Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rada obawia się zbyt mocnego złotego
2010-10-27 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutZ komunikatu opublikowanego na konferencji prasowej widać wyraźnie, iż członkowie RPP nie chcą podwyższać stóp procentowych ze względu na ryzyko nadmiernego napływu kapitału spekulacyjnego do Polski (wydaje się to słuszne patrząc na ewentualne skutki polityki FED dla rynków wschodzących).
Stopa referencyjna bez zmian, stopa rezerw obowiązkowych w górę
2010-10-27 Raport popołudniowy FMCMKolejne dobre dane ze Stanów Zjednoczonych: Na rynku walutowym przez dzisiejszą sesję nadal utrzymywały się nastroje sprzyjające umacnianiu dolara. Z jednej strony było to wywołane przez informacje odnośnie potencjalnych szczegółów ewentualnego programu płynnościowego w USA, a z drugiej napływającymi danymi makro zza oceanu, które okazywały się lepsze od oczekiwań rynku.
Nerwowych oczekiwań ciąg dalszy
2010-10-27 Komentarz poranny TMS BrokersWtorkową sesję amerykańskie giełdy rozpoczęły na minusach. W pierwszych godzinach notowań indeksy na Wall Street zdołały wzrosnąć w okolice poziomów poprzedniego zamknięcia i do końca dnia oscylowały wokół tej granicy.
Inflacja w Australii niższa od prognoz
2010-10-27 Codzienny Puls Rynku IDMSAWzrost cen w Australii w III kwartale tego roku był niższy niż oczekiwano - takie dane napłynęły na rynek dzisiejszej nocy. Podczas gdy prognozy mówiły o wzroście o 2.9% r/r i 0.8% kw/kw, odczytano odpowiednio 2.8% i 0.7%. Na wieść o tym dolar australijski silnie osłabił się w stosunku do najważniejszych walut.
Szukanie pretekstów
2010-10-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRozczarowanie po wynikach weekendowego spotkania G-20 zostało przez niektórych sprytnie wykorzystane do zakupu dolarów. Strategia ta dała w przypadku pary EUR/USD już 300 pipsów od poniedziałkowego poranka (1,4080).
Czy RPP podniesie stopy?
2010-10-27 Komentarz poranny TMS BrokersNotowania złotego względem euro pozostawały wczoraj stosunkowo stabilne. Kurs EUR/PLN konsolidował się w wąskim zakresie 3,9250-3,9400. Dzisiaj w godzinach porannych podjął on próbę wyjścia górą z tego przedziału. Nawet jeśli próba ta się powiedzie, w najbliższych godzinach nie powinniśmy obserwować silniejszych zmian, ...
Dane makro z USA pomagają dolarowi
2010-10-27 Raport poranny FMCMPonownie przy niższych poziomach: Po nieudanym powrocie ponad poziom 1,40, główna para walutowa zawróciła na niższe poziomy. Sprzyjały temu opublikowane wczoraj po południu dane z USA, ponieważ okazało się, że zaufanie konsumentów wzrosło wyraźnie mocniej niż oczekiwano.
Umocnienie funta po dobrych danych z brytyjskiej gospodarki
2010-10-26 Komentarz popołudniowy TMS BrokersZłoty w ostatnich godzinach dość silnie stracił na wartości względem funta brytyjskiego. Kurs GBP/PLN wzrósł do 4,4900, podczas, gdy jeszcze na początku dzisiejszych notowań kształtował się on w pobliżu 4,4200. Funt zyskiwał na wartości również względem innych walut.
Spore zaskoczenie danymi o zaufaniu konsumentów w USA
2010-10-26 Raport popołudniowy FMCMKolejna próba wyłamania się dołem na EUR/USD: Pierwsza połowa dzisiejszego dnia charakteryzowała się stosunkowo niewielką zmiennością, ponieważ brakowało istotnych publikacji makro, które mogłyby wpłynąć na zachowanie inwestorów. Kurs głównej pary utrzymywał się w okolicach poziomu 1,3950 i miał trudności z odsunięciem się na większą odległość w którąkolwiek ze stron.
Stopy procentowe w Szwecji kolejny raz w górę
2010-10-26 Codzienny Puls Rynku IDMSADane z rynku nieruchomości znajdowały się w centrum uwagi inwestorów w dniu wczorajszym. Liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym we wrześniu okazała się o 10% wyższa niż w sierpniu i było to znacznie powyżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali wzrost o 4% m/m.
