Nadeszły dobre dane makro, ale inwestorzy mają pewne wątpliwości

Nadeszły dobre dane makro, ale inwestorzy mają pewne wątpliwości
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2010-04-20 (22:26)

Opublikowane dzisiaj odczyty makro, były dość pozytywne. O godz. 10:30 poznaliśmy odczyt inflacji CPI w Wielkiej Brytanii, która przyspieszyła w marcu do 3,4 proc. r/r (oczekiwano 3,2 proc. r/r), co na dłuższą metę sugeruje, iż Bank Anglii nie będzie mógł już podejmować dodatkowych działań stymulujących gospodarkę (pytanie, czy takowe będą w ogóle potrzebne).

To pomogło notowaniom funta, ale na krótko – zgodnie z prognozami GBP/USD nie udało się na dłużej zagościć powyżej 1,5380. Z kolei o godz. 11:00 pojawił się rewelacyjny odczyt indeksu ZEW z Niemiec (wzrost do 53 pkt. w kwietniu) pomógł w zwyżce EUR/USD. Nie udało się jednak przetestować rejonu 1,3530 i notowania zawróciły w dół odbijając się od poziomu 1,3522. Inwestorzy zaczęli obawiać się gospodarczych skutków lotniczego paraliżu Europy, gdyby miał się on przedłużyć. Nastroje popsuł też Axel Weber z Europejskiego Banku Centralnego, który nie wykluczył, iż Grecja może potrzebować w najbliższych latach aż 80 mld EUR finansowej zapomogi. W efekcie spread pomiędzy 10-letnimi greckimi obligacjami, a ich niemieckimi odpowiednikami wzrósł do poziomu 489 p.b. (najwyższego w historii). Rosną także obawy wokół Portugalii – to wszystko znów ujemnie rzutuje na notowania euro. Chociaż nie należy przesadzać – zobaczymy, co przyniesie jutrzejsza wizyta przedstawicieli KE, ECB i MFW w Atenach. Dobre informacje napłynęły też z Polski – dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 12,3 proc. r/r (oczek. 9,6 proc. r/r) , co może sugerować lepszy I kwartał w gospodarce, niż wcześniej sądzono. Dużo w tej kwestii może wnieść też dynamika sprzedaży detalicznej za marzec, którą poznamy w najbliższy piątek (oczek. 4,1 proc. r/r). Na razie wszystko odbywa się też bezinflacyjnie (PPI spadł o 2,4 proc. r/r), co nie powinno rzutować na ewentualne decyzje RPP. Niemniej EUR/PLN nie zdołał dzisiaj złamać poziomu 3,88. Nie oznacza to, iż nie dojdzie do tego w najbliższych dniach. Chyba, że inwestorzy zaczną się obawiać, iż zaplanowany na czwartek-piątek szczyt G-20 przybliży wprowadzenie zaostrzonych regulacji dla sektora bankowego, a także ewentualnego dodatkowego opodatkowania tych instytucji. Praktyka pokazuje jednak, iż w tych kwestiach z reguły trudno o szybki kompromis…. Powody do zadowolenia mieli dzisiaj także posiadacze „kanadyjczyka”. Dość jastrzębi komunikat Banku Kanady, nie wykluczający podwyżki stóp procentowych już na najbliższych posiedzeniach, doprowadził do naruszenia przez USD/CAD poziomu parytetu, czyli poziomu 1,00.

EUR/USD: Układ wskaźników 4-godzinowych nie potwierdza spadku, jaki pojawił się po południu. Mamy więc bardziej do czynienia z „szarpanym rynkiem” przed kolejnymi zwyżkami, niż ryzykiem powrotu do silnych spadków, czyli zejściem poniżej 1,3415 i dalej testowaniem 1,3265-1,3278. W najbliższych godzinach kluczowe będzie ponowne wyjście powyżej 1,35. Mocne wsparcie można ulokować w rejonie 1,3450.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

12:06 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

10:59 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.