Dolar pozostaje mocny

Dolar pozostaje mocny
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-03-04 (10:20)

Wczorajsze przemówienie Bernanke nie poprawiło nastrojów wśród inwestorów. Choć sesja amerykańska na rynkach akcji była dość zmienna, to w ostateczności amerykańskie indeksy akcji zakończyły wczorajszą sesję na minusie.

Inwestorzy po raz kolejny starali się znaleźć w wypowiedzi Bernake szczegóły planu pomocy, które ma na celu wesprzeć amerykańska gospodarkę i oczyścić sektor finansowy z toksycznych aktywów. Zdaniem szefa Fed rząd powinien działać ‘agresywnie’ w walce z kryzysem. W dalszym ciągu brak konkretów, a dotychczasowe działania wydają się nie przynosić większych efektów na co wskazywała wypowiedź, że być może konieczne będzie zwiększenie 700mld USD funduszu pomocy dla banków.
Waluta amerykańska w dalszym ciągu zyskuje na wartości. USD korygował ostatnie wzrosty w czasie sesji europejskiej, ale już podczas sesji amerykańskiej obserwowaliśmy powrót do trendu. Indeks dolarowy ustanowił nowe maksimum lokalne, natomiast w czasie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy nowe minimum lokalne na eurodolarze. Nerwowość utrzymująca się na rynkach akcji nie sprzyja apetytowi na ryzyko wśród inwestorów.

Nastroje nieco poprawiła wiadomość, że władze w Pekinie zwiększą pakiet stymulacyjny dla chińskiej gospodarki.

W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat indeksów aktywności w sektorze usług z Europy i USA. Podobnie jak w przypadku odczytów indeksu aktywności dla przemysłu, również w usługach oczekuje się słabszych odczytów danych. Poznamy również raport ADP o zmianie zatrudnienia będący prognostykiem piątkowych danych z rynku pracy w USA. Departament Energii opublikuje dane o zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów.

EURPLN

Eurozłoty w dalszym ciągu broni istotnego oporu w okolicy 4,7900. Pomimo nerwowej sytuacji na rynkach akcji i nowego minimum lokalnego na eurodolarze para EURPLN zachowuje się dość dobrze. W dniu dzisiejszym kurs zbliżył się w okolice wsparcia na poziomie 4,70 wyznaczonego przez linię poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Przełamanie tego wsparcia otworzy drogę do umocnienia złotego w rejon 4,6250.

Zdaniem Andrzeja Wojtyny z RPP w najbliższym czasie Rada będzie się koncentrować na tym, czy obniżyć stopy o 25pb czy w ogóle ich nie zmieniać.

EURUSD

W czasie sesji azjatyckiej eurodolar ustanowił nowe minimum lokalne, przełamując tym samym bronioną w ostatnim czasie strefę wsparcie w rejonie 1,2500-1,2515. Obecnie możemy się dopatrzeć pełnej struktury falowej fali trzeciej w obecnych impulsach spadkowych, wobec czego można by oczekiwać odreagowania na eurodolarze przed ostatnią falą spadkową. Silnym oporem pozostaje strefa 1,2660-1,2680. Ten poziom powinien być utrzymany, jeśli dalszy scenariusz spadkowy na EURUSD ma być realizowany. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,2448, gdzie znajduje się projekcja 161,8% zniesienia fib fali korekcyjnej z poziomu 1,2535 na 1,2680.

GBPUSD

Waluta brytyjska znalazła tymczasowe wsparcie w rejonie 1,3960. Sentyment do funta pozostaje słaby w oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Retoryka MPC w ostatnim czasie pozostaje bardzo gołębia. W dniu wczorajszym kurs pozostawał w dość wąskim zakresie wahań. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 1,4160, jednak atrakcyjne poziomy do zajmowania pozycji zgodnych z trendem znajdują się w okolicy 1,4300.

Dziś w Wielkiej Brytanii poznamy odczyt indeksu aktywność w sektorze usług. Spodziewamy jest spadek tego indeksu w lutym do poziomu 41,4pkt. z poziomu 42,9pkt.

USDJPY

Notowania dolarjena przez dłuższy czas utrzymywały się w pobliżu oporu na poziomie 99,00 i w dniu dzisiejszym nastąpiła kontynuacja wzrostów na tej parze, czemu sprzyjało ustanowienie nowego maksimum lokalnego na indeksie dolarowym. Z technicznego punktu widzenia celem obecnego umocnienia się dolara może być poziom 102,00, w okolicy którego przebiegają istotne dwa zniesienia geometryczne: 200% projekcja fali spadkowej z poziomu 94,65 oraz 61,8% zniesienia FIBA całości spadków z okolic 111,00. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicy 97,00, gdzie znajduje się minimum lokalne z 2 marca 2009r.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?