Wyprzedaż dolara trwa nadal

Wyprzedaż dolara trwa nadal
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-01 (10:11)

Początek tygodnia na rynku krajowym rozpoczynamy w okolicach z piątkowego zamknięcia. Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła nam znaczne umocnienie polskiej waluty. Obecnie za jednego dolara płacimy 2,6450 PLN, a jedno euro kosztuje 3,7680 PLN.

Na takie zachowanie kursów główny wpływ miała sytuacja na rynku zagranicznym. Rekordowe poziomy kursu EUR/USD zwiększają wśród inwestorów apetyt na ryzyko. Dodatkowo nowe słabe dane z amerykańskiej gospodarki zachęcają jeszcze do dalszej wyprzedaż USD.

Także w rozpoczynającym się dziś tygodniu zachowanie rodzimej waluty będzie nadal uzależnione od zachowania głównych pary walutowych. Dodatkowo brak istotnych publikacji z Polski w najbliższych dniach jeszcze tą zależność wzmocni.

Na zachowanie kursu większego wpływu nie miały także publikacje piątkowe. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka – Rogulska powiedziała, że według szacunków MF budżet państwa po dziewięciu miesiącach 2007 był bliski zbilansowania.

Narodowy Bank Polski poinformował, że deficyt obrotów bieżących w drugim kwartale 2007 wyniósł 3,6 miliarda euro i według jego szacunków w tym roku wzrośnie on do 4-5 % PKB.

W piątek poznaliśmy jeszcze wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej – Dariusz Filara. W jego opinii podwyżka stóp procentowych w listopadzie jest prawdopodobna. RPP będzie jednak przed podjęciem decyzji obserwować publikowane dane, a więc możliwe jest, że ewentualne podniesienie kosztu pieniądza nastąpi dopiero na początku przyszłego roku. Opublikowany w piątek raport banku inwestycyjnego Merrill Lynch jest jednak argumentem raczej za wcześniejszą podwyżką. W raporcie tym analitycy tego banku sugerują, że sierpniowe spowolnienie inflacji (1,2% wobec prognozy 1,5%) miało charakter chwilowy i od września może ona znowu przyśpieszyć.

W takiej realizacji takiego scenariusza sprzyjać będzie rekordowo droga ropa. Na ostatniej sesji cena baryłki w kontrakcie trzymiesięcznym dotarła już do poziomu 81,05 USD. Na dzisiejszej sesji kurs rodzimej waluty powinien przebywać w konsolidacji.

Opublikowane na piątkowej sesji dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej nie były już tak słabe jak te publikowane w poprzednich dniach. Inwestorzy jednak po kilku sesjach w miarę spokojnej atmosfery, przystąpili znowu do dynamicznej wyprzedaży dolara. Kurs EUR/USD doszedł do kolejnego oporu na poziomie 1,4280. Obecnie przebywa w okolicy poziomu 1,4240. Obecnie kolejnym oporem jest dopiero poziomo 1,45 i wydaje się, że wobec tak silnego trendu jaki aktualnie obserwujemy jest on realny. Przed jego osiągnięciem prawdopodobna i wręcz wskazany była by korekta kursu. Dlatego wydaje się, że ewentualne jej wystąpienie będzie dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji.

Z opublikowanych danych makroekonomicznych warto wspomnieć o inflacji HICP w strefie euro. Jej wysokość była zgodna z prognozą i wyniosła 2,1%. Ze Stanów Zjednoczonych podane zostały natomiast odczyty indeksów nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan w IX oraz Chicago PMI także we wrześniu. Pierwszy z nich wyniósł 83,4 punkty wobec prognozy 84 pkt., natomiast drugi wzrósł do 54,2 wobec prognozy 53,3.

Ważną publikacją był także wskaźnik PCE Core w VIII. W relacji m/m był on niższy od prognozy 0,2% i w rzeczywistości wyniósł 0,1%. Jest to o tyle ważne, że dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stopy procentowej na najbliższym posiedzeniu FED.

Warto także wspomnieć o dynamicznej zwyżce kursu GBP/USD. W piątek na wykresie tej pary powstał sygnał kupna z formacji podobnej jak wystąpiła na parze EUR/USD przy poziomie 1,37. Teoretyczny zasięg wydaje się obecnie dość odległy i wynosi 2,10. W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem po początkowym spadku kurs EUR/USD powinien powrócić do tendencji wzrostowej.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.