Dolar wciąż pod presją deprecjacyjną
2010-10-26 Komentarz poranny TMS BrokersZłoty rozpoczął dzisiejszą sesję od lekkiego odreagowania wczorajszego umocnienia względem euro, a notowania EUR/PLN zwyżkowały powyżej 3,9300. Kurs znajduje się w połowie kanału spadkowego, którego dolne ograniczenie kształtuje się obecnie w pobliżu poziomu 3,8800 – chwilowo silniejszą zniżkę ...
Postanowienia weekendowego szczytu G20
2010-10-26 Poranny Szkic Walutowy AFSW poniedziałek inwestorzy przyjęli postanowienia weekendowego szczytu G20 dotyczące odstępowania od konkurencyjnej dewaluacji walut jak zielone światło do kontynuacji ostatnich trendów. Dalszej przecenie został poddany dolar, a kapitał transferowany był na rynki wschodzące.
Złoty chwilowo odłącza się od nastrojów globalnych
2010-10-26 Raport poranny FMCMBrak impulsów do większych zmian: Wczorajsza sesja europejska upłynęła na rynku walutowym w dobrych nastrojach. Jednak popołudnie przyniosło zmiany, ponieważ główna para wróciła pod poziom 1,40. Stało się tak mimo lepszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, które mogły podtrzymać apetyt na ryzyko.
Mocne uderzenie w złotego
2010-10-25 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW opinii wiceministra finansów Polska na trwale weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a dynamika PKB w III i IV kwartale może przekroczyć 3,5 proc., a w przyszłym roku wynieść 3,5-4,0 proc. Ludwik Kotecki oczekuje też przyspieszenia inflacji, chociaż jak zaznaczył, wskaźnik CPI nie wzrośnie w tym roku powyżej 3 proc.
Udana sesja dla polskiej waluty
2010-10-25 Komentarz popołudniowy TMS BrokersZłoty w ostatnich godzinach zyskał na wartości względem większości głównych walut. Kurs EUR/PLN zszedł z poziomu 3,9600 na 3,9250, natomiast GBP/PLN spadł z okolic 4,4400 do 4,4000. Polską walutę wspierały umiarkowanie dobre nastroje inwestycyjne na zachodnioeuropejskich giełdach.
Złoty umacnia się w oczekiwaniu na decyzję RPP
2010-10-25 Raport popołudniowy FMCMPozytywne zaskoczenie danymi: Pierwsza sesja nowego tygodnia upłynęła spokojnie, choć nie oznaczało to braku zmienności. Po weekendowym spotkaniu G20 inwestorzy na nowo interesowali się ryzykownymi aktywami, co oznaczało osłabianie waluty amerykańskiej.
G20: zmiana układu sił w negocjacjach?
2010-10-25 Codzienny Puls Rynku IDMSACzy Stany Zjednoczone również prowadzą wojnę walutową? Taka sugestia padła na weekendowym szczycie G20 w Korei Południowej z ust przedstawiciela Niemiec. Niewykluczone, że jest w niej sporo racji. Rezerwa Federalna nie interweniuje co prawda bezpośrednio na rynku walutowym, ale nieustannie dodrukowując dolary, chcąc nie chcąc, prowadzi do osłabienia swojej waluty.
Krajobraz po G-20
2010-10-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutRoboczy szczyt G-20 w koreańskim Gwangju nie przyniósł wyraźnych konkretów. Możnaby długo dyskutować o tym, czy oddaliło to zagrożenie globalną wojną walutową. Poniedziałkowa reakcja rynku pokazuje raczej, iż problem będzie narastał.
Notowania dolara znów pod presją deprecjacyjną
2010-10-25 Komentarz poranny TMS BrokersDzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczyna się od lekkiego umocnienia polskiej waluty. Rysujący się na wykresie EUR/PLN od początku sierpnia kanał spadkowy zgodnie z oczekiwaniami zatrzymał zwyżkę notowań tej pary walutowej, co przyniosło lekkie odreagowanie i spadek kursu. Na początku dzisiejszej sesji wartość euro oscyluje w pobliżu 3,9500 zł.
Weekendowe spotkanie ministrów finansów
2010-10-25 Poranny Szkic Walutowy AFSWeekendowe spotkanie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych państw grupy G20 zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło rewolucyjnych postanowień. Oficjele państw stanowiących 80 procent światowej gospodarki uzgodnili, iż będą przeciwstawiać się celowej dewaluacji własnych walut na rzecz poprawy konkurencyjności i zredukują nierównowagi narosłe na rachunkach bieżących.