Lepsze nastroje na giełdzie, decyzja BoJ

Lepsze nastroje na giełdzie, decyzja BoJ
Data dodania: 2007-08-23 (11:30) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Środowa sesja pokazała, że inwestorzy częściowo zapomnieli o negatywnych czynnikach i informacjach, jakie napływały jeszcze w zeszłym tygodniu. Dwudniowa stabilizacja na giełdzie zachęciła do ponownych zakupów bardzie ryzykownych aktywów a także inwestycji typu carry-trade, na skutek globalnego spadku awersji do ryzyka. Spekulacje na temat obniżki głównej stopy procentowej przez Fed na najbliższym wrześniowym posiedzeniem, a także nadzieja, że to co najgorsze, jeśli chodzi o rynki kredytowe mamy już za sobą powodują powrót płynności.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Japonii pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie 0.5%. Silne ruchy na jenie i likwidacja carry-trade’a z jaką mieliśmy do czynienia w zeszłym tygodniu nie miała wiele wspólnego z fundamentami gospodarki japońskiej. Wzrost PKB w drugim kwartale był niewielki, a dane na temat konsumpcji i bilansu handlowego słabe. Kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej BoJ nie sprzyja również poziom inflacji, który oscyluje wokół zera. Przez ostatnie 6 miesięcy BoJ pozostawiał stopę procentową na niezmienionym poziomie, od czasu podwyżki o 25 punktów bazowych w lutym i zerwania z zerową polityką stóp procentowych w 2006r.

Dopiero w piątek przyjdą najistotniejsze dane z gospodarki amerykańskiej publikowane w tym tygodniu.

EURPLN

Informacją dnia dzisiejszego będą dane na temat inflacji bazowej z Polski. Analitycy spodziewają się spadku inflacji do poziomu 1,6% w ujęciu rok do roku. Silne opory na poziomie 3,8550 i 3.86 sprawiają, że eurozłoty ma spore problemy z kontynuacja ruchu wzrostowego. Uspokojenie sytuacji na giełdzie, a także powrót apetytu na ryzyko może poprawić słabszy sentyment do złotego obserwowany w ostatnim czasie. Jesteśmy obecnie blisko wsparcia na 3,8200, natomiast 38,2% zniesienia fib ostatniego impulsu wzrostowego wyznacza istotny poziom 3,8170. Złoty może jeszcze się dzisiaj nieco umocnić pod wpływem lepszych nastrojów na giełdzie. Wsparcie na wykresie dziennym to dopiero rejon 3,8030. W dalszym ciagu preferowlibysmy zakupy EURPLN na ruchach korekcyjnych, czemu sprzyja w dalszym ciągu sytuacja technicza dopóki jesteśmy powyżej poziomu 3,8000.

EURUSD

Dużo lepsze dane na temat zamówień przemysłowych w strefie euro pomogły eurodolarowi wybić się z wąskiego zakresu wahań.dzisiejsze dane na temat PKB z Niemiec licząc kwartał do kwartału były zgodne zoczekiwaniami rynku na poziomie 0,3%. Poprawa nastrojów na giełdzie i spekulacje, że Fed obniży stopę funduszy federalnych pomagały eurodolarowi zblizyc się w rejon pierwszego istotnego oporu wynikającego z 41,4% zniesienia oraz 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Sądzimy, że obecnie celem umocnienia sie euro będzie poziom 1,3590-1,3600, dlatego też korekcyjne umocnienia dolara wykorzystywalibyśmy do zakupów eurodolara, najchętniej w okolicy 1,3480, gdzie znajduje się istotne wsparcie wynikające z geometrii oraz 1,3510.

GBPUSD

Dłuższa stabilizacja na GBPUSD w rejonie ostatniego minimum spowodowała ukształtowanie się formacji trójkąta. Kurs wybicił się wczoraj z tych zakresów górą, ustanawiając nowe maksimum lokalne. Obecnie droga w rejon 2,0000 na nowo została otwarta.Sądzimy, że umocnienie funta będzie kontynuowane w okolice najbliższego oporu na poziomie 1,9990. Dziś prym będzie wiodła technika, jakoże nie ma istotnych publikacji z gospodarki amerykańskiej i brytyjskiej. Wszelkie ruchy korekcyjne w okolice 1,9890-1,9900 wykorzystalibyśmy do kupna waluty brytyjskiej.

USDJPY

Tak jak oczekiwał tego rynek, Bank Japonii pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie 0.5%. Aż ośmiu członków głosowało za takim stanem rzeczy, poza Atsushi Mizuno. Na posiedzeniu po decyzji Fukui powiedział, że w dalszym ciągu należy monitorować rynki i ewentualny wpływ problemów na rynku kredytów hipotecznych w USA na gospodarke japońską.

Nieco lepsza sytuacja na giełdzie i spadek awersjo do ryzyka sprawiają, że jen kontynuuje osłabianie się w stosunku do dolara. Obecnie ruch wzrostowy na USDJPY bedzie kontynuowany, bowiem dopiero w rejonie 116,40-80 znajdują się istotne opory.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.