Pogorszenie nastrojów

Pogorszenie nastrojów
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-04-27 (10:47)

Świńska grypa koncetruje uwagę mediów i jest to niewątpliwie temat numer jeden w dniu dzisiejszym. Wstrzymywane / wycofywane są rezerwacje hoteli W Meksyku. Turystyczny sezon nie będzie tam udany. Dla inwestorów najważniejsza jest reakcja rynków na informacje.

Już w piątek pod koniec sesji atak popytu na szczyt przy 875 na S&P500 załamał się. Wolumen handlu od dłuższego czasu nie był zbyt duży, więc takiego scenariusza można było się spodziewać. Dzisiejsze niskie otwarcie jest dużym stopniu konsekwencją nieudanego ataku z piątku. Skala zagrożenia świńską grypą jest w tej chwili na tyle niska, że taka informacja jest tylko pretekstem. Na silnym, wzrostowym rynku mogłaby być całkowicie zignorowana i po niskim otwarciu mielibyśmy silne wzrosty i nowy szczyt indeksów. Biorąc pod uwagę jednak obecny układ sił na rynku taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. W środę publikowane będą istotne dane makroekonomiczne (dynamika PKB w I kwartale z USA). Rynek zapozna się również z komunikatem po posiedzeniu FOMC. W między czasie spływać będa kolejne wyniki kwartalne spółek. Dotychczasowe były ogólnie lepsze od oczekiwań w zakresie zysków. Niepokojący jest jednak wyraźny spadek przychodów w większości spółek. Samo cięcie kosztów poprawia wyniki w krótkim terminie. Przy spadających przychodach trudno będzie powtórzyć wynik.

Wszystkie rynki pokazują wzrost awersji do ryzyka. Umacnia się dolar i jen. Silnie spadają surowce, w szczególności metale i ropa. Dobrze zachowują się złoto i obligacje. Tracą waluty z rynków wschodzących. Złoty reaguje odpowiednio osłabieniem. W dniu dzisiejszym nie będzie istotnych danych makro.

W krótkim terminie o kierunku na rynkach zadecyduje reakcja po niskim otwarciu w USA. Możliwy scenariusz to lekka poprawa przed otwarciem (częściowe zniwelowanie strat na S&P500), niewielka próba wzrostów po otwarciu i następnie kontratak podaży. Będziemy wysyłać uaktualnienie w przypadku realizacji innego scenariusza.

EURPLN

Negatywne otwarcie na giełdach europejskich oraz spodziewane bardzo niskie otwarcie w USA wpływają negatywnie na złotego. Na na innych rynkach (dolar, złoto, obligacje) obserwujemy wzrost awersji do ryzyka, co przekłada się na waluty z naszego regionu. Forint i korona czeska tracą do euro i dolara. Technicznie na eurozłotym potwierdziły się sygnały kupna. W piątek kurs EURPLN zdołał utrzymać się poniżej 4,50 i do końca dnia pozostawał na neutralnych poziomach. Weekendowe informacje dotyczące świńskiej grypy z Meksyku wpłynęły istotnie na nastroje na rynkach. Od rana złoty znajduje się pod presją testując zniesienie 61,8% fibo przy 4,54. Przebicie tego poziomu powinno zaowocować silniejszym osłabieniem polskiej waluty. Dzisiaj publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej.

EURUSD

Wybicie ponad 1,32 i ruch na 1,33 na EURUSD okazało się pułapką. Towarzyszył mu w piątek nieudany atak popytu na opory na indeksach. Silna kontra podaży nastąpiła już pod koniec sesji amerykańskiej. Od rana nastroje są fatalne ze względu na informacje o świńskiej grypie i jej możliwych reperkusjach dla handlu światowego. Ruch spadkowy na EURUSD zatrzymał się na razie w pobliżu zniesienia 38,2% fibo przy 1,3142. Z tego poziomu możliwe jest lekkie odbicie. Jego siła będzie zależeć od tego czy otwarcie w USA będzie rzeczywiście tak słabe jak pokazują kontrakty terminowe. Przebicie 1,3090 powinno zaowocować pogłębieniem spadków na eurodolarze. W dniu dzisiejszym nie ma istotnych danych makro. Popołudniu przemawiał będzie Trichet.

GBPUSD

Funt znajduje się ponownie pod presją sprzedających. Na GBPUSD cały piątkowy wzrost został zniesiony i przebite zostało minimum z tego dnia. Od kilku dni utrzymuje się zakres 1,4440-60 - 1,4700-20 (z chwilowymi przebiciami). Przebicie dolnego ograniczenia będzie sygnałem sprzedaży. Sugerujemy wykorzystywać korekty wzrostowe do sprzedaży funta. Celem spadków powinna być strefa wsparcia przy 1,42. Wybicie ponad szczyt trwającej konsolidacji zaneguje negatywne sygnały. W tym tygodniu funt powinien w dużym stopniu zachowywać się podobnie jak eurodolar. Kluczowym dniem może być środa, gdy publikowane będą najważniejsze dane makro z USA.

USDJPY

Wzrost awersji do ryzyka na rynkach umacnia japońską walutę. USDJPY konsekwentnie zmierza w kierunku wsparcia przy 96. Linia trwającego od poczatku roku trendu wzrostowego została przebita już w ubiegłym tygodniu. Pogłębienie korekty na giełdach amerykańskich powinno przyśpieszyć umocnienie jena. Technicznie katalizatorem takiego ruchu będzie przebicie wsparcia przy 96. Poniżej tego poziomu będą ustawione zlecenia obronne. Po pierwszym przebiciu wsparcia powinno nastąpić odreagowanie i powrót ponad 96. Dopiero kolejny impuls spadkowy będzie bardziej wiarygodnym sygnałem sprzedaży. We wtorek rano publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej z Japonii.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

15:25 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

15:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

10:25 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.