W lutym kontynuacja ogólnych trendów na świecie

W lutym kontynuacja ogólnych trendów na świecie
Raport miesięczny FMCM
Data dodania: 2009-03-04 (12:41)

Nieruchomości i rynek pracy jak zawsze: W minionym miesiącu na rynek napłynęły kolejne niekorzystne dane. W Stanach Zjednoczonych w ciągłych kłopotach pozostaje rynek nieruchomości, gdyż nadal spada zarówno liczba wydanych pozwoleń na budowę jak i rozpoczętych budów.

Gorsza również jest sprzedaż nowych i używanych domów. W równie ciężkiej sytuacji znajduje się rynek pracy. Tutaj dane wskazują na spadek liczby etatów w sektorze pozarolniczym w styczniu o 598 tys. oraz wzrost stopy bezrobocia do poziomu 7,6%. Co tydzień przybywało ponadto nowych bezrobotnych, na co wskazuje wzrostowa tendencja liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Dynamika PKB mocno zrewidowana

Wprawdzie pojawiło się kilka pozytywnych niespodzianek, ale nie były one na tyle znaczące, by poprawić nastroje inwestorów. Natomiast pojawiały się jeszcze inne, znacznie ważniejsze dane, które rozczarowywały. Dynamika produkcji przemysłowej utrzymuje się na ujemnym poziomie -1,8% m/m. Indeksy ISM dla sektorów produkcyjnego i usługowego wyniosły odpowiednio 35,6 pkt. i 42,9 pkt. Jednak najgorsze okazały się dane o zrewidowanej dynamice PKB za IV kwartał zeszłego roku, która według najnowszych szacunków wynosiła -6,2% r/r.

Plan stymulacyjny zatwierdzony

Ponadto w lutym amerykański Senat przegłosował przyjęcie planu stymulacyjnego zaproponowanego przez administrację Baracka Obamy. Jednak fakt ten nie miał tak pozytywnego wpływu na rynki finansowe jak się wszyscy tego spodziewali. Problemem jest fakt, że wycofano część planu dotyczącą pomocy dla banków. Oznaczało to, że instytucje finansowe będą musiały dłużej poczekać na kolejną pomoc finansową.

Tylko gorzej w Strefie Euro

Z kolei ze Strefy Euro napływały wyłącznie złe wiadomości. Coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem pracy, indeksy PMI dla sektora produkcyjnego i usługowego straciły kolejne punkty, spadła dynamika sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Dodatkowo poznaliśmy dynamikę wzrostu PKB za IV kwartał w Strefie Euro, która wyniosła -1,2% r/r. Jedynie stopy procentowe pozostały bez zmian na poziomie 2%, ale nie oznacza to, że EBC zakończył proces obniżania kosztu pieniądza.

Agencja Moody’s ostrzegła

Ponadto światło dzienne ujrzał raport agencji Moody’s, która ostrzegła, że skutki kryzysu dla krajów Europy Wschodniej mogą być o wiele dotkliwsze niż w bardziej rozwiniętych częściach Europy. Jeśli połączyć to z brakiem konstruktywnych wniosków ze spotkania G7 w sprawie radzenia sobie ze skutkami kryzysu, to rysuje się nieciekawy scenariusz dla gospodarki światowej.

Stosunkowo niewielkie zmiany kursu

Zeszły miesiąc to tak naprawdę okres pewnej stabilizacji kursu EUR/USD. Główna para walutowa pozostawała w korytarzu 1,26 – 1,30, dzięki czemu możliwe było uspokojenie nerwów wielu inwestorów. Niestety nie oznacza to, że fala umacniania się waluty amerykańskiej została powstrzymana na dobre. Jeśli w dalszym ciągu na rynek będą napływały tak marne informacje, to możemy obserwować kolejne spadki wartości euro.

Deklaracje rządu wpływały na złotego

Największą rolę, jeśli chodzi o złotego, w zeszłym miesiącu odegrały deklaracje polskiego rządu. Najpierw podjęto decyzję, że nie będzie zmiany konstytucji przed przystąpieniem Polski do systemu ERM2. Decyzja ta została przyjęta pozytywnie, gdyż od dłuższego czasu było wiadomo, że problem zmiany konstytucji może znacząco odsunąć moment przystąpienia do systemu. Drugą istotną deklaracją były słowa Donalda Tuska, który powiedział, że jeśli kurs EUR/PLN przekroczy poziom 5,00, to rząd zacznie wymieniać na rynku środki uzyskane z funduszy Unii Europejskiej. Ta deklaracja z kolei została źle przyjęta przez rynek, gdyż praktycznie odsłoniła wszystkie karty rządu, jeśli chodzi o podejście do kwestii obrony złotego. Kilka dni później okazało się, że gdy kurs dotarł do 4,93, to już wtedy Ministerstwo Finansów zleciło BGK sprzedaż stosunkowo niewielkiej kwoty euro na rynku. Zatem rząd wyraźnie pokazał, że dalszego osłabiania złotego nie będzie już tak tolerował.

Rozmowy o EMR2 coraz bliżej

Dodatkowo pod koniec miesiąca z Ministerstwa Finansów napłynęły informacje o bliskim terminie rozpoczęcia rozmów w sprawie przystąpienia Polski do ERM2. Jest to kolejny krok ku realizacji planu zakładanego przez rząd, co pozytywnie wpływa na naszą walutę. Ponadto okazało się, że Bank Światowy wspólnie z EBOiR i EBI pracują nad planem pomocowym dla instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. To kolejna dobra informacja dla naszej gospodarki, gdyż każde dodatkowe fundusze przydadzą się lokalnym przedsiębiorstwom.

Tendencje w gospodarce zachowane

Jeśli chodzi o dane makro, to tutaj generalnie bez większych niespodzianek: bezrobocie wzrosło, inflacja wyniosła 3,1% r/r, a produkcja przemysłowa spadła o 14,9% r/r. Jedynie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz dynamika przeciętnego wynagrodzenia zaskoczyły pozytywnie. Ponadto Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25pb do poziomu 4%. W komunikacie po posiedzeniu brakowało nowych elementów, które mogłyby dać uczestnikom rynku nadzieję na poprawę sytuacji.

Czyżby końcówka trendu wzrostowego

Pierwsze trzy tygodnie lutego to kontynuacja trendu osłabiającego złotego. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum w okolicach historycznego szczytu, a kurs USD/PLN w okolicach poziomu 3,91. To właśnie w tym czasie rząd dokonał interwencji na rynku, co w połączeniu z innymi wydarzeniami pozwoliło na odreagowanie w ostatnim tygodniu zeszłego miesiąca. Jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, czy to już koniec spadków wartości złotego, czy może pojawi się jeszcze jedna fala wzrostów par złotówkowych.

Źródło: Dariusz Pilich, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?