Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-09-07 (10:21)

W dniu dzisiejszym poznamy najważniejszą publikację tego tygodnia a mianowicie . Inwestorzy będą z uwagą śledzić te informacje poszukując skutków kryzysu na rynku nieruchomości oraz zacieśnienia się rynku kredytów hipotecznych.

Rynek pracy jest kluczowym czynnikiem z punktu widzenia polityki monetarnej i dlatego od dzisiejszego raportu na ten temat zależeć będą oczekiwania rynku, co do szans na szybką obniżkę stóp procentowych w USA. Od tego raportu zależy także sytuacja na eurodolarze, który w dniu wczorajszym podjął kolejna próbę trwałego przebicia poziomu 1,3710, która jak dotąd zakończyła się fiaskiem. Dzień dzisiejszy eurodolar rozpoczyna w okolicach 1,3670, a więc kurs ten znów powrócił powyżej istotnego poziomu oporu jakim są okolice 1,3670-1,3680.

Szansa na wzrosty eurodolara

Z technicznego punktu widzenia ruch eurodolara na wczorajszej sesji, jego wzrosty powyżej 1,37, a następnie spadki w rejon 1,3660 miały charakter wybicia się z kanału w ramach którego eurodolar poruszał się na wschód od 27 sierpnia. W tym czasie mieliśmy dwie próby zejścia kursu EURUSD poniżej 1,35550 oraz kilka nieudanych prób przełamania oporu z okolic 1,3680. Wybicie się z tego kanału otwiera drogę do dalszych wzrostów, które sięgnąć mogą nawet 1,38. Jest to jednak tylko potencjalny zakres ruchu, a w rzeczywistości silną barierą, która powinna dać odpór popytowi na EURUSD są rejony 1,3720-1,3750. W tych okolicach ryzyko gwałtownych spadków tego kursu znacząco wzrasta, a ewentualny kontratak popytu na amerykańską walutę ma szanse dość szybko zepchnąć EURUSD ponownie poniżej 1,3680.

Raport z rynku pracy wskaże kierunek EURUSD

Jest to jedynie obraz techniczny, jednak wydaje się, ze w dniu dzisiejszym będziemy świadkami właśnie próby umocnienia się wspólnej waluty względem dolara, jednak ich skuteczność, a przede wszystkim zasięg tych wzrostów jest uzależniony od danych makro. Dzień, z punktu widzenia fundamentów rozpocznie się dopiero o godzinie 12:00, kiedy poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w gospodarce niemieckiej, a do tej pory nastroje na rynku dyktować będzie sytuacja na europejskich rynkach akcyjnych. Wydaje się, że dominować będzie więc ostrożność, co może doprowadzić do lekkich spadków na europejskich parkietach, a w konsekwencji do osłabienia walut krajów wschodzących. Najważniejsza jednak będzie liczba nowych miejsc pracy utworzona w sektorze pozarolniczym USA w miesiącu sierpniu, która zostanie opublikowana o godzinie 14:30. Rynek oczekuje, że wyniesie ona 110 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z lipcowymi 92 tys.

Ryzyko powrotu obaw

Biorąc pod uwagę ostatni raport ADP oraz sierpniowe dane na temat liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych można zaryzykować stwierdzenie, że jest duże prawdopodobieństwo, że dzisiejszy wynik okaże się gorszy od oczekiwań, co oczywiście będzie pociągać spore konsekwencje dla rynków finansowych. Reakcja rynku jest uzależniona od skali odchylenia rzeczywistych danych od oczekiwań, gdyż umiarkowanie niższy wynik powinien w dłuższej perspektywie poprawić nastroje na rynku, gdyż zwiększy szanse na obniżkę stóp przez FED. Z drugiej strony, z możliwością wystąpienia poważnej różnicy pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistymi danymi wiąże się powrotu obaw o coraz większą skalę negatywnych skutków kryzysu na rynkach nieruchomości oraz kredytów hipotecznych. W pierwszym przypadku zobaczymy zapewne osłabienie dolara i wzrost apetytu na ryzyko, natomiast w drugim reakcja powinna być odwrotna, a więc wzmóc się powinna awersja na ryzyko.

Złoty zależy od nastrojów na rynku

Lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA umocnią amerykańską walutę i będą miały negatywny wpływ na nastroje na giełdach, gdyż zredukują szanse na szybka obniżkę stóp w USA. Reakcja ta nie będzie jednak tak gwałtowna jak w przypadku wyniku dużo niższego od prognoz, gdyż dobra sytuacja na amerykańskim rynku pracy rozwieje część obaw o skutki kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.
Dzisiejszy raport z rynku pracy nada również kierunek rynkowi złotego, gdyż w ostatnim czasie o wartości polskiej waluty decyduje właśnie stosunek inwestorów do ryzyka, który jest ściśle związany z panującą na rynku atmosferą. Złotówce będą dziś sprzyjać informacje, polepszające nastroje inwestorów i tworzące lepszą atmosferę do podejmowania ryzyka.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

14:55 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.