Czy banki centralne zaskoczą skalą obniżek?

Czy banki centralne zaskoczą skalą obniżek?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-11-06 (11:28)

Intensywność i dynamika trwającego spowolnienia gospodarczego (recesji) może skłonić banki centralne (EBC i Bank Anglii) do większych obniżek stóp procentowych. Jeszcze w lipcu EBC podwyższał stopy procentowe obawiając się inflacji, a Bank Anglii jest wyraźnie "za krzywą" przy stopach na poziomie 4,5%.

Presja inflacyjna spada ze względu na silny spadek cen surowców, zamrożenie rynku kredytowego i ogólny spadek popytu. Banki centralne chcą jednak uniknąć powtórzenia się scenariusza utrzymywania zbyt niskich stóp, co doprowadziło w efekcie do kryzysu kredytowego. Takie obawy są w tej chwili przedwczesne ze względu na generalną niechęć banków do pożyczania. Ostatnia seria danych makroekonomicznych ze strefy euro i Wielkiej Brytanii pokazuje, że gospodarka bardzo negatywnie odczuła pogorszenie się warunków finansowania. To powinno przechylić szalę na korzyść agresywniejszych obniżek.

Logiczną reakcją rynków na większe obniżki powinno być osłabienie euro i funta do dolara. Z drugiej strony euro i funt są mocno wyprzedane i dużej mierze zdyskontowały przyszłe obniżki stóp, więc ewentualna reakcja może być ograniczona. Bardziej prawdopodobne wydaje się więc lekkie umocnienie dolara w ramach trwającej konsolidacji. "Lekkie" przy ostatnim zachowaniu rynku oznacza spadek o 2-3 figury.

Złoty nadal porusza się w wąskich zakresach - dzisiaj po słabej stronie przedziału. Większe umocnienie dolara może przełożyć się na próbę wyjścia powyżej 3,60 do euro i 2,80 do dolara.

EURPLN

Wczorajsza próba zejścia poniżej 3,50 okazała się ponownie pułapką i bardzo szybko rynek wrócił powyżej wsparcia. Sprzyja temu trwająca konsolidacja na EURUSD. Pogorszenie nastrojów na giełdach umocniło dolara z 1,31 do blisko 1,28. Od rana złoty jest więc nieco słabszy, ale nie ma silnych wahań. Dzisiejsza decyzja EBC w sprawie stóp procentowych może osłabić euro w przypadku większej od oczekiwań obniżki (>50pkt). Z drugiej strony, jeżeli "ciche" oczekiwania rynku na większą obniżkę zostaną spełnione, to mogą poprawić się nastroje na giełdach i wtedy dolar mógłby się osłabić. Bardziej prawdopodobne wydaje się umocnienie dolara i lekkie osłabienie złotego.

EURUSD

EURUSD kształtuje formację trójkąta, a kolejne fale mają coraz mniejszy zasięg. Ruchy odbywają się w charakterystycznej sekwecji a-b-c i zatrzymują się przy zniesieniu 76,4% fibo poprzedniej fali korekcyjnej w trójkącie. Spodziewamy się utrzymanie trójkąta przynajmniej do końca tygodnia. W takim scenariuszu można spodziewać się przetestowania poziomu 1,266 w perspektywie 1-2 dni, a następnie kolejną i ostatnią falę wzrostową w trójkącie. Wcześniej możliwy jest test poziomu 1,30 i tam zajmowalibyśmy krótką pozycję z bliskim stop lossem. Decyzja EBC i konferencja Tricheta powinny być katalizatorem ruchu.

GBPUSD

Stabilizacja funta powinna niedługo się skończyć ponieważ rynek może nerwowo zareagować po decyzji Banku Anglii. Dzisiejsza obniżka może być większa od oczekiwanych 50 punktów. Niektórzy analitycy spodziewają się redukcji stóp nawet o 100 punktów. Coraz więcej mówi się o możliwości sprowadzenia stóp do zera w perspektywie kilku miesięcy ze względu na głęboką zapaść gospodarki brytyjskiej. Trudno powiedzieć na ile te "ciche" oczekiwania są już w cenach i na ile rynek będzie zaskoczony większą obniżką.

USDJPY

Pogorszenie nastrojów na giełdach umocniło jena i USDJPY zszedł poniżej 98. Przełamanie sekwencji wzrostowej będzie potwierdzone w przypadku spadku poniżej linii po ostatnich dołkach (przy 97). Obecne poziomy (97,90-98,00) są dość istotne technicznie ze względu na opadającą linię trendu spadkowego, która została wcześniej przełamana. Zdecydowany powrót poniżej linii trendu potwierdzi fałszywość wcześniejszego wybicia i będzie sygnałem sprzedaży. Niejasna sytuacja techniczna nie sprzyja w tej chwili zajmowaniu pozycji trendowych. Pozycje krótkie w jenie zamykalibyśmy wykorzystując niewielką korektę wzrostową.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.