Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ubogi poniedziałek

Ubogi poniedziałek

2009-05-18 X-Trade Brokers Daily
W poniedziałek nie ma zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Dane nt. marcowego bilansu handlu zagranicznego Strefy Euro (godz. 11:00), czy publikowana po południu majowa wartość indeksu rynku nieruchomości w USA (godz. 19:00), historycznie mają marginalne znaczenie.
Inwestorzy giełdowi zdecydowanie niezdecydowani

Inwestorzy giełdowi zdecydowanie niezdecydowani

2009-05-15 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Mimo że w piątek inwestorów zasypała wręcz lawina informacji, które mogły stanowić wyraźny impuls do podejmowania poważnych decyzji, indeksy zachowywały się dość wstrzemięźliwie. Być może potrzeba nieco więcej czasu na interpretację danych. W najbliższym czasie nowych impulsów raczej nie ma co się spodziewać. Zmiany indeksów miały bowiem dość symboliczny charakter.

Pierwsze wzrosty w tym tygodniu

Pierwsze wzrosty w tym tygodniu

2009-05-15 Komentarz dzienny Money Expert
W czwartek na światowych rynkach akcyjnych znów zagościły wzrosty. Globalny indeks MSCI World zwyżkował o 0,14% - niewielki to wzrost, ale zawsze pozytywny. Inwestorzy odetchnęli z wyraźną ulgą, bo była to przecież pierwsza zwyżkowa sesja w tym tygodniu.
Silny spadek dynamiki PKB w Niemczech

Silny spadek dynamiki PKB w Niemczech

2009-05-15 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W I kwartale 2009 roku, według opublikowanych dziś rano wstępnych danych, niemiecka gospodarka skurczyła się o 3,8 proc. kwartał do kwartału (największy spadek od 1970 roku) i o 6,7 proc. rok do roku, po tym jak w IV kwartale spadek PKB sięgnął odpowiednio 2,2 proc. i 1,7 proc.
Dzień naszpikowany danymi makro

Dzień naszpikowany danymi makro

2009-05-15 X-Trade Brokers Daily
Piątkowe kalendarium jest wprost naszpikowane raportami makroekonomicznymi. Już o godzinie 8-ej inwestorzy poznają wstępne szacunki dynamiki PKB w I kwartale 2009 dla Niemiec. Przed południem analogiczne dane napłyną jeszcze m.in. ze Strefy Euro, Francji, Czech, Słowacji i Węgier.
Próba zawracania korekty

Próba zawracania korekty

2009-05-14 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Po wczorajszym sporym spadku na naszym parkiecie i niemniejszej zniżce na Wall Street, można się było spodziewać sporych spadków dziś rano. Jak się okazało, nie było tak źle i główne indeksy przez całą sesję broniły się przed głębszą przeceną. To jeszcze za mało, by myśleć o zakończeniu korekty, ale rynek pokazuje, że nie ma większej ochoty na spadki. A potwierdzeniem tego są malejące obroty.
Inflacja i wyniki spółek

Inflacja i wyniki spółek

2009-05-14 X-Trade Brokers Daily
W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje kwietniowe dane nt. inflacji CPI w Polsce. Oczekuje się, że wzrośnie ona o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca i o 3,8 proc. rok do roku, wobec odpowiednio wzrostu o 0,7 proc. i 3,6 proc. w marcu.
Pechowa trzynastka na giełdach

Pechowa trzynastka na giełdach

2009-05-13 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Po wczorajszej zwyżce szansa na dalszy ruch indeksów w górę wydawała się spora. Dziś znów się oddaliła. Cały czas siły byków i niedźwiedzi są w miarę wyrównane. Walka toczy się w pobliżu 30 tys. Punktów dla WIG i 1800-1900 punktów w przypadku indeksu największych spółek. Kiepski początek sesji na Wall Street nie rokuje zbyt dobrze grającym na wzrost. Ale każde rozstrzygnięcie jest możliwe.
Sprzedaż detaliczna w centrum uwagi

Sprzedaż detaliczna w centrum uwagi

2009-05-13 X-Trade Brokers Daily
W środę uwaga inwestorów będzie przede wszystkim koncentrować się na publikowanej po południu dynamice sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że w kwietniu zarówno sprzedaż, jak i sprzedaż z wykluczeniem samochodów, pozostanie na poziomie z poprzedniego miesiąca (po tym gdy w marcu spadła ona odpowiednio o 1,2 proc. i 1 proc. w relacji miesięcznej).
Atak na szczyty wciąż możliwy

Atak na szczyty wciąż możliwy

2009-05-12 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Gdy wydawało się, że pogłębienie korekty jest nieuniknione, byki zebrały siły i ponownie podprowadziły indeksy pod ważne poziomy oporu. Walka popytu z podażą nabiera więc rumieńców. Powszechne oczekiwanie spadków paradoksalnie sprzyja ruchowi w górę. Warszawska giełda znów należała dziś do liderów wzrostów, ustępując jedynie parkietom w Moskwie i Istambule.
Dane makro i wyniki spółek

