Dziś inflacja PCE a w niedzielę francuskie wybory

Dziś inflacja PCE a w niedzielę francuskie wybory
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-06-28 (10:32)

Wall Street rosła wczoraj ale w sposób umiarkowany. Trzeci i ostateczny szacunek PKB USA za I kwartał został nieznacznie skorygowany w górę ale konsumpcja prywatna została zrewidowana mocno w dół z 2 proc. do 1,5 proc. Ta publikacja wzmogła obawy rynku o kondycję amerykańskiego konsumenta. Dolar lekko osłabił się a rentowności obligacji rządu USA spadły. Wczoraj doszło do debaty pomiędzy aktualnym a poprzednim prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdzie wg sondaży lepiej wypadł Donald Trump. W najbliższą niedziele wybory odbędą się we Francji. Dziś uwaga rynku będzie skupiona na inflacji PCE a z krajowych danych poznamy wstępny odczyt CPI za czerwiec.

Kluczową dziś publikacją będzie raport na temat wydatków amerykanów. Prawdopodobnie nie wniesie on jednak większych zaskoczeń. Wcześniej już poznaliśmy indeksy CPI oraz PPI. Opublikowane liczby będą dotyczyły okresu majowego. Najważniejszą pozycją raportu będzie preferowana przez Fed miara inflacji, czyli wskaźnik PCE oraz PCE core. Zarówno jeden jak i drugi prawdopodobnie pokażą lekki spadek do poziomu 2,6 proc. r/r z 2,7 proc. oraz z 2,8 proc. Dzisiejsze dane potwierdzą, że presja cenowa zmniejsza się, ale samo zejście do celu będzie najtrudniejszym etapem całego procesu dezinflacyjnego. Dodatkowo rynek będzie chciał na podstawie wydatków oraz dochodów ocenić aktualną kondycję amerykańskiego konsumenta. Przypomnijmy, że wczoraj z raportu PKB wyniknęło, że konsumpcja prywatna wyniosła (1,5 proc. r/r) zdecydowanie mniej niż wskazywał na to konsensus. Pogorszenie nastrojów prawdopodobnie pokaże również indeks publikowany przez Uniwersytet Michigan.

Z krajowych danych uwagę przyciągnie wstępny czerwcowy odczyt CPI, który prawdopodobnie pokaże lekkie podbicie inflacji z 2,5 proc. do 2,6 proc. co będzie pokłosiem wzrostu cen żywności. Dynamika wzrostu cen wciąż zatem będzie jeszcze znajdować się w dopuszczalnym przez NBP paśmie odchyleń. Kolejne miesiąca najprawdopodobniej spowodują, że CPI znajdzie się jednak powyżej tego zakresu.

Wczoraj swojego komentarz odnośnie polityki monetarnej udzielił Raphael Bostic z Atlanta Fed. Powiedział on, że nadal spodziewa się jednej obniżki stóp procentowych w tym roku w IV kwartale. Powiedział, że majowy raport o inflacji dostarczył " dowodów na to, że zmiany cen zbliżają się do 2% celu Fed. Dodał, że inflacja nadal pozostaje głównym zmartwieniem. Ryzyko staje się jednak coraz bardziej zrównoważone w ramach dwóch mandatów Fed i decydenci będą musieli podjąć dyskusję w tym temacie. Rynek wciąż jednak wierzy we wrześniowy ruch Rezerwy Federalnej.

Pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się w najbliższą niedzielę 30 czerwca.. Sondaże opinii publicznej sugerują, że skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobędzie najwięcej mandatów, ale nie uzyska większości. Skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy zająłby drugie miejsce, a centrowa koalicja Ensemble prezydenta Emmanuela Macrona zajęłaby trzecie miejsce. Istnieje ryzyko deprecjacji euro a także spadków indeksów europejskich na początku przyszłego tygodnia, jeśli ten negatywny dla Europy scenariusz się zrealizuje. Przyszły tydzień może być nerwowy. Będzie to najbardziej intensywna faza kampanii, która pokaże, czy partia Le Pen sięgnie po władze. Szacunki wskazują obecnie, że frekwencja wyniesie ok 66 proc.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polityka wpływa na EURUSD

