Doczekaliśmy się konkretów w kwestii planu Timothy Geithnera

Doczekaliśmy się konkretów w kwestii planu Timothy Geithnera
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2009-03-24 (12:07)

Doczekaliśmy się konkretów w kwestii planu Timothy Geithnera - rząd USA chce w rezultacie sprawić, aby aktywa warte około 1 biliona dolarów znalazły nabywcę prywatnego wspieranego przez pożyczki rządowe.

Plan dopuszcza do 95% udziału rządu w tym przedsięwzięciu i bazuje na założeniu, że tzw. "toksyczne aktywa" zyskają w przyszłości na wartości gdy sytuacja gospodarcza Stanów poprawi się. Przedstawienie szczegółów planu wywołało euforię na rynkach kapitałowych - indeksy na Wall Street wzrosły średnio o około 7%, Nikkei osiągnął 2,5 miesięczne maksimum po kolejnym dniu z rzędu zdrowych, ponad 2% wzrostów. Inwestorzy póki co wyceniają jedynie oczekiwania poprawy sytuacji, gdyż cały plan wejdzie realnie w życie najwcześniej w maju. Najpóźniej do tego czasu Sekretarz Skarbu nominuje do 5 osób na stanowiska specjalnych asset-managers, których zadaniem byłby skup aktywów w oparciu o środki prywatne i publiczne. Obecnie zarówno złe, jak i dobre informacje będą osłabiały dolara, gdyż im więcej informacji inwestorzy posiadają nt. stanu amerykańskiej gospodarki, tym mniej chętnie będą szukali ucieczki w płynność, którą oferuje "zielony". Jeśli plan rządu się nie powiedzie, będzie to oznaczać, że USA skończą z gigantycznym długiem publicznym i mocno rozszerzonym bilansem banku centralnego (potocznie - z masą dodrukowanych dolarów), co będzie negatywnie ważyło na wycenie dolara na rynku międzynarodowym. Jeśli jednak plan będzie skuteczny, to wówczas wróci apetyt na ryzyko i przepływy "do bezpiecznego schronienia" przestaną mieć dla inwestorów sens - już widać, że dolar i jen straciły na wartości w miarę jak rosły notowania indeksów giełdowych. Dolar jest zatem skazany na deprecjację - im więcej inwestorzy wiedzą, tym chętniej zaangażują się w bardziej ryzykowne inwestycje, lub też (w wariancie pesymistycznym) przerzucą się na euro w miejsce dolara szukając płynności i pewnej waluty. Obserwowana teraz zniżka na EURUSD ma charakter korekcyjny, motywowany realizacją zysków z ostatniej fali wzrostów.

Jak zmiany nastrojów na rynkach kapitałowych przełożą się na złotego? W tak sprzyjającym otoczeniu nasza waluta praktycznie "musi" aprecjonować - wycena złotego w ostatnich dniach wyraźnie poprawia się, gdy indeksy giełdowe rosną. Wielu guru inwestorów za Oceanem głosi już początek "rynku byka", opierając się na korzystnym zaskoczeniu, jakim była publikacja danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym (wzrost do 4,72 mln, konsensus prognoz rynkowych wskazywał na spadek). Publikowane dziś dane z Polski - stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna (obie powinny mieć lekko negatywny wydźwięk: spadek sprzedaży w ujęciu rocznym o około 1,5% i wzrost stopy bezrobocia do 10,8%) nie powinny jednak dominować handlu, gdyż ważniejsze będzie to, co zrobią inwestorzy zagraniczni, a oni póki co są nastawieni bardziej optymistycznie dzięki publikacji szczegółów planu Geithnera. EURPLN może testować ważny poziom wsparcia, jakim jest 4,43 (kurs już dwukrotnie odbijał się od tego poziomu).

W dalszej części tygodnia rynek powinien "przypomnieć sobie" o publikacji ostatecznej rewizji danych dotyczących amerykańskiego PKB, ale momentum jest takie, że liczą się bardziej oczekiwania na poprawę, choćby miała ona przyjść dopiero za 3-4 kwartały. Głównym wyróżnikiem rynków finansowych jest ich ukierunkowanie na przyszłość, tak więc dane bieżące powinny mieć nieco mniejsze znaczenie dla inwestorów, choć osobiście uważam, że plan Geithnera w takim kształcie nie zakończy się sukcesem (lub też: nie zakończy się takim sukcesem, jak się tego obecnie spodziewa większość uczestników rynku) i przyjdzie jeszcze inwestorom ponownie zrewidować swoje prognozy co do stanu amerykańskiej gospodarki. Trudno mi wskazać, jakie konkretnie zachęty miałyby (w obecnym zarysie planu) skłonić sektor prywatny do zaangażowania w transakcje na "toksycznych aktywach", przykładowo - nadal nie sposób określić dla nich cen transakcyjnych.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?