Dane makro i wyniki spółek

2009-05-12 X-Trade Brokers Daily
Wtorek, w odróżnieniu od dnia wczorajszego, jest bogaty w raporty makroekonomiczne. Rano inwestorzy poznali kwietniowe dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech. Niespodzianki nie było. Wskaźnik HICP, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wzrósł o 0,7 proc. w relacji rocznej, wobec wzrostu o 0,4 proc. w marcu.
Korekta wzrostów jest nieuchronna

Korekta wzrostów jest nieuchronna

2009-05-11 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Nie ma już wątpliwości, że po okresie niezdecydowanych wahań w okolicach lokalnego szczytu głównych indeksów warszawskiej giełdy, mamy do czynienia z korektą wzrostów. Być może będzie ona miała większy zasięg, niż poprzednie.
Ubogi poniedziałek, bogaty tydzień

Ubogi poniedziałek, bogaty tydzień

2009-05-11 X-Trade Brokers Daily
W poniedziałek brak jest istotnych publikacji makroekonomicznych. Wyników kwartalnych nie publikują również czołowe międzynarodowe koncerny oraz spółki tworzące indeks WIG20. Znacznie ciekawiej pod tym względem jest w kolejnych dniach, gdy inwestorzy m.in. poznają kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej, inflacji i produkcji przemysłowej ...
Byki nie mają siły na wzrost

Byki nie mają siły na wzrost

2009-05-08 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Tym razem główne indeksy nie zdołały sforsować ważnych dla siebie oporów. Bykom zabrakło siły i determinacji i to mimo, że zewnętrzne warunki bardzo im sprzyjały. W Europie spore wzrosty, nieco lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych, niewielki spadek bezrobocia w Polsce.
Uspokojenie nastrojów

Uspokojenie nastrojów

2009-05-08 Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade Brokers
W porównaniu do tego, co działo się przez pierwsze cztery miesiące na rynku złotego, pierwszy tydzień maja z pewnością można określić mianem spokojnego handlu. W tym czasie złoty zyskał ok. 5 groszy wobec euro, 9 groszy wobec dolara oraz 4 groszy wobec franka szwajcarskiego.
Nie taki diabeł straszny, czyli mamy wyniki stress-testów

Nie taki diabeł straszny, czyli mamy wyniki stress-testów

2009-05-08 X-Trade Brokers Daily
Według opublikowanych wczoraj oficjalnie stress-testów 10 z 19 badanych amerykańskich instytucji finansowych potrzebuje dodatkowego kapitału na łączną kwotę 74,6 mld USD. Wśród nich jest Bank of America, który potrzebuje 33,9 mld USD, czyli w zasadzie kwotę, o której już wcześniej spekulował rynek.
Jeszcze nie czas na hossę

Jeszcze nie czas na hossę

2009-05-07 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Po dobrym początku notowań na naszym parkiecie, byki musiały skapitulować. Sesja zakończyła się niewielkim spadkiem indeksów. WIG20 nie dał rady dłużej utrzymać się nad poziomem 1900 punktów, a WIG nie był w stanie obronić swoich 30 tys. Punktów.
Systematycznie lepsze dane

Systematycznie lepsze dane

2009-05-07 X-Trade Brokers Daily
Gdyby nie obecne okoliczności, spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA byłby fatalną, wręcz katastrofalną wiadomością. Wczoraj taka figura była przyjęta z ogromnym entuzjazmem m.in. dlatego, że miesiąc wcześniej według raportu ADP zatrudnienie obniżyło się o ponad 700 tys.
Bernanke nie tak optymistyczny jak rynki

Bernanke nie tak optymistyczny jak rynki

2009-05-06 X-Trade Brokers Daily
Wczorajsze wystąpienie Bena Bernanke w Kongresie było dalekie od huraoptymizmu widocznego od dwóch miesięcy na rynkach. Szef Fed zaznaczył, że widzi pewne oznaki wyhamowywania recesji (jak choćby wczorajszy spory wzrost wskaźnika aktywności w usługach, który wzrósł do poziomu 43,7 pkt.), jednak ożywienie ciągle nie jest pewne.
Warszawska giełda na wstecznym biegu

Warszawska giełda na wstecznym biegu

2009-05-05 Podsumowanie Dnia Gold Finance
Po poniedziałkowym ataku naszych indeksów na ważne poziomy oporu, inwestorzy chyba się trochę przestraszyli. Wzrost cen był zbyt dynamiczny i wskutek tego sprowokował część z nich do pozbycia się akcji i realizacji zysków. Nie pomagała nam też atmosfera panująca na europejskich parkietach, ale to warszawski parkiet straszył największymi spadkami.