Dzisiaj decyzja ECB w sprawie stóp

Dzisiaj decyzja ECB w sprawie stóp
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-03-05 (11:02)

Dzisiejsza sesja na krajowym rynku walutowym rozpoczęła się dość spokojnie – złoty nieco zyskiwał na wartości. Przed godziną 10:00 kurs EUR/PLN znajdował się w okolicach poziomu 4,6600. Po wczorajszej, pozytywnej dla Polski (a co za tym idzie również dla notowań złotego) ...

... wypowiedzi jednego z przedstawicieli Banku Światowego, dzisiaj na rynek napłynęła kolejna tego typu wiadomość, tym razem z agencji ratingowej Moody's. Według starszego analityka agencji, Kristin Lindow, „wiarygodność Polski w regionie rynków wschodzących jest bardzo wysoka”, a kraj poradzi sobie z trwającym na świecie kryzysem gospodarczym. Ważna dla rynku polskiej waluty może okazać się również wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara. Zapowiedział on, że w celu zwiększenia płynności na rynku bankowym, RPP mogłaby równocześnie obniżać stopę rezerwy obowiązkowej i stopę depozytową, jednak główna stopa procentowa powinna pozostać bez zmian. Zaznaczył on również, iż gdyby dalsza deprecjacja złotego zagrażała celowi inflacyjnemu, Narodowy Bank Polski jest gotowy do przeprowadzania interwencji walutowych, a dilerzy banku centralnego czekają wyłącznie na polecenie interwencji. Wypowiedź wskazuje na to, iż w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się żadnych radykalnych decyzji ze strony Rady, co może pomóc inwestorom zagranicznym odzyskać wiarę w naszą walutę. Na korzyść złotego można interpretować również zdanie na temat gotowości NBP do interwencji na rynku walutowym, które potwierdza, że los polskiej waluty nie jest dla naszego banku centralnego obojętny.

Podczas wczorajszej sesji europejskiej i amerykańskiej kurs EUR/USD dynamicznie wzrastał. Zdołał on powrócić ponad istotne wsparcie, usytuowane na poziomie 1,2540, negując tym samym wygenerowany wcześniej sygnał sprzedaży (powstały w momencie spadku kursu poniżej wspomnianej bariery). Wartość euro wyrażana w dolarze zdołała wzrosnąć wczoraj aż do 1,2660. Impuls do zwyżki dało silne odreagowanie jakie miało miejsce na światowych giełdach. Amerykańskie indeksy giełdowe zyskały wczoraj ponad 2%, a niektóre europejskie nawet ponad 4%. Wzrostów tych nie były w stanie powstrzymać nawet kolejne fatalne dane, jakie napłynęły z gospodarki USA, co świadczy o bardzo silnej determinacji kupujących. Firma ADP podała wczoraj, iż w lutym w amerykańskich przedsiębiorstwach prywatnych ubyło aż 697 tys. etatów, co jest najgorszym wynikiem, odkąd prowadzi ona tego typu statystyki, tj. od 2001 r. Szacunki te nie nastrajają zbyt optymistycznie przed przedstawianymi jutro oficjalnymi danymi z rynku pracy w USA.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej zarówno na rynku eurodolara jak i w notowaniach kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe obserwowaliśmy realizacje zysków, która spowodowała, że oddały one część wczorajszych wzrostów. Parkiety azjatyckie, co prawda zwyżkowały, ale wynikało to w głównej mierze z faktu, iż nadrabiały one dystans do giełd z innych kontynentów (w środę w Azji wzrosty nie były zbyt duże). Podczas dzisiejszej sesji kluczowym wydarzeniem dla notowań pary EUR/USD będą: decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych (poznamy ją o godz. 13.45) oraz konferencja prasowa z udziałem szefa ECB (która rozpocznie się o godz. 14.30). Prognozy zakładają, że stopa refinansowa zostanie w strefie euro obniżona o 50 pb do 1,5% - najniższego poziomu odkąd funkcjonuje wspólna waluta Taka decyzja, choć nie jest w 100% pewna, nie powinna jednak przynieść większej reakcji rynku. Reakcję tę może natomiast wywołać dzisiejsze wystąpienie prezesa ECB. Jeśli wskaże on na możliwość dokonania kolejnych obniżek stóp w następnych miesiącach (na co szanse dają jego ostatnie wypowiedzi), presja spadkowa w notowaniach EUR/USD może ponownie wzrosnąć.

Źródło: Artur Pałka, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?