Silna deprecjacja złotego

Silna deprecjacja złotego
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2009-02-26 (09:39)

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem silnej deprecjacji złotego. Krajowa waluta straciła względem euro i dolara ponad 15 groszy (dużo więcej, aniżeli korona czeska, czy forint węgierski), toteż przyczyn takiego osłabienia polskiej waluty należy upatrywać w wydarzeniach lokalnych.

Bez wątpienia taki efekt wywołała wypowiedź premiera Donalda Tuska, który podczas szczytu społeczno-gospodarczego w Pałacu Prezydenckim poinformował, że kwestia daty wejścia Polski do ERM2 i strefy euro pozostają otwarte. Nieoczekiwana zmiana retoryki szefa rządu w porównaniu z zeszłotygodniowym stanowiskiem o jak najszybszym wstąpieniu do węża walutowego musiała zaniepokoić inwestorów, co natychmiast dało swój wyraz w wycenie złotego.

Apetyt na ryzyko ograniczał się również w związku z fatalnymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości. W styczniu liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym spadła nieoczekiwanie do 4,49 mln z 4,74 mln w grudniu, podczas gdy spodziewano się nieznacznego wzrostu wskaźnika do 4,75 mln. Informacja ta wzmocniła dolara (a dokładniej dała sygnał inwestorom, by skłaniać się ku uważanym za bezpieczne obligacjom rządu USA) i sprowadziła kurs EURUSD z poziomu 1,28 prawie 1 cent niżej, natomiast giełdy nowojorskie skonsumowały całe wtorkowe wzrosty i resztę dnia spędziły na powrocie do poziomów z otwarcia. Pomocny w późniejszym podnoszeniu się indeksów mógł być Departament Skarbu, który wczoraj uruchomił nowy program, dający możliwość dokapitalizowania 19 największych amerykańskich banków, o ile przejdą one „stress test”. Polegać on ma na analizie bilansu każdego z banków i określeniu wymaganego kapitału na najbliższe dwa lata, by móc prowadzić działalność kredytową. Pieniądze banki mogą pozyskiwać ze źródeł prywatnych, bądź, w zamian za akcje uprzywilejowane, od rządu. Analiza bilansów banków ma być zakończona do końca marca.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 4,00 proc. Oczekiwania co do obniżki od zeszłego tygodnia stopniowo przesuwały nacisk z 50 na 25 pb, głównie za sprawą coraz liczniejszych głosów o znaczącym wpływie polityki monetarnej na wahania kursu waluty krajowej. Powodem mniejszej obniżki mogły być także wyższe od oczekiwań odczyty indeksów PPI, CPI oraz wzrost cen produktów importowanych. Według informacji opublikowanej po posiedzeniu RPP, członkowie Rady zapoznali się z Raportem o inflacji, gdzie prognozowane w lutowej projekcji roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych jest w całym horyzoncie projekcji niższe od oczekiwanego w projekcji październikowej. Stwierdzenie takie umożliwia Radzie kontynuowanie obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych miesięcy w celu powrotu gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Z kolei roczna dynamika PKB według lutowej projekcji znajdzie się w przedziale 0,3–1,9% w 2009 r., wobec 1,9–3,7% prognozowanych w październiku. Pełny Raport będzie opublikowany dziś o godzinie 12:00 na stronie NBP.

Spośród dzisiejszych publikacji makroekonomicznych godne uwagi są raporty z gospodarki amerykańskiej podawane do publicznej wiadomości o godzinie 14:30. Naszym zdaniem liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ubiegłym tygodniu powinna się utrzymać na rekordowo wysokim poziomie 630 tysięcy. Z kolei w przypadku zamówień na dobra trwałego użytku spodziewany jest spadek o 3,6 proc. w ujęciu miesięcznym. O godzinie 16:00 opublikowana zostanie liczba sprzedanych nowych domów w styczniu, która szacowana jest na 328 tysięcy (wartość zannualizowana). Jeśli rzeczywiste odczyty będą niekorzystnie odbiegać od prognoz rynkowych, może to przełożyć się na kolejną spadkową sesję na Wall Street, której początek pociągnie w dół giełdy europejskie, a odpływ kapitału odciśnie piętno na deprecjacji walut emerging market.

Źródło: Konrad Białas, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?