków. Laburzyści cieszą się poparciem 28-30 proc. społeczeństwa, a konserwatyści 33-38 proc.

Rynek walutowy niewątpliwe dobrze odebrałby zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej. W mniejszym stopniu ucieszyłby się z wygranej Partii Pracy. Negatywnie natomiast będzie odebrany wynik wyborów, który nie będzie prowadził do klarownego podziału na scenie politycznej. Jest to o tyle groźne, że przedłużenie niepewności poza okres wyborów, jednocześnie zmniejsza szanse na szybkie przeprowadzenie niezbędnych reform, tym samym stając się przysłowiową kulą u nogi funta. Szczególnie, że jest co reformować. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku dużej grupy państw europejskich, konieczna jest konsolidacja brytyjskich finansów publicznych. Dobrą wiadomością jest jedynie to, że przy obowiązującej w Wielkiej Brytanii większościowej ordynacji, ten scenariusz jest najmniej prawdopodobny. Dlatego ryzyko odłożenia reform jest stosunkowo małe.

Średnioterminowa sytuacja na wykresie GBP/USD nie prezentuje się optymistycznie dla funta. Lutowe wybicie tej pary dołem z ośmiomiesięcznej konsolidacji, którą od dołu ograniczał dołek października 2009 roku, a od góry szczyt z sierpnia tego samego roku, wskazuje na prawdopodobieństwo spadków w kierunku 1,37-1,38 dolara.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

09:37 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

07:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.