Rynki nadal odporne na złe wiadomości

Rynki nadal odporne na złe wiadomości
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-12-15 (11:59)

Piątkowy sygnał słabości indeksów okazał się krótkotrwały - po niskim otwarciu indeksy zaczęły rosnąć negując negatywny sygnał. W ten sposób rynek ustanowił krótkoterminowy zakres na S&P500 między 840 a 910. Po ustanowieniu minimum przy 750 w listopadzie, indeksy od dłuższego czasu tworzą bazę pod przyszły ruch.

Coraz więcej wskazuje, że przyszły ruch może mieć kierunek wzrostowy. Byłby to trend wzrostowy z celem na 1050 - 1100 na S&P500 z perspektywą lokalnego szczytu na przełomie stycznia i lutego.
Inne rynki zdają się potwierdzać taki scenariusz. Surowce zaczynają się lepiej zachowywać - dynamiczne spadki wyhamowały, a niektóre metale i zboża wyraźnie odbijają. Ropa zbliża się do 50 dolarów za baryłkę. Dolar osłabia się kolejny dzień, a korekty w trendzie są bardzo płytkie. Spada też zmienność implikowana opcji, co świadczy o rosnącym przekonaniu inwestorów, że największy okres nerwowości już minął.

Sygnałem kupna indeksów będzie ponowne przebicie strefy oporu przy 910-920 na S&P500.
W tym świetle dziwić może ostatnie słabe zachowanie złotego. Zbliża się koniec roku i banki będą coraz bardziej agresywnie zamykać stratne pozycje klientów na opcjach. Trudno powiedzieć jak bardzo zaawansowany jest ten proces. W krótkim terminie spodziewamy się kolejnych prób przebicia psychologicznej bariery 4,00. Powyżej tego poziomu będą zbierać się zlecenia obronne. W dniu dzisiejszym publiwane będą dane z rynku pracy (przeciętne wynagrodzenie oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw) oraz o inflacji. Dane powinny pokazać zasadność kolejnej obniżki stóp przez RPP.

EURPLN

Trend wzrostowy na EURPLN obronił się, a korekta spadkowa z czwartku zatrzymała się dokładnie na linii trendu. W piątek rynek nie zrobił nowego szczytu, ale dzisiaj rynek ponownie zbliża się do bariery 4,00. Im dłużej notowania będą konsolidować się pod 4,00, tym większe będzie zagrożenie przebicia tego poziomu (m.in. ze względu na zlecenia stop loss). Dzisiejsze dane makro nie powinny wpłynąć istotnie na notowania.

EURUSD

Trend wzrostowy na parze EURUSD utrzymuje się, a kolejnym celem wzrostów może być poziom 1,36 przy 161,8% wydłużeniu fibonnaciego. Piątkowa konsolidacja poniżej 1,34 okazała się krótkotrwała, a korekta była bardzo płytka. Dzisiejsze publikacje danych o przepływach kapitałowych i produkcji przemysłowej nie powinny wpłynąć na notowania. Rynek w dalszym ciągu w bardzo ograniczonym stopniu reaguje na dane makro. Najbliższym wsparciem technicznym będzie 1,3355 przy minimum z handlu nocnego, a kolejnym 1,326 przy minimum z piątku.

GBPUSD

Funt pozostaje w lekkiej korekcie wzrostowej do dolara, ale bariera 1,51 nadal funkcjonuje jako opór techniczny. Eurofunt testuje psychologiczny opór przy 0.90, co świadczy o utrzymującym się negatywnym nastawieniu do brytyjskiej waluty. Trend boczny na GBPUSD powinien utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas. Najbliższym oporem jest 1,511 przy 61,8% zniesieniu fibonacciego. Krótkoterminowym wsparciem jest 1,48.

USDJPY

Korekta wzrostowa na USDJPY zatrzymała się poniżej 92 jenów za dolara, co świadczy o słabości popytu. Średnioterminowy trend spadkowy jest niezagrożony, ale w krótkim terminie rynek może mieć problemy z przebiciem poziomu 90 jenów za dolara. USDJPY powinien testować / przebijać wielokrotnie barierę 90. Konsolidacja może potrwać do końca roku, więc sugerujemy nastawienie się na rynek mniej trendowy.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.