Reakcja po danych NFP był negatywna

Reakcja po danych NFP był negatywna
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-08 (09:56)

Zachowanie rynku po danych było zgodne z naszymi oczekiwaniami, jednak dane były ogólnie lepsze niż oczekiwaliśmy. Tak jak sądziliśmy rewizja danych za sierpień była wyjątkowo duża, duży także był wzrost w sektorze publicznej edukacji.

Wyższa była także ilości nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, która od pewnego czasu wykazywała trend spadkowy. Giełda zareagowała pozytywnie, mimo, że dane te zmniejszają szansę na kolejną obniżkę stóp. Fakt, że firmy nadal wykazują duże zapotrzebowanie na pracowników był wystarczającym powodem dla inwestorów do zakupów akcji. Dolar jednak się osłabił. Oczekiwaliśmy takiego wyniku z kilku powodów, pierwszym podstawowym jest fakt, że pojedyncze dane makro, nawet takie jak NFP nie zmieniają ogólnego trendu. Dobre, lub lepsze dane niż w zeszłym miesiącu były także oczekiwane, więc dolar był sprzedawany na zasadzie realizacji zysków. Ważnym czynnikiem, jaki należy teraz wziąć pod uwagę są kształtujące się powoli oczekiwania inflacyjne, czego dowodzi duży spadek cen obligacji. Inwestorzy mogą zacząć obawiać się, że skoro dane makro wcale nie są takie złe to działania FED zwiększające płynność spowodują wzrost inflacji. Jest to jeden z czynników, który nas najbardziej niepokoi i stanowi główne zagrożenie dla dalszego trendu spadkowego dolara. Dzisiejszy dzień może być dość specyficzny, gdyż w Japonii, USA i Kanadzie są święta bankowe, więc główny handel będzie w Europie.

EURPLN

Złoty skorzystał z umocnienia rynku akcji USA. Dało mu to impet do próby przełamania wsparć w okolicy 3.76, jednak opór niżej pozostaje bardzo silny. EURPLN testuje długoterminowe minima. Teraz formuje się trzeci dołek i stale natrafia na wsparcie im bliżej 3.74. Jeśli dolar dziś się będzie umacniał to szanse na test 3.74 zdecydowanie zmaleją. Nadal utrzymujemy, że ogólny kierunek dla EURPLN jest w dół, ale zmienność i tempo umacniania są tak niewielkie, że sprzedawać ten cross należy na wzrostach. Pomocna w określeniu poziomu do sprzedaży jest średnia 60 okresowa i zielona linia wyznaczająca opór.

EURUSD

W ciągu dzisiejszej sesji oczekujemy przetestowania wsparć ze zeszłego tygodnia, oraz tych, jakie utworzyły się po publikacji danych NFP. Kluczowym poziomem wydaje się być okolica 1.4060-80. Piątek pokazał, że inwestorzy długoterminowi nie liczą na możliwość kupna EURUSD poniżej 1.40. Jest to bardzo negatywny sygnał, gdyż okolica dopiero 1.39 jest naturalnym poziomem docelowym korekty. Dolar powinien być sprzedawany na wzrostach, jednak zagrożeniem dla tego scenariusza jest wzrost oczekiwań inflacyjnych wywołany opinią rynku, że obniżki stóp mogły być pochopne i pro-cykliczne. Nasz niepokój wynika także z tego, że EURUSD wyszedł górą z kanału spadkowego i wytracił impet. Uważamy, że z kupnem EURUSD można chwilowo się wstrzymać i trzeba poczekać na uformowanie się bazy do dalszego ruchu do góry.

GBPUSD

GBPUSD będzie dziś głównie pod wpływem danych z Wielkiej Brytanii odnośnie inflacji PPI oraz produkcji przemysłowej. Piątkowe raport z rynku pracy przyniósł nowe maksimum na funtdolarze, pomimo nieco lepszych danych na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Poniedziałek może przynieść odreagowanie piątkowych wzrostów w okolice wsparcia na poziomie 2,0368 gdzie znajduje się 38,2% zniesienia fib wzrostów z poziomu 2,0276 na 2,0442. W tych okolicach przebiega również linia poprowadzona po ostatnich minimach. Dominującym trendem jest trend wzrostowy na GBPUSD, wiec okolice 2,0360 mogą okazać się dobra okazją do sprzedaży dolara.

USDJPY

W dniu dzisiejszym mamy święto bankowe w Japonii i USA, wobec czego spodziewamy się, że kurs USDJPY pozostanie bardzo stabilny. Japońskie akcje zanotowały silny wzrost po lepszych piątkowych danych z USA i powrocie optymizmu odnośnie tego, że największa światowa gospodarka uniknie recesji. Jen kontynuował osłabianie się na skutek spadku awersji do ryzyka. Obecnie opór wyznacza projekcja 141,4% zniesienia fali korekcyjnej z poziomu 116,37 na 114,00. Sadzimy, że kurs utrzyma się w granicach wyzbnaczonych przez linię poprowadzoną po ostatnich minimach i maksimach na USDJPY. Dolarjen wybił się z zakresu konsolidacji, kt óry zaczął się już tworzyć na początku sierpnia 2007r. Zarówno sytuacja techniczna jak i fundamentalna wskazują obecnie na dalszy ruch wzrostowy na dolarjenie.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

2024-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

2024-05-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).