Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki

Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-07-25 (09:58)

Opublikowane wczoraj dane makro potwierdziły trudną sytuację amerykańskiej gospodarki i po raz kolejny rozbudziły obawy, że amerykańska gospodarka zwalnia. Sprzedaż domów na rynku wtórnym na poziomie 6,12 mln. w marcu była niższa niż oczekiwane 6,45 mln. oraz oznacza spory spadek w porównaniu 6,69 mln. w lutym. Wydaje się więc, że kryzys na rynku nieruchomości jeszcze nie dobiegł końca, a w najbliższym czasie dane z tego sektora gospodarki USA będą zapewne szkodzić dolarowi.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza znajduje również wyraz w nastrojach konsumentów, dlatego wszelkie wskaźniki badające zaufanie konsumentów pogarszają się z miesiąca na miesiąc. W tą tendencję wpisuje się również wskaźnik zaufania konsumentów publikowany przez Conference Bard, którego marcowy wynik, 104, rozczarował rynek, który oczekiwał odczytu na poziomie 105.

Obie te informacje okazały się negatywne dla dolara, co od razu zostało uwidocznione na wykresach dolarowych par walutowych. Eurodolar wzrósł wczoraj z okolic 1,3550 w rejony 1,3640, gdzie również rozpoczął dzień dzisiejszy, natomiast kurs pary GBPUSD powrócił wczoraj powyżej 2.

W dniu dzisiejszym również zachowanie się dolara będzie uzależnione od wyników amerykańskiej gospodarki. Dziś poznamy dwie niezwykle istotne informacje zza oceanu, a mianowicie dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku oraz sprzedaż nowych domów. Rynek nieruchomości i wydatki kapitałowe są w ostatnim czasie głównymi problemami trapiącymi największą gospodarkę świata i dlatego publikacje te są tak istotne dla rynku. Pierwszą z nich, czyli dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku poznamy o godzinie 14:30, a oczekiwania rynku w tym przypadku kształtują się na poziomie 2,5%. Koniunkturę na pierwotnym rynku nieruchomości poznamy o godzinie 16:00, a sprzedaż powyżej oczekiwanych 888 tyś. będzie sygnałem do umocnienia się dolara. Ten sam kierunek zależności dotyczy również wydatków kapitałowych.

Oprócz danych ze Stanów na kurs eurodolara wpłynie dziś zapewne także zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja indeksu IFO dla gospodarki Niemieckiej. Rynek oczekuje jego wzrostu z poziomu 107,7 w marcu, do 108 w kwietniu. Wartości wyższe od oczekiwanych 108 przyczynią się do umocnienia wspólnej waluty, jednak reakcja na tą publikację może być niewielka, gdyż zapędy inwestorów tłumić pewnie będą mające się ukazać popołudniu dane z USA.

Również kalendarz wydarzeń na krajowym rynku jest dziś dość zapełniony. Po pierwsze, poznamy dziś decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, jednak nim zostanie ona ogłoszona poznamy również stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w marcu. Rynek oczekuje, że kolejny miesiąc z rzędu spadnie u w kraju bezrobocie, tym razem o 0,5 pkt. proc. do poziomu 14,4%. Sprzedaż detaliczna miała zdaniem rynku wzrosnąć w ubiegłym miesiącu o 17,85%, co oznacza szybszy wzrost niż lutowe 17,5%. Dane te nie wywołają jednak żadnej reakcji rynku, a takim potencjałem cieszy się jedynie dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenie rynku, który oczekuje podniesienia ceny pieniądza o 25 pkt. baz. może zachwiać dziś złotówką, jednak wydaje się, że zgodnie z oczekiwaniami rynku, stopy powędrują dziś w górę, co z kolei jest już uwzględnione w kursach par złotowych.

Rynkiem złotego będzie dziś rządził eurodolar i to jego zachowanie nada kierunek złotówce. W związku z tym, złotówka najpewniej umocni się dziś za sprawą rosnącego eurodolara.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforia „potrampowa”

Euforia „potrampowa”

2024-11-08 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Donald Trump wyraźnie wygrał wybory prezydenckie w USA. Tym samym za nieco ponad 2 miesiące obejmie urząd 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rynki zareagowały optymistycznie, wiążąc nadzieje, że polityka gospodarcza Republikanina da kolejny bodziec do wzrostu. Trochę inwestorzy zapomnieli o zagrożeniach. Wall Street wyznaczyła nowy rekord, co stanowi symboliczne wydarzenie na rynkach. Jak długo ten optymizm się utrzyma?
Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

2024-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decydować będzie Fed. Posiedzenie ze względu na wybory w USA zostały przełożone o jeden dzień. W krótkim terminie Rezerwa Federalna nie zmieni prawdopodobnie swojego obranego już wcześniej kursu i dokona dziś obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Fed niemal w pełni wykonał swoją misję. Inflacja mocno zbliżyła się do celu co spowodowało, że uwaga amerykańskiej instytucji przeniosła się na rynek pracy.
Złoty odrabia straty po wygranej Trumpa

Złoty odrabia straty po wygranej Trumpa

2024-11-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty nie był wyjątkiem podczas wczorajszej sesji na rynku walutowym i tracił jak większość walut w stosunku do amerykańskiego dolara wobec wygranej Donalda Trumpa w wyborach. Wpływ na dolara w kolejnych miesiącach może być mieszany, ale w średnim terminie dolar wciąż ma potencjał na umocnienie, w szczególności, że Rezerwa Federalna może mniej chętnie podchodzić do obniżek stóp procentowych. Złoty korzysta również na fali najnowszych projekcji inflacyjnych, które mogą sugerować mniej optymistyczne stanowisko dotyczące obniżek w przyszłym roku.
USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

2024-11-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi skokowe umocnienie dolara amerykańskiego w reakcji na wstępne, częściowe wyniki wyborów w USA. W konsekwencji obserwujemy również podbicie presji na złotego, m.in. na parze USD/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3704 PLN za euro, 4,0664 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6187 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1934 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,703% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

2024-11-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.