Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki

Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki
Data dodania: 2007-07-25 (09:58) Raport poranny FMCM

Opublikowane wczoraj dane makro potwierdziły trudną sytuację amerykańskiej gospodarki i po raz kolejny rozbudziły obawy, że amerykańska gospodarka zwalnia. Sprzedaż domów na rynku wtórnym na poziomie 6,12 mln. w marcu była niższa niż oczekiwane 6,45 mln. oraz oznacza spory spadek w porównaniu 6,69 mln. w lutym. Wydaje się więc, że kryzys na rynku nieruchomości jeszcze nie dobiegł końca, a w najbliższym czasie dane z tego sektora gospodarki USA będą zapewne szkodzić dolarowi.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza znajduje również wyraz w nastrojach konsumentów, dlatego wszelkie wskaźniki badające zaufanie konsumentów pogarszają się z miesiąca na miesiąc. W tą tendencję wpisuje się również wskaźnik zaufania konsumentów publikowany przez Conference Bard, którego marcowy wynik, 104, rozczarował rynek, który oczekiwał odczytu na poziomie 105.

Obie te informacje okazały się negatywne dla dolara, co od razu zostało uwidocznione na wykresach dolarowych par walutowych. Eurodolar wzrósł wczoraj z okolic 1,3550 w rejony 1,3640, gdzie również rozpoczął dzień dzisiejszy, natomiast kurs pary GBPUSD powrócił wczoraj powyżej 2.

W dniu dzisiejszym również zachowanie się dolara będzie uzależnione od wyników amerykańskiej gospodarki. Dziś poznamy dwie niezwykle istotne informacje zza oceanu, a mianowicie dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku oraz sprzedaż nowych domów. Rynek nieruchomości i wydatki kapitałowe są w ostatnim czasie głównymi problemami trapiącymi największą gospodarkę świata i dlatego publikacje te są tak istotne dla rynku. Pierwszą z nich, czyli dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku poznamy o godzinie 14:30, a oczekiwania rynku w tym przypadku kształtują się na poziomie 2,5%. Koniunkturę na pierwotnym rynku nieruchomości poznamy o godzinie 16:00, a sprzedaż powyżej oczekiwanych 888 tyś. będzie sygnałem do umocnienia się dolara. Ten sam kierunek zależności dotyczy również wydatków kapitałowych.

Oprócz danych ze Stanów na kurs eurodolara wpłynie dziś zapewne także zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja indeksu IFO dla gospodarki Niemieckiej. Rynek oczekuje jego wzrostu z poziomu 107,7 w marcu, do 108 w kwietniu. Wartości wyższe od oczekiwanych 108 przyczynią się do umocnienia wspólnej waluty, jednak reakcja na tą publikację może być niewielka, gdyż zapędy inwestorów tłumić pewnie będą mające się ukazać popołudniu dane z USA.

Również kalendarz wydarzeń na krajowym rynku jest dziś dość zapełniony. Po pierwsze, poznamy dziś decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, jednak nim zostanie ona ogłoszona poznamy również stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w marcu. Rynek oczekuje, że kolejny miesiąc z rzędu spadnie u w kraju bezrobocie, tym razem o 0,5 pkt. proc. do poziomu 14,4%. Sprzedaż detaliczna miała zdaniem rynku wzrosnąć w ubiegłym miesiącu o 17,85%, co oznacza szybszy wzrost niż lutowe 17,5%. Dane te nie wywołają jednak żadnej reakcji rynku, a takim potencjałem cieszy się jedynie dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenie rynku, który oczekuje podniesienia ceny pieniądza o 25 pkt. baz. może zachwiać dziś złotówką, jednak wydaje się, że zgodnie z oczekiwaniami rynku, stopy powędrują dziś w górę, co z kolei jest już uwzględnione w kursach par złotowych.

Rynkiem złotego będzie dziś rządził eurodolar i to jego zachowanie nada kierunek złotówce. W związku z tym, złotówka najpewniej umocni się dziś za sprawą rosnącego eurodolara.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

11:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

11:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.