Bezrobocie wzrośnie

Bezrobocie wzrośnie
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-12-05 (11:46)

Od kilku tygodni obserwujemy zmniejszenie się amplitudy wahań na głównych rynkach, co nie zmienia faktu, że ruchy w ciągu dnia nadal są bardzo duże. W pewnym momencie powinno się to przełożyć w sposób bardziej zdecydowany na spadek cen opcji.

Wydaje się, że w tej chwili wysokie ceny zabezpieczenia przed ryzykiem wynikają bardziej ze spekulacji i z braku możliwości lub obawy przed wystawianiem ubezpieczeń (opcji) niż z faktycznego popytu na zabezpieczenia. Wysokie ceny opcji zniechęcają do stosowania ich w celu zabezpieczenia przed ryzykiem. Inwestorzy wolą w takiej sytuacji pozbyć się instrumentu bazowego. Paradoksalnie brak praktycznej możliwości zabezpieczenia portfeli powinien wpłynąć uspokajająco na rynki - to właśnie strategie zabezpieczające ryzyko i nagły spadek płynności rynku spowodowały krach w 1987.

Dzisiaj w centrum uwagi będzie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane będą bardzo słabe, ale to już wszyscy wiedzą. Poziom bezrobocia będzie rósł jeszcze conajmniej przez kilka miesięcy. Perspektywa bankructwa jednego z gigantów motoryzacyjnych jest kolejnym zagrożeniem dla rynku pracy. Szacuje się, że upadek GM mógłby spowodować wzrost bezrobocia nawet do 9%.

Rynki nadal trwają w trendach bocznych. Jedynie surowce pozostają pod silną presją sprzedających. Ropa i miedź ustanowiły wczoraj nowe minimum trendu.

EURPLN

Mimo pozornego spokoju na rynku złoty systematycznie osłabia się do euro. Ruch jest mozolny i mało dynamiczny, co jest dość niepokojące, bo świadczy o determinacji do kupienia jak największej ilości waluty przy obecnych cenach. W pewnym momencie powinno nastąpić przyśpieszenie ruchu i w takim scenariuszu EURPLN może bardzo szybko testować poziom 4,00. Sugerujemy więc kupowanie waluty na korektach - spadki kursu nie powinny obecnie przekraczać 3-4 groszy. Powrót do 3,80 zaneguje negatywne sygnały dla złotego.

EURUSD

Bardziej agresywna obniżka stóp procentowych przez EBC poprawiła nieco sentyment do euro. Rynek w tej chwili nie koncentruje na relatywnym oprocentowaniu walut, ale na perspektywach poszczególnych gospodarek. W tle ciągłym tematem przewodnim jest silny popyt na dolara. Korekta wzrostowa zatrzymała się przy 50% zniesieniu fibonacciego. Zatrzymanie się ruchu wzrostowego na tym poziomie będzie sygnałem słabości euro. W przypadu przebicia w górę następnym oporem będzie 1,295. Wsparciem pozostaje 1,257.

GBPUSD

Proces dostosowania się gospodarki brytyjskiej do nowych warunków na rynku finansowym bardzo silnie wpływa na funta. Brytyjscy konsumenci byli przed recesją mocno zadłużeni i w związku z tym BoE kolejny raz zdecydowanie obniżył stopy procentowe. Nie przyniesie to efektu w postaci wzrostu akcji kredytowej, ale ma to obniżyć koszty kredytu dla konsumentów. Słabszy funt powinien pomóc gospodarce brytyjskiej wrócić do równowagi, ponieważ zwiększy koszty importu, a towary brytyjskie staną się bardziej atrakcyjne cenowo. Funt ustanowił wczoraj nowe minimum trendu, a samo ogłoszenie decyzji stało się pretekstem do korekty. Najbliższy istotny opór znajduje się w pobliżu 1,50

USDJPY

Jen w dalszym ciągu jest kupowany do wszystkich walut. Globalne cięcia stóp procentowych, utrzymująca się wysoka zmienność na rynkach finansowych oraz proces delewarowania gospodarki światowej sprzyjają walucie japońskiej. Jen powoli zbliża się do poziomów, które nie będą akceptowalne dla BoJ. Przy tak silnej walucie mocno cierpią eksporterzy japońscy. Prawdopodobnie BoJ podejmnie bardziej radykalne kroki w celu osłabienia jena w przypadku spadku kursu zdecydowanie poniżej 90.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.