Nowe szczyty na rynku EURUSD

Nowe szczyty na rynku EURUSD
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-09-21 (09:59)

Od czasu obniżki stóp procentowych w USA o 0,5 pkt. proc. niemal nieprzerwanie trwa marsz eurodolara na nowe historyczne szczyty. Wczoraj padła bariera 1,40, a dziś rano 1,41, jednak należy pamiętać, że wynikające z euforii gwałtowne wzrosty mogą niespodziewanie się zakończyć.

Następujące po nich odreagowanie może mieć równie gwałtowny przebieg, dlatego każda kolejna fala wzrostów przybliża nieuchronnie korektę, co powinno skłonić inwestorów do zachowania większej ostrożności. Złotówka w ślad za rosnącym kursem EURUSD oczywiście zyskuje na wartości, a jej umacnianiu sprzyja także powrót większego optymizmu na światowe rynki finansowe.

Nadchodzi korekta?

Dzisiejsze wzrosty eurodolara powyżej 1,40 są chyba schyłkiem wzrostowej fali z okolic 1,3830, jednak nim rozpoczną się korekcyjne spadki, możliwe są dalsze, choć niewielkie wzrosty, które nie powinny jednak przekroczyć okolic 1,4135. Poziomy wsparcia dla tego kursu znajdują się kolejno w okolicach 1,4060-1,4070, następnie w rejonie 1,4030 oraz 1,3990. Pamiętajmy jednak, że w obecnych warunkach rynkowych, gdzie dominuje psychologiczny efekt obniżki stóp procentowych dolar znajduje się pod znaczną presją, co będzie ograniczało zasięg ewentualnej korekty.

Złoty zyskuje na powrocie optymizmu

Zachowanie złotego jest w ostatnich dniach ściśle powiązane z wydarzeniami na rynkach światowych, a zwłaszcza z optymizmem inwestorów oraz ze słabnącym dolarem. W rezultacie poprawy nastrojów oraz przeceny amerykańskiej waluty złoty znacznie zyskał na wartości, co przełożyło się na spadek kursów EURPLN i USDPLN odpowiednio w rejon 3,76 oraz poniżej 2,68, gdzie ustabilizowały się i czekają na rozwój sytuacji na świecie.

Co nas dzisiaj czeka?

W dniu dzisiejszym nie poznamy żadnych informacji, które w sposób znaczący mogłyby wpłynąć na zachowanie inwestorów, gdyż jedyne pozycje w kalendarzu wydarzeń to dane ze Strefy Euro na temat salda obrotów bieżących oraz koniunktury w przemyśle i usługach w postaci indeksu PMI. Wszystkie publikacje poznamy już o 10:00, a na rzecz wspólnej waluty będą działać wartości wyższe od oczekiwanych, które w przypadku PMI w usługach i w przemyśle wynoszą odpowiednio 57,5 oraz 53,9. Z kolei punktem odniesienia dla salda obrotów bieżących jest nadwyżka w wysokości 11,4 mld EUR.

Scenariusz na dziś

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na dzień dzisiejszy jest poranna próba zejścia eurodolara w okolice 1,4040-1,4060, gdzie zapewne uaktywni się popyt na tą parę walutową. Po zakończeniu korekty eurodolar skieruje się zapewne w rejon 1,42, który osiągnie w ciągu kilku następnych dni. Dalsze osłabienie dolar będzie czynnikiem umacniającym złotówkę, zwłaszcza na parze USDPLN, który może nawet spaść w rejon 2,65 gdy EURUSD będzie ocierał się o 1,42. Jeśli chodzi o EURPLN, to solidnym wsparciem okażą się zapewne okolice 3,74-3,7450.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.