Londyn świętuje, na rynku spokojnie

Londyn świętuje, na rynku spokojnie
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-08-27 (10:57)

Rynek krajowy: Pierwszą sesje nowego tygodnia na rynku krajowym rozpoczynamy w okolicach poziomów z końca sesji piątkowej. Obserwowany od kilku dniu proces aprecjacji złotego jest powiązany z rozwojem sytuacji na rynkach światowych.

Odbicie po silnej korekcie na wykresach USD/JPY oraz EUR/JPY, które rozpoczęło się 17 sierpnia trwa nieprzerwanie do dziś. Konsekwencją tego, jak i braku nowych niepokojących doniesień z gospodarki amerykańskiej jest wzrost światowego apetytu na ryzyko. Inwestorzy przenoszą cześć środków w bardziej ryzykowne inwestycje, co sprzyja zarówno polskiej walucie jak i całemu rynkowi kapitałowemu. Warszawska giełda odrobiła już dużą część spadków i jeśli sytuacja na światowych rynkach będzie wciąż korzystna to powinniśmy obserwować dalsze wzrosty. Warto także wspomnieć o jeszcze jednym ważnym czynniku, który ma duży wpływ na obecną sytuację. Chodzi o oczekiwaną przez wielu uczestników rynku obniżkę głównej stopy procentowej przez FED. Nadzieje na taką decyzję narodziły się po niedawnym obniżeniu stopy dyskontowej o 50 punków. Wydaje się, że do najbliższego posiedzenia FED we wrześniu oczekiwania te będą nadal wspierały optymizm na rynkach.

O godzinie 8.30 za jednego dolara płacimy 2,80 złotego, natomiast kurs EUR/PLN wynosi 3,83. W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem rodzima waluta powinna przebywać w konsolidacji. Sprzyjać temu będzie brak publikacji danych makroekonomicznych, co przyczyni się także do zwiększenia korelacji z rynkiem zagranicznym. W tym tygodniu najważniejsze informacje z Polski poznamy w środę. RPP podejmie wtedy decyzje w sprawie stóp i naszym zdaniem pozostaną one niezmienione. Ważne dla rynku będą także czwartkowe dane o PKB za II kwartał. W relacji r/r prognoza wynosi 6,1%.

Rynek zagraniczny

Centralnym wydarzeniem dla piątkowej sesji na światowych rynkach było ogłoszenie danych o sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych za lipiec. Okazały się one zaskakująco dobre i wyniosły 870 tys. przy oczekiwaniach 820 tys. oraz sprzedaży w czerwcu, która wyniosła 834 tys. Oznacza to, że kryzys sektora „trudnych” kredytów hipotecznych nie odbił się w znaczący sposób na pierwotnym rynku nieruchomości, który stanowi ok. 10-15% całości sektora mieszkaniowego. Dane dotyczące pozostałej części tj. rynku wtórnego opublikowane zostaną dzisiaj. Prognozy przewidują sprzedaż w lipcu na poziomie 5,7 mln, przy 5,75 mln w czerwcu. Wraz z rosnąca podażą domów, spadek sprzedaży spowoduje dalszą obniżkę ich cen, która to pośrednio przyczyniła się do kryzysu sektora ryzykownych pożyczek mieszkaniowych. Jeśli jednak publikowane dziś dane wypadną powyżej oczekiwań to może być to znaczący sygnał o stabilizacji sytuacji na rynku nieruchomości w USA.
Piątkowe wieści ze Stanów Zjednoczonych przyczyniły się do powrotu skłonności do ryzyka wśród inwestorów i wzrostów na tamtejszej giełdzie. Dow Jones zyskał w piątek 1,08%, jeszcze więcej technologiczny Nasdaq. Japoński indeks Nikkei wzrósł dzisiaj nieznacznie o ok 0,3%, lecz przebieg sesji nie napawa optymizmem.

Wyższa od przewidywanej sprzedaż nowych domów w USA sprawiła, że inwestorzy są spokojniejsi o wzrost gospodarczy na świecie, rośnie apetyt na ryzyko. W związku z tym dolar w piątek znacznie stracił na wartości. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,3675, najwyższego od dwóch tygodni. Kontynuowana była deprecjacja japońskiego jena. W dalszym ciągu oczekiwana jest podwyżka stóp ECB (6 IX), zaś spora część inwestorów spodziewa się cięcia kosztu pieniądza przez FED (18 IX), co sprzyja wzrostom eurodolara. Naszym zdaniem, jednak Komitet Otwartego Rynku nie zmieni oprocentowania bazowego.

Dzisiejsze święto w Wielkiej Brytanii przyczynić się może do nieco mniejszej płynności na rynku, aż do początku w sesji w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym oczekujemy stabilizacji kursu eurodolara w ciągu dnia w zakresie 1,3660-1,3685. Obecnie za euro płaci się 1,3670 USD.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump odpuszcza z cłami?

Trump odpuszcza z cłami?

