Rynek czeka na dane z amerykańskiego rynku pracy

Rynek czeka na dane z amerykańskiego rynku pracy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-12-05 (10:54)

Na rynku złotego wciąż panuje niezdecydowanie. Kurs EUR/PLN po wybiciu się górą z kilkudniowego kanału konsolidacji 3,8000-3,8700, zdołał wczoraj wzrosnąć jedynie do psychologicznej bariery 3,9000. Nieudana próba jej pokonania przyniosła odreagowania, które sprowadziło wartość wspólnej waluty względem złotego w okolice 3,8600.

Co ciekawe, późniejszy dynamiczny wzrost kursu EUR/USD, jedynie w niewielkim stopniu przyczynił się do umocnienia polskiej waluty względem euro (EUR/PLN zszedł do 3,8400). Po tym, jak zwyżka eurodolara zatrzymała się, para EUR/PLN powróciła do poziomu 3,8800. Spadek korelacji pomiędzy tymi kursami utrudnia ocenę najbliższych perspektyw dla rynku polskiej waluty. W przypadku notowań EUR/PLN najbardziej prawdopodobna wydaje się obecnie konsolidacja w rozszerzonym kanale 3,8000-3,9000. Dopiero pokonanie jednego z tych ograniczeń może nadać kierunek dla rynku złotego na dłuższy czas.

Kurs USD/PLN silniej niż EUR/PLN zareagował na zwyżkę eurodolara. W momencie jego wzrostu zszedł do poziomu 3,0000. Ta psychologiczna bariera po raz kolejny zatrzymała umocnienie złotego względem dolara, co zwiększa jej istotność. Gdyby na fali ewentualnej deprecjacji amerykańskiej waluty na światowych rynkach powiodłaby się jednak próba jej pokonania, spadek kursu USD/PLN mógłby znacząco przybrać na sile.

Notowania złotego w ostatnim czasie w znacznie mniejszym stopniu, niż jeszcze kilka tygodni temu, reagują na zmiany nastrojów na światowych rynkach. Natomiast z kraju w najbliższych dniach nie będą napływać żadne istotne dla polskiej gospodarki i złotego informacje. Dlatego trudno obecnie wskazać impuls fundamentalny, który mógłby zmienić sytuację w notowaniach złotego. Wydaje się, że jedynie bardzo zdecydowany ruch na rynku światowym w jednym z kierunków sprawi, że polska waluta zakończy fazę konsolidacji.

Wczorajsze popołudnie przyniosło umocnienie euro względem dolara. Kurs EUR/USD wybił się z kanału wahań 1,2600 – 1,2700 i wzrósł do poziomu 1,2840. Wzrost ten miał miejsce na fali poprawy nastrojów na rynku w związku z wyższą od oczekiwanej obniżką kosztu pieniądza przez Europejski Bank Centralny. ECB obciął główną stopę procentową o 75 pb, najwięcej w historii Banku. Koszt pieniądza w Eurolandzie pozostaje i tak na relatywnie wysokim poziomie 2,5%, inwestorzy zatem pozytywnie zareagowali na radykalny krok ze strony władz monetarnych. Z drugiej strony wystąpienie prezesa ECB J.C.Tricheta na konferencji po posiedzeniu mogło rozczarować – Trichet, w przeciwieństwie do szefa Fed oraz prezesa Banku Anglii nie sprecyzował on alternatywnych środków przewidzianych przez politykę monetarną w walce przeciwko recesji gospodarczej. Bez konkretnego planu wsparcia gospodarki na rynku może wciąż utrzymywać się brak zaufania, a banki będą wstrzymywać się z udzielaniem kredytów.

Nastroje poprawiła jednak wiadomość o zacieśnieniu współpracy gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – kraje zasiliły fundusz, mający na celu wsparcie wzajemnego handlu, kwotą o wartości 20 mld dolarów i zapowiedziały bardziej intensywną współpracę na płaszczyźnie rynków finansowych.

Wczoraj również przed amerykańskim Kongresem miało miejsce wystąpienie szefa General Motors, który przedstawił plan restrukturyzacji koncernu i przekonywał polityków o słuszności udzielenia Wielkiej Trójce z Detroit wsparcia finansowego. Stwierdził on, iż koncerny są w stanie zaakceptować nawet bardzo restrykcyjne warunki pomocy – włącznie z klauzulą postępowaniu upadłościowym w momencie nie spełnienia ustalonych warunków.

Dziś rynek czeka na raport amerykańskiego Ministerstwa Pracy, w którym zostanie opublikowana między innymi stopa bezrobocia oraz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Biorąc pod uwagę wyniki opublikowanych dwa dni temu raportów: ADP oraz Challenger'a, po dzisiejszych danych Ministerstwa Pracy inwestorzy nie powinni spodziewa się niczego dobrego. Jakkolwiek rynek wykazuje znaczną odporność na słabe dane, dużo słabsze od oczekiwań wyniki raportu mogą wpłynąć na osłabienie dolara.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.