Londyn świętuje, na rynku spokojnie

Londyn świętuje, na rynku spokojnie
Data dodania: 2007-08-27 (10:57) Komentarz poranny TMS Brokers

Rynek krajowy: Pierwszą sesje nowego tygodnia na rynku krajowym rozpoczynamy w okolicach poziomów z końca sesji piątkowej. Obserwowany od kilku dniu proces aprecjacji złotego jest powiązany z rozwojem sytuacji na rynkach światowych.

Odbicie po silnej korekcie na wykresach USD/JPY oraz EUR/JPY, które rozpoczęło się 17 sierpnia trwa nieprzerwanie do dziś. Konsekwencją tego, jak i braku nowych niepokojących doniesień z gospodarki amerykańskiej jest wzrost światowego apetytu na ryzyko. Inwestorzy przenoszą cześć środków w bardziej ryzykowne inwestycje, co sprzyja zarówno polskiej walucie jak i całemu rynkowi kapitałowemu. Warszawska giełda odrobiła już dużą część spadków i jeśli sytuacja na światowych rynkach będzie wciąż korzystna to powinniśmy obserwować dalsze wzrosty. Warto także wspomnieć o jeszcze jednym ważnym czynniku, który ma duży wpływ na obecną sytuację. Chodzi o oczekiwaną przez wielu uczestników rynku obniżkę głównej stopy procentowej przez FED. Nadzieje na taką decyzję narodziły się po niedawnym obniżeniu stopy dyskontowej o 50 punków. Wydaje się, że do najbliższego posiedzenia FED we wrześniu oczekiwania te będą nadal wspierały optymizm na rynkach.

O godzinie 8.30 za jednego dolara płacimy 2,80 złotego, natomiast kurs EUR/PLN wynosi 3,83. W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem rodzima waluta powinna przebywać w konsolidacji. Sprzyjać temu będzie brak publikacji danych makroekonomicznych, co przyczyni się także do zwiększenia korelacji z rynkiem zagranicznym. W tym tygodniu najważniejsze informacje z Polski poznamy w środę. RPP podejmie wtedy decyzje w sprawie stóp i naszym zdaniem pozostaną one niezmienione. Ważne dla rynku będą także czwartkowe dane o PKB za II kwartał. W relacji r/r prognoza wynosi 6,1%.

Rynek zagraniczny

Centralnym wydarzeniem dla piątkowej sesji na światowych rynkach było ogłoszenie danych o sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych za lipiec. Okazały się one zaskakująco dobre i wyniosły 870 tys. przy oczekiwaniach 820 tys. oraz sprzedaży w czerwcu, która wyniosła 834 tys. Oznacza to, że kryzys sektora „trudnych” kredytów hipotecznych nie odbił się w znaczący sposób na pierwotnym rynku nieruchomości, który stanowi ok. 10-15% całości sektora mieszkaniowego. Dane dotyczące pozostałej części tj. rynku wtórnego opublikowane zostaną dzisiaj. Prognozy przewidują sprzedaż w lipcu na poziomie 5,7 mln, przy 5,75 mln w czerwcu. Wraz z rosnąca podażą domów, spadek sprzedaży spowoduje dalszą obniżkę ich cen, która to pośrednio przyczyniła się do kryzysu sektora ryzykownych pożyczek mieszkaniowych. Jeśli jednak publikowane dziś dane wypadną powyżej oczekiwań to może być to znaczący sygnał o stabilizacji sytuacji na rynku nieruchomości w USA.
Piątkowe wieści ze Stanów Zjednoczonych przyczyniły się do powrotu skłonności do ryzyka wśród inwestorów i wzrostów na tamtejszej giełdzie. Dow Jones zyskał w piątek 1,08%, jeszcze więcej technologiczny Nasdaq. Japoński indeks Nikkei wzrósł dzisiaj nieznacznie o ok 0,3%, lecz przebieg sesji nie napawa optymizmem.

Wyższa od przewidywanej sprzedaż nowych domów w USA sprawiła, że inwestorzy są spokojniejsi o wzrost gospodarczy na świecie, rośnie apetyt na ryzyko. W związku z tym dolar w piątek znacznie stracił na wartości. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,3675, najwyższego od dwóch tygodni. Kontynuowana była deprecjacja japońskiego jena. W dalszym ciągu oczekiwana jest podwyżka stóp ECB (6 IX), zaś spora część inwestorów spodziewa się cięcia kosztu pieniądza przez FED (18 IX), co sprzyja wzrostom eurodolara. Naszym zdaniem, jednak Komitet Otwartego Rynku nie zmieni oprocentowania bazowego.

Dzisiejsze święto w Wielkiej Brytanii przyczynić się może do nieco mniejszej płynności na rynku, aż do początku w sesji w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym oczekujemy stabilizacji kursu eurodolara w ciągu dnia w zakresie 1,3660-1,3685. Obecnie za euro płaci się 1,3670 USD.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.