2025-04-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jakoś trudno wierzyć w dobrą wolę prezydenta USA. Bardziej niż pewne jest to, że Donald Trump ugiął się pod presją własnego środowiska i bogatych donatorów Partii Republikańskiej. Przyjęte rozwiązanie jest połowiczne, ale rynki wyraźnie się z tego ucieszyły, co było widać wczoraj wieczorem. Ale pokazało ono jeszcze jedno - za nic nie można ufać Trumpowi, ani temu co mówią jego ludzie.
Historyczne odbicie na rynkach

Historyczne odbicie na rynkach

2025-04-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami historyczna sesja na Wall Street, a przed nami być może taka sama w Europie. Rynki wystrzeliły w górę na koniec wczorajszej sesji po tym jak Donald Trump zawiesił większość ceł zwrotnych na czas negocjacji (90 dni). Decyzja ta wywołał skrajną falę euforii, która wypchnęła indeksy Nasdaq oraz S&P500 o odpowiednio 12,15% oraz 9,5% wyżej.
Rajd ulgi, tylko na jak długo?

Rajd ulgi, tylko na jak długo?

2025-04-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kontrakty terminowe na indeks Eurostoxx 50 rosną w poniedziałek rano o około 8 proc. a na Dax o ponad 7 proc. Rynki europejskie szykują się do podążenia za dynamicznymi wzrostami, które miały miejsce w Azji i Stanach Zjednoczonych. Impulsem dla tej fali optymizmu była zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o 90-dniowym wstrzymaniu podwyższonych ceł.
Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

2025-04-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cła na Chiny po wczorajszej decyzji Donalda Trumpa wynoszą już 104 proc. Obie strony przyjęły strategię "chicken-game" na której jednak nikt nie wygrywa. Widać erozję zaufania do amerykańskich aktywów, a inwestorzy zaczynają traktować politykę Białego Domu jako "szaleństwo", które być może należy zatrzymać. Dowód na to, to spadki dolara wraz z powrotem do przeceny na Wall Street, ale przede wszystkim uwagę zwraca silny ruch w górę na rentownościach amerykańskich obligacji.
Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

2025-04-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki reagują kolejną falą wyprzedaży na wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł w wysokości 104% na import z Chin, które zaczęły oficjalnie obowiązywać od dzisiaj. W reakcji obserwujemy kolejny skok zmienności na rynku akcji oraz walut. Rzecznik prasowy Białego Domu Levitt przekazała, że USA nałożyły dodatkowe 50% ceł na Chiny, podwyższając łączne taryfy do rekordowych 104%.
Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

2025-04-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił rekordowe, najwyższe od stu lat cła handlowe, co wywołało gwałtowne reakcje na światowych rynkach finansowych i nasiliło obawy przed dalszą eskalacją konfliktów gospodarczych. Najbardziej dotknięte nowymi taryfami zostały Chiny, na które nałożono łączne cła w wysokości aż 104%, a także Wietnam (46%) i Unia Europejska (20%). Trump uzasadnił te działania koniecznością „rekonstrukcji globalnego handlu” i ochroną interesów gospodarczych USA, zapowiadając kolejne kroki, w tym cła na leki, drewno i półprzewodniki.
Rynki chcą widzieć szansę...

Rynki chcą widzieć szansę...

2025-04-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mowa o negocjacjach w kwestii obniżenia stawek celnych o których wspomniał Biały Dom, dając do zrozumienia, że jest na nie gotowy. Donald Trump dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że nie ma mowy o cofnięciu ceł, czy ich zawieszeniu przed 9 kwietnia, kiedy mają wejść w życie. Rynki chcą jednak widzieć szanse na to, że rozmowy pomiędzy krajami przyniosą jakieś wyraźniejsze pozytywy.
Podział gospodarki światowej

Podział gospodarki światowej

2025-04-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
We wtorek rynki finansowe na całym świecie odnotowały lekkie odbicie, co inwestorzy potraktowali jako okazję do zakupów po wcześniejszych silnych spadkach. W Europie indeks Stoxx 600 zyskał 0.8%, a kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 wzrosły o 1.4%. Rynki azjatyckie, reprezentowane przez indeks MSCI Asia Pacific, poszły w górę o 2.4%, wspierane przez działania banków centralnych i funduszy państwowych. Mimo tych optymistycznych sygnałów, nastroje pozostają napięte, a zmienność utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na obawy przed dalszą eskalacją wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

2025-04-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Drakońskie cła Trumpa za nami, a globalne rynki żyją obecnie taryfami celnymi, zadając sobie pytanie 'co z nich wyniknie?'. Wobec nieprzewidywalnej polityki Trumpa i toczących się jednocześnie negocjacji, z których każda może wpłynąć na dalszy bieg świata, trudno mówić z całą pewnością o przesądzonej materializacji jakiegokolwiek spośród uważanych za prawdopodobne scenariuszy. Wszystko to sprawia, że choć na giełdach obserwujemy nadzieję, a główne indeksy zyskują - wzrosty pozostają stłumione, a popyt na hedging wysoki, co widzimy w wysokich notowaniach indeksu strachu CBOE VIX.
Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

2025-04-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kraje utrzymujące intensywne relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi mogą w praktyce zweryfikować retorykę Donalda Trumpa dotyczącą „wzajemnych” taryf, proponując całkowite zniesienie ceł na towary i usługi. Taka strategia pozwoliłaby ocenić, czy postulowana przez obecnego prezydenta gotowość do zawierania sprawiedliwych porozumień jest autentyczną propozycją negocjacyjną, czy jedynie elementem politycznego przekazu.