Na rynku znów nerwowo, RPP nie pomoże złotemu

Na rynku znów nerwowo, RPP nie pomoże złotemu
Data dodania: 2007-08-29 (10:28) Komentarz poranny TMS Brokers

Rynek krajowy: Wczorajszy dzień na krajowym rynku był odzwierciedleniem sytuacji na rynkach zagranicznych. Opisywana przez nas w kilku ubiegłych komentarzach przesadnie optymistyczna atmosfera po decyzji FED nagle przestała wspomagać inwestorów. Ostatnie odbicie na rynkach było spowodowane przez nadzieje inwestorów na obniżkę głównej stopy procentowej w USA.

Trwający kryzys na rynku kredytów hipotecznych został szybko zapomniany, a kolejne słabe doniesienia były ignorowane. Jednak już nie raz okazywało się, że nadzieja jest bardzo słabym doradcą inwestycyjnym i także teraz istnieje aktualnie duże prawdopodobieństwo powrotu nerwowej atmosfery, lecz tym razem na dłuższy okres.

Szybkie umocnienie się japońskiej waluty w stosunku do euro i dolara na wczorajszej sesji przyczyniło się do wzrostu awersji do ryzyka. Najbardziej niekorzystnie odbiło się to na rynkach kapitałowych a także na walutach krajów tzw. „emerging markets”.

Kurs EUR/PLN wzrósł w pobliże 3,84, natomiast USD/PLN 2,82. Dzisiejszy poranek przynosi kontynuację tego procesu i do godziny 8.30 za jedno euro płaciliśmy już 3,8420 natomiast jeden dolar kosztował maksymalnie 2,8300. W dalszej części sesji oczekujemy kontynuacji procesu deprecjacji rodzimej waluty w kierunku EUR/PLN 3,8550 i USD/PLN 2,85.

W dniu dzisiejszym zostanie ogłoszona decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Prognozy zakładają podwyżkę z 4,5% do 4,75%, jeśli jednak sprawdzą się nasze przypuszczenia i Rada nie podwyższy kosztu pieniądza to będzie to dodatkowy impuls do spadków wartości złotego.

Należy wspomnieć także o znacznym pogorszeniu atmosfery na warszawskiej giełdzie, która na dzisiejszej sesji prawdopodobnie będzie dalej zniżkować dyskontując wczorajsze spadki giełd w USA oraz Azji.

Rynek zagraniczny

Wtorek przyniósł na światowe rynki znaczne pogorszenie nastrojów. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać swe ryzykowne aktywa w reakcji na opublikowany wczoraj raport z ostatniego posiedzenia FED z którego wynika, że dla amerykańskiego banku centralnego przy decydowaniu o wysokości stóp procentowym w dalszym ciągu najważniejszym czynnikiem jest inflacja. W związku z tym nadzieja na obniżkę kosztu pieniądza w USA, którą od dłuższego czasu żyje rynek może okazać się płonna. Członkowie FED na spotkaniu, które odbyło się 7 sierpnia przyznali, że spodziewali się szybszego powrotu do normalności po kryzysie sektora „trudnych” pożyczek mieszkaniowych. Oliwy do ognia spadków na amerykańskiej giełdzie dolał wczoraj jeszcze bank inwestycyjny Merrill Lynch, który obniżył rekomendację z „kupuj” do „neutralne” dla akcji dużych spółek sektora finansowego, takich jak Bear Stearns, Lehman Brothers i Citigroup i zmniejszył prognozy ich zysków ze względu na problemy rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Jest to wyraźny sygnał na to, że skutki tych kłopotów odczuć może cała gospodarka USA. Indeks Dow Jones spadł o ponad 2%. Giełdy w Azji dzisiaj również zakończyły dzień „na minusie”. Znacznie umocnił się jen, do poziomów 155,50 JPY za euro oraz do 114,45 za dolara. Na popularności zyskały obligacje. Świadczy to o znaczącym powrocie awersji do ryzyka.

Kurs eurodolara, który reaguje zwykle spadkami na zawirowania na światowych rynkach, zachował się tak i tym razem. Za europejską walutę płaci się obecnie 1,3570 USD. Dzisiaj oczekujemy kontynuacji trendu spadkowego tej pary walutowej do poziomu 1,3520.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.