Silna deprecjacja złotego

Silna deprecjacja złotego
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2009-02-26 (09:39)

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem silnej deprecjacji złotego. Krajowa waluta straciła względem euro i dolara ponad 15 groszy (dużo więcej, aniżeli korona czeska, czy forint węgierski), toteż przyczyn takiego osłabienia polskiej waluty należy upatrywać w wydarzeniach lokalnych.

Bez wątpienia taki efekt wywołała wypowiedź premiera Donalda Tuska, który podczas szczytu społeczno-gospodarczego w Pałacu Prezydenckim poinformował, że kwestia daty wejścia Polski do ERM2 i strefy euro pozostają otwarte. Nieoczekiwana zmiana retoryki szefa rządu w porównaniu z zeszłotygodniowym stanowiskiem o jak najszybszym wstąpieniu do węża walutowego musiała zaniepokoić inwestorów, co natychmiast dało swój wyraz w wycenie złotego.

Apetyt na ryzyko ograniczał się również w związku z fatalnymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości. W styczniu liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym spadła nieoczekiwanie do 4,49 mln z 4,74 mln w grudniu, podczas gdy spodziewano się nieznacznego wzrostu wskaźnika do 4,75 mln. Informacja ta wzmocniła dolara (a dokładniej dała sygnał inwestorom, by skłaniać się ku uważanym za bezpieczne obligacjom rządu USA) i sprowadziła kurs EURUSD z poziomu 1,28 prawie 1 cent niżej, natomiast giełdy nowojorskie skonsumowały całe wtorkowe wzrosty i resztę dnia spędziły na powrocie do poziomów z otwarcia. Pomocny w późniejszym podnoszeniu się indeksów mógł być Departament Skarbu, który wczoraj uruchomił nowy program, dający możliwość dokapitalizowania 19 największych amerykańskich banków, o ile przejdą one „stress test”. Polegać on ma na analizie bilansu każdego z banków i określeniu wymaganego kapitału na najbliższe dwa lata, by móc prowadzić działalność kredytową. Pieniądze banki mogą pozyskiwać ze źródeł prywatnych, bądź, w zamian za akcje uprzywilejowane, od rządu. Analiza bilansów banków ma być zakończona do końca marca.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 4,00 proc. Oczekiwania co do obniżki od zeszłego tygodnia stopniowo przesuwały nacisk z 50 na 25 pb, głównie za sprawą coraz liczniejszych głosów o znaczącym wpływie polityki monetarnej na wahania kursu waluty krajowej. Powodem mniejszej obniżki mogły być także wyższe od oczekiwań odczyty indeksów PPI, CPI oraz wzrost cen produktów importowanych. Według informacji opublikowanej po posiedzeniu RPP, członkowie Rady zapoznali się z Raportem o inflacji, gdzie prognozowane w lutowej projekcji roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych jest w całym horyzoncie projekcji niższe od oczekiwanego w projekcji październikowej. Stwierdzenie takie umożliwia Radzie kontynuowanie obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych miesięcy w celu powrotu gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Z kolei roczna dynamika PKB według lutowej projekcji znajdzie się w przedziale 0,3–1,9% w 2009 r., wobec 1,9–3,7% prognozowanych w październiku. Pełny Raport będzie opublikowany dziś o godzinie 12:00 na stronie NBP.

Spośród dzisiejszych publikacji makroekonomicznych godne uwagi są raporty z gospodarki amerykańskiej podawane do publicznej wiadomości o godzinie 14:30. Naszym zdaniem liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ubiegłym tygodniu powinna się utrzymać na rekordowo wysokim poziomie 630 tysięcy. Z kolei w przypadku zamówień na dobra trwałego użytku spodziewany jest spadek o 3,6 proc. w ujęciu miesięcznym. O godzinie 16:00 opublikowana zostanie liczba sprzedanych nowych domów w styczniu, która szacowana jest na 328 tysięcy (wartość zannualizowana). Jeśli rzeczywiste odczyty będą niekorzystnie odbiegać od prognoz rynkowych, może to przełożyć się na kolejną spadkową sesję na Wall Street, której początek pociągnie w dół giełdy europejskie, a odpływ kapitału odciśnie piętno na deprecjacji walut emerging market.

Źródło: Konrad Białas, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.