Wyprzedaż dolara trwa nadal

Wyprzedaż dolara trwa nadal
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-01 (10:11)

Początek tygodnia na rynku krajowym rozpoczynamy w okolicach z piątkowego zamknięcia. Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła nam znaczne umocnienie polskiej waluty. Obecnie za jednego dolara płacimy 2,6450 PLN, a jedno euro kosztuje 3,7680 PLN.

Na takie zachowanie kursów główny wpływ miała sytuacja na rynku zagranicznym. Rekordowe poziomy kursu EUR/USD zwiększają wśród inwestorów apetyt na ryzyko. Dodatkowo nowe słabe dane z amerykańskiej gospodarki zachęcają jeszcze do dalszej wyprzedaż USD.

Także w rozpoczynającym się dziś tygodniu zachowanie rodzimej waluty będzie nadal uzależnione od zachowania głównych pary walutowych. Dodatkowo brak istotnych publikacji z Polski w najbliższych dniach jeszcze tą zależność wzmocni.

Na zachowanie kursu większego wpływu nie miały także publikacje piątkowe. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka – Rogulska powiedziała, że według szacunków MF budżet państwa po dziewięciu miesiącach 2007 był bliski zbilansowania.

Narodowy Bank Polski poinformował, że deficyt obrotów bieżących w drugim kwartale 2007 wyniósł 3,6 miliarda euro i według jego szacunków w tym roku wzrośnie on do 4-5 % PKB.

W piątek poznaliśmy jeszcze wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej – Dariusz Filara. W jego opinii podwyżka stóp procentowych w listopadzie jest prawdopodobna. RPP będzie jednak przed podjęciem decyzji obserwować publikowane dane, a więc możliwe jest, że ewentualne podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero na początku przyszłego roku. Opublikowany w piątek raport banku inwestycyjnego Merrill Lynch jest jednak argumentem raczej za wcześniejszą podwyżką. W raporcie tym analitycy tego banku sugerują, że sierpniowe spowolnienie inflacji (1,2% wobec prognozy 1,5%) miało charakter chwilowy i od września może ona znowu przyśpieszyć.

W takiej realizacji takiego scenariusza sprzyjać będzie rekordowo droga ropa. Na ostatniej sesji cena baryłki w kontrakcie trzymiesięcznym dotarła już do poziomu 81,05 USD. Na dzisiejszej sesji kurs rodzimej waluty powinien przebywać w konsolidacji.

Opublikowane na piątkowej sesji dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej nie były już tak słabe jak te publikowane w poprzednich dniach. Inwestorzy jednak po kilku sesjach w miarę spokojnej atmosfery, przystąpili znowu do dynamicznej wyprzedaży dolara. Kurs EUR/USD doszedł do kolejnego oporu na poziomie 1,4280. Obecnie przebywa w okolicy poziomu 1,4240. Obecnie kolejnym oporem jest dopiero poziomo 1,45 i wydaje się, że wobec tak silnego trendu jaki aktualnie obserwujemy jest on realny. Przed jego osiągnięciem prawdopodobna i wręcz wskazany była by korekta kursu. Dlatego wydaje się, że ewentualne jej wystąpienie będzie dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji.

Z opublikowanych danych makroekonomicznych warto wspomnieć o inflacji HICP w strefie euro. Jej wysokość była zgodna z prognozą i wyniosła 2,1%. Ze Stanów Zjednoczonych podane zostały natomiast odczyty indeksów nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan w IX oraz Chicago PMI także we wrześniu. Pierwszy z nich wyniósł 83,4 punkty wobec prognozy 84 pkt., natomiast drugi wzrósł do 54,2 wobec prognozy 53,3.

Ważną publikacją był także wskaźnik PCE Core w VIII. W relacji m/m był on niższy od prognozy 0,2% i w rzeczywistości wyniósł 0,1%. Jest to o tyle ważne, że dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stopy procentowej na najbliższym posiedzeniu FED.

Warto także wspomnieć o dynamicznej zwyżce kursu GBP/USD. W piątek na wykresie tej pary powstał sygnał kupna z formacji podobnej jak wystąpiła na parze EUR/USD przy poziomie 1,37. Teoretyczny zasięg wydaje się obecnie dość odległy i wynosi 2,10. W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem po początkowym spadku kurs EUR/USD powinien powrócić do tendencji wzrostowej.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

2024-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

2024-05-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).