Nerwowe wahania w pobliżu kluczowych poziomów

Nerwowe wahania w pobliżu kluczowych poziomów
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2009-02-26 (11:39)

Niepewność na rynku jest w tej chwili bardzo wysoka o czym świadczą nerwowe wahania w pobliżu kluczowych poziomów technicznych. Obserwujemy to na głównych indeksach (m.in. S&P500, DJIA, Nadaq100, DAX, FTSE) oraz na dolarze.

Pod koniec wczorajszej sesji rosły indeksy i równolegle silnie rosły rentowności obligacji amerykańskich (spadek cen), co świadczyłoby o realokacji w portfelach. Rentowności są teraz bliskie kilku tygodniowych szczytów i ich dalszy wzrost byłby potwierdzeniem odwrócenia trendu. Na rynku rosną obawy związane z kosztami ratowania systemu bankowego i innych interwencji rządowych. Podaż obligacji finansujących te wydatki będzie ogromna. Dodatkowym czynnkiem jest wzrost kosztu ubezpieczenia amerykańskiego długu mierzona instrumentem CDS. Cena zabezpieczenia portfela obligacji o wartości 10 milionów dolarów wzrosła do 100 tysięcy dolarów (100 punktów bazowych). Rynek od dłuższego czasu obserwuje zachowanie CDSów. Dla porównania przed wybuchem kryzysu cena takiego zabezpieczenia oscylowała w pobliżu 20 tysięcy dolarów.

Znamy już pewne szczegóły dotyczące planowanych testów odporności głównych banków. Będą one zakończone najpóźniej na początku kwietnia. Testowany będzie kilka scenariuszy - w najgorszym zakłada się wzrost bezrobocia do około 10%, spadek PKB w 2009 o ponad 3% i niewielki wzrost (o 0,5%) w 2010. Analitycy sceptycznie odnoszą się do wyników takich testów. Specjaliści twierdzą, że dobry "stress test" tworzy się latami, a rząd chce to zrobić w kilka tygodni. W związku z tym jego wynik będzie mało wiarygodny. Niemniej jednak banki będą mogły liczyć na nieograniczone (sic!) wsparcie kapitałowe ze strony rządowej. Rynek w dalszym ciągu czeka na dodatkowe szczegóły. Niemniej jednak taka postawa administracji stwarza warunki do silnego odbicia na giełdzie przy jednoczesnym dużym wzroście rentowności obligacji amerykańskich i osłabieniu dolara.

Z danych makro, dzisiaj publikowane będą cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Najważniejsze będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz o dynamice sprzedaży nowych domów.

EURPLN

Duże wahania na rynku walutowym skłoniły RPP to bardziej ostrożnego kroku i mimo licznych wcześniejszych wypowiedzi o możliwej pauzie w cyklu łagodzenia polityki monetarnej, członkowie RPP zdecydowali się na niewielką obniżkę stóp procentowych - o 25 punktów bazowych. Złoty zareagował niewielkim osłabieniem, ale było ono prawdopodobnie bardziej związane ze spadającymi notowaniami indeksów amerykańskich. Dzisiaj od rana złoty zachowuje się dość stabilnie, aczkolwiek notowania EURPLN wróciły ponad przebitą wcześniej linię trendu wzrostowego. Rynek oscyluje w pobliżu kluczowego 4,70. Dalszy kierunek będzie zależał w dużym stopniu od sentymentu na globalnych rynkach finansowych.

EURUSD

Obrona wsparć na indeksach amerykańskich pomogła eurodolarowi utrzymać wsparcie przy 1,27. Skala niepewności na rynkach jest bardzo duża, co generalnie sprzyja dolarowi. Dlatego nawet większe odbicie pod koniec sesji amerykańskiej nie wpłynęło specjalnie na wzrost notowań EURUSD. Z punktu widzenia analizy technicznej strefa wsparcia przy 1,2680-1,27 jest strefą pivotalną. Jej przebicie powinno zaowocować pogłębieniem spadków w kierunku 1,25. Obrona daję szansę na kolejną próbę wzrostu w kierunku 1,30. Dolar powinien osłabić się w przypadku większego odreagowania na giełdach.

GBPUSD

Funtdolar nie zdołał przebić strefy oporu przy 1,46. Opór wynikał z linii poprowadzonej po szczytach poprzednich korekt wzrostowych i dlatego nieudana próba przebicia sprowokowała gwałtowną realizację zysków. Funt stracił do dolara ponad 4 centy w bardzo szybkim tempie. Spadek zatrzymał się na linii wsparcia obecnej formacji konsolidacji. W najbliższym czasie możliwa będzie próba ataku na wsparcie w strefie 1,41, jednak trend boczny na funcie powinien się utrzymać. Rynek zdyskontował już bardzo negatywny scenariusz dla brytyjskiej gospodarki i m.in. dlatego nie było większej reakcji na rekordowo słabe dane z rynku nieruchomości. Zejścia w kierunku 1,41 na GBPUSD sugerujemy wykorzystywać do zajmowania długich pozycji w funcie (z wykorzystaniem zleceń stop loss).

USDJPY

Dolarjen kontynuuje ruch wzrostowy z celem na 99. Sentyment do japońskiej waluty wyraźnie się pogarsza, a anegdotyczne informacje sugerują, że wcześniejsze wzrosty notowań USDJPY (poniżej 94,40) były wykorzystywane do zajmowanie krótkich pozycji. Prawdopodobnie te pozycje są teraz zamykane lub odwracane, co napędza wzrosty. Technicznie rynek jest w krótkim terminie mocno wykupiony, a cel wzrostów jest już bardzo bliski. Dlatego sugerujemy wykorzystać obecne poziomy do zamknięcia długich pozycji. Korektę w kierunku 95 jest całkiem prawdopodobna i wtedy będzie można odnowić pozycję.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.