Poważniejsze odreagowanie spadków na GPW

Poważniejsze odreagowanie spadków na GPW
Data dodania: 2007-08-22 (17:58) Raport popołudniowy FMCM

Dzisiejszy dzień przyniósł w końcu poważniejsze odreagowanie ubiegłotygodniowych spadków na GPW w Warszawie. Muszę przyznać, że gdy dziś rano pisałem o szansach na powrót byków na parkiet nie spodziewałem się aż tak silnych wzrostów głównych indeksów warszawskiego parkietu, a raczej myślałem, że osiągnięcie okolic 3550 pkt. na wykresie WIG20 zajmie rynkowi 2-3 dni, jednak nie mogłem przewidzieć decyzji EBC o podjęciu jutro kolejnej interwencji na rynku pieniężnym.

Niemniej jednak uspokojenie nastrojów i trwająca korekta na rynku jena zachęcały inwestorów do podejmowania ryzyka, co przełożyło się na wzrosty na giełdach od samego rana. Optymizmu inwestorom dodały popołudniu informacje o kolejnej interwencji EBC, a także pozytywne otwarcie na giełdzie w Nowym Jorku. W efekcie europejskie parkiety zanotowały wzrosty rzędu 1%-1,5% w przypadku rynków rozwiniętych, a nawet 2%-3% w przypadku rynków wschodzących. Niezwykle pozytywnie na tym tle wypadł warszawski parkiet, którego główne indeksy wzrosły po ok. 4,5%.

O ile rynki akcyjne pokazują lekki wzrost optymizmu inwestorów, który wpływa na ich nieśmiały zwrot w kierunku ryzykowniejszych aktywów, o tyle lepsze nastroje nie znalazły większego odzwierciedlenia w zachowaniu kursów walut. Co prawda jen stracił dziś na wartości, jednak skala wzrostów kursów EURJPY i USDJPY nie jest zbyt wielka. Co więcej, obraz sytuacji pogarsza kolejna, jak na razie nieudana próba pokonania technicznych oporów zlokalizowanych obecnie w okolicach odpowiednio 155,50 oraz powyżej 115. Brak znaczniejszej przeceny Japońskiej waluty oznacza, ze inwestorzy zachowują ostrożność i oczekują na potwierdzenie trwalszego ustabilizowania się sytuacji na światowych rynkach finansowych. Taka postawa zwiększa szanse kolejnej eksplozji obaw po złych informacjach, gdyż uprawdopodabnia kontynuację aprecjacji japońskiej waluty, a tym samym stawia znak zapytania przy trwałości popytu na akcje.

Decydujące dla inwestorów informacje dotarły dziś ze Strefy Euro, jednak nie były to zaplanowane publikacje (bilans płatniczy i zamówienia w przemyśle) lecz nieoczekiwana zapowiedź kolejnej interwencji EBC na rynku pieniężnym. Co więcej, oprócz ogłoszenia swoich planów EBC kolejny raz przedstawił swoje stanowisko, co do rozwoju sytuacji w polityce monetarnej w najbliższym czasie. Wobec rynkowych spekulacji na temat oddalenia się w czasie w związku z wpompowaniem ok. 200 mld EUR gotówki do sektora bankowego kolejnej podwyżki stóp procentowych, EBC potwierdził dziś, że jego oficjalnym stanowiskiem pozostaje komentarz do sierpniowej decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. W komentarzu tym szef EBC, Jean Claud Trichet użył wyrażenia „wzmożona czujność”, które w odbiorze rynku jest zapowiedzią zacieśnienia polityki pieniężnej na następnym posiedzeniu. W związku z dzisiejszym potwierdzeniem aktualności tego komentarza, na rynek powróciły oczekiwania podwyżki stóp na wrześniowym posiedzeniu, co otwiera eurodolarowi drogę „na północ”, a tym samym zwiększa szanse na umocnienie się złotego.

Wygląda na to, że nastroje inwestorów uspokoiły się na dłużej, czemu sprzyjają interwencje banków centralnych oraz brak złych informacji. Źródłem ryzyka w dalszym ciągu pozostaje sytuacja na rynku jena, która grozi powrotem tej waluty do procesu umocnienia, choć obraz techniczny pozostawia też parom EURJPY i USDJPY pole do wzrostów. Impulsem do pozbywania się japońskiej waluty w krótkim terminie może stać się dzisiejsza decyzja Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Przyjęta przez inwestorów wyczekująca postawa oraz pewien stopień niepewności związany z posiedzeniem BoJ hamowały zapewne wzrosty kursów par jena w dniu dzisiejszym, jednak decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie, która jest najbardziej prawdopodobna może uwolnić podaż japońskiej waluty, zwiększając tym samym zakres wzrostowych korekt na rynkach EURJPY oraz USDJPY, których teraz jesteśmy świadkami. Z kolei świetny wynik warszawskiej giełdy w dniu dzisiejszym grozi uaktywnieniem się sprzedających, którzy będą próbowali wykorzystać taką zwyżkę do zamykania pozycji.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.