W lutym kontynuacja ogólnych trendów na świecie

W lutym kontynuacja ogólnych trendów na świecie
Raport miesięczny FMCM
Data dodania: 2009-03-04 (12:41)

Nieruchomości i rynek pracy jak zawsze: W minionym miesiącu na rynek napłynęły kolejne niekorzystne dane. W Stanach Zjednoczonych w ciągłych kłopotach pozostaje rynek nieruchomości, gdyż nadal spada zarówno liczba wydanych pozwoleń na budowę jak i rozpoczętych budów.

Gorsza również jest sprzedaż nowych i używanych domów. W równie ciężkiej sytuacji znajduje się rynek pracy. Tutaj dane wskazują na spadek liczby etatów w sektorze pozarolniczym w styczniu o 598 tys. oraz wzrost stopy bezrobocia do poziomu 7,6%. Co tydzień przybywało ponadto nowych bezrobotnych, na co wskazuje wzrostowa tendencja liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Dynamika PKB mocno zrewidowana

Wprawdzie pojawiło się kilka pozytywnych niespodzianek, ale nie były one na tyle znaczące, by poprawić nastroje inwestorów. Natomiast pojawiały się jeszcze inne, znacznie ważniejsze dane, które rozczarowywały. Dynamika produkcji przemysłowej utrzymuje się na ujemnym poziomie -1,8% m/m. Indeksy ISM dla sektorów produkcyjnego i usługowego wyniosły odpowiednio 35,6 pkt. i 42,9 pkt. Jednak najgorsze okazały się dane o zrewidowanej dynamice PKB za IV kwartał zeszłego roku, która według najnowszych szacunków wynosiła -6,2% r/r.

Plan stymulacyjny zatwierdzony

Ponadto w lutym amerykański Senat przegłosował przyjęcie planu stymulacyjnego zaproponowanego przez administrację Baracka Obamy. Jednak fakt ten nie miał tak pozytywnego wpływu na rynki finansowe jak się wszyscy tego spodziewali. Problemem jest fakt, że wycofano część planu dotyczącą pomocy dla banków. Oznaczało to, że instytucje finansowe będą musiały dłużej poczekać na kolejną pomoc finansową.

Tylko gorzej w Strefie Euro

Z kolei ze Strefy Euro napływały wyłącznie złe wiadomości. Coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem pracy, indeksy PMI dla sektora produkcyjnego i usługowego straciły kolejne punkty, spadła dynamika sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Dodatkowo poznaliśmy dynamikę wzrostu PKB za IV kwartał w Strefie Euro, która wyniosła -1,2% r/r. Jedynie stopy procentowe pozostały bez zmian na poziomie 2%, ale nie oznacza to, że EBC zakończył proces obniżania kosztu pieniądza.

Agencja Moody’s ostrzegła

Ponadto światło dzienne ujrzał raport agencji Moody’s, która ostrzegła, że skutki kryzysu dla krajów Europy Wschodniej mogą być o wiele dotkliwsze niż w bardziej rozwiniętych częściach Europy. Jeśli połączyć to z brakiem konstruktywnych wniosków ze spotkania G7 w sprawie radzenia sobie ze skutkami kryzysu, to rysuje się nieciekawy scenariusz dla gospodarki światowej.

Stosunkowo niewielkie zmiany kursu

Zeszły miesiąc to tak naprawdę okres pewnej stabilizacji kursu EUR/USD. Główna para walutowa pozostawała w korytarzu 1,26 – 1,30, dzięki czemu możliwe było uspokojenie nerwów wielu inwestorów. Niestety nie oznacza to, że fala umacniania się waluty amerykańskiej została powstrzymana na dobre. Jeśli w dalszym ciągu na rynek będą napływały tak marne informacje, to możemy obserwować kolejne spadki wartości euro.

Deklaracje rządu wpływały na złotego

Największą rolę, jeśli chodzi o złotego, w zeszłym miesiącu odegrały deklaracje polskiego rządu. Najpierw podjęto decyzję, że nie będzie zmiany konstytucji przed przystąpieniem Polski do systemu ERM2. Decyzja ta została przyjęta pozytywnie, gdyż od dłuższego czasu było wiadomo, że problem zmiany konstytucji może znacząco odsunąć moment przystąpienia do systemu. Drugą istotną deklaracją były słowa Donalda Tuska, który powiedział, że jeśli kurs EUR/PLN przekroczy poziom 5,00, to rząd zacznie wymieniać na rynku środki uzyskane z funduszy Unii Europejskiej. Ta deklaracja z kolei została źle przyjęta przez rynek, gdyż praktycznie odsłoniła wszystkie karty rządu, jeśli chodzi o podejście do kwestii obrony złotego. Kilka dni później okazało się, że gdy kurs dotarł do 4,93, to już wtedy Ministerstwo Finansów zleciło BGK sprzedaż stosunkowo niewielkiej kwoty euro na rynku. Zatem rząd wyraźnie pokazał, że dalszego osłabiania złotego nie będzie już tak tolerował.

Rozmowy o EMR2 coraz bliżej

Dodatkowo pod koniec miesiąca z Ministerstwa Finansów napłynęły informacje o bliskim terminie rozpoczęcia rozmów w sprawie przystąpienia Polski do ERM2. Jest to kolejny krok ku realizacji planu zakładanego przez rząd, co pozytywnie wpływa na naszą walutę. Ponadto okazało się, że Bank Światowy wspólnie z EBOiR i EBI pracują nad planem pomocowym dla instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. To kolejna dobra informacja dla naszej gospodarki, gdyż każde dodatkowe fundusze przydadzą się lokalnym przedsiębiorstwom.

Tendencje w gospodarce zachowane

Jeśli chodzi o dane makro, to tutaj generalnie bez większych niespodzianek: bezrobocie wzrosło, inflacja wyniosła 3,1% r/r, a produkcja przemysłowa spadła o 14,9% r/r. Jedynie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz dynamika przeciętnego wynagrodzenia zaskoczyły pozytywnie. Ponadto Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25pb do poziomu 4%. W komunikacie po posiedzeniu brakowało nowych elementów, które mogłyby dać uczestnikom rynku nadzieję na poprawę sytuacji.

Czyżby końcówka trendu wzrostowego

Pierwsze trzy tygodnie lutego to kontynuacja trendu osłabiającego złotego. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum w okolicach historycznego szczytu, a kurs USD/PLN w okolicach poziomu 3,91. To właśnie w tym czasie rząd dokonał interwencji na rynku, co w połączeniu z innymi wydarzeniami pozwoliło na odreagowanie w ostatnim tygodniu zeszłego miesiąca. Jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, czy to już koniec spadków wartości złotego, czy może pojawi się jeszcze jedna fala wzrostów par złotówkowych.

Źródło: Dariusz Pilich, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.