EUR/USD najwyżej od ponad miesiąca

EUR/USD najwyżej od ponad miesiąca
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2007-09-11 (16:17)

Kurs EUR/USD wspiął się we wtorek po południu do poziomu 1,3828 dolara i był najwyższy od 6 sierpnia br. Amerykańska waluta traci w relacji do euro głównie z uwagi na oczekiwaną obniżkę stóp procentowych przez Fed na wrześniowym posiedzeniu.

Po piątkowej publikacji bardzo słabych sierpniowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które mówiły o spadku miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 4 tys. (prognozowano wzrost o 110 tys.) i weryfikacji w dół danych z lipca (do 68 tys. z 92 tys.) i czerwca (do 69 tys. z 126 tys.), wzrosło nie tylko prawdopodobieństwo obniżki stóp, ale również wzrosły szanse na to, że będzie to obniżka o 50 punktów bazowych. Przy jednoczesnym braku oczekiwań redukcji stóp ze strony Europejskiego Banku Centralnego, taki krok będzie zmniejszał dysproporcję w ich poziomie na niekorzyść dolara.

Analiza techniczna sytuacji na wykresie EUR/USD wskazuje na duże prawdopodobieństwo testu rekordów wszech czasów tej pary na poziomie 1,3849 dolara. Taki test jest planem minimum, możliwym do osiągnięcia nawet dziś. Jaki zatem jest plan maksimum?

Przed trzema tygodniami analitycy Goldman Sachs określili poziom 1,43 na eurodolarze jako docelowy poziom wzrostów tej pary w okresie najbliższych 3-6 miesięcy. Prognoza ta może budzić jednak pewne wątpliwości. Jej realizacja musiałby się wiązać z pogorszeniem sytuacji gospodarczej USA, co wpłynęłoby na osłabienie dolara, ale jednocześnie nie wywoływałoby przeceny na rynkach akcji. To mało prawdopodobne. Tymczasem każda silniejsza przecena na Wall Street, będzie prowokować przecenę na światowych rynkach akcji, wywołując jednocześnie powrót do USA kapitałów zainwestowanych poza granicami. Tak jak to miało miejsce w pierwszej połowie sierpnia. I tak samo jak wówczas, będzie to czynnik wzmacniający amerykańską walutę. Tym bardziej, że powrót silnych spadków akcji na świecie, rozpocznie dyskusję nt. obniżek stóp przez ECB, BoE czy inne banki.

Mając powyższe na uwadze, znacznie bardziej realne jest utworzenie średnioterminowego szczytu na EUR/USD nieco ponad 1,39 dolara. Poziom ten wynika z systematyki tworzenia kolejnych szczytów. Od czerwca 2006 roku, każdy następny szczyt EUR/USD budowany jest coraz szybciej, a różnica pomiędzy nimi zmniejsza się o około jednego centa. Teraz wypada, że będzie to poziom nieco ponad 1,39 dolara. Oczywiście to wróżenie z fusów, ale na tę chwilę brzmi bardziej wiarygodnie niż prognoza Goldman Sachs.

O godzinie 13:40 kurs EUR/USD testował poziom 1,3817 dolara.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

08:53 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi skokowe umocnienie dolara amerykańskiego w reakcji na wstępne, częściowe wyniki wyborów w USA. W konsekwencji obserwujemy również podbicie presji na złotego, m.in. na parze USD/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3704 PLN za euro, 4,0664 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6187 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1934 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,703% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

2024-11-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?