Polityka wpływa na EURUSD

2024-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami jedno ważne wydarzenie polityczne w USA, czyli pierwsza debata prezydencka między Bidenem oraz Trumpem. Z kolei przed nami drugie ważne wydarzenie, które wpływ będzie miało przede wszystkim na euro, czyli wybory we Francji. EURUSD pozostaje stabilny, ale na niskim poziomie w okolicach 1,0700. Czego oczekiwać po głównej parze walutowej, w szczególności, że czekają nas jeszcze bardzo ważne dane inflacyjne? Media dosyć jasno wskazują, ze Biden nie poradził sobie najlepiej z pierwszą debatą, co prowadzi do wzrostu poparcia dla Donalda Trumpa.
Złoty stabilny przed ważnymi wydarzeniami

Złoty stabilny przed ważnymi wydarzeniami

2024-06-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta pozostaje stabilna przed ważnymi wydarzeniami. W piątek rano za euro płaci się 4,31 zł, a dolar jest wart 4,03 zł. W regionie CEE3 stabilny jest też forint, podczas kiedy korona czeska straciła na wartości po wczorajszej obniżce stóp procentowych przez Bank Czech do 4,75 proc. (była większa od oczekiwań). Na globalnym rynku EURUSD pozostaje wokół 1,07 czekając na kolejne impulsy. Telewizyjna debata prezydencka pomiędzy Joe Bidenem, a Donaldem Trumpem została uznana za fatalną przez sam sztab Partii Demokratycznej, co może podbijać polityczną nerwowość na jesieni.
Jen najsłabszy od 1986 roku

Jen najsłabszy od 1986 roku

2024-06-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Mocny amerykański dolar w tym tygodniu, na koniec drugiego kwartału powoduje, że para USDJPY przebija swoje lokalne szczyty z końca kwietnia i znalazła się najwyżej od 1986 roku. Para na stałe zameldowała się powyżej poziomu 160. To oczywiście podnosi pytanie, czy japońskie władze ponownie jak niecałe dwa miesiące temu zdecydują się na interwencję walutową. Co może sprzyjać takiej decyzji? Czy jen może być jeszcze tańszy?
Złoty znów się osłabi?

Złoty znów się osłabi?

2024-06-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środa przyniosła osłabienie polskiej waluty w ślad za umocnieniem się dolara na szerokim rynku. Czy dzisiaj będzie podobnie? W ostatnich kilkunastu dniach złoty zachowuje się najlepiej spośród walut naszego regionu CEE3 - jego odreagowanie po słabości widocznej w pierwszej połowie czerwca było znaczące. Czy są ku temu powody? Fundamentalnie nic nowego się nie pojawiło  - narracja RPP wobec stóp procentowych jest ogólnie znana. Tymczasem perspektywy dla globalnych rynków są niepewne - FED może uparcie odwlekać termin pierwszej obniżki stóp procentowych, a do gry wkracza też polityka.
Słaby jen, mocny AUD oraz wzrost rentowności obligacji

Słaby jen, mocny AUD oraz wzrost rentowności obligacji

2024-06-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street zakończyła środowy handle na umiarkowanych plusach. Zauważalny był wzrost rentowności amerykańskich obligacji rządowych na długim końcu krzywej dochodowości. 10-letnie „papiery” urosły powyżej 4,34 podczas gdy jeszcze we wtorek ustanowiły lokalne minima na 4,21. Tendencja na rynku długu była widoczna również w innych krajach. Rozpoczęło się do Australii, gdzie inflacja zaskoczyła wyższym wynikiem a rynek zaczął spekulować o możliwej podwyżce stóp przez RBA w sierpniu. Na rynku walutowy para USD/JPY urosła powyżej 160,00 i ty samym wzmogły się obawy o możliwą interwencję ze strony BoJ.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera CFD?

2024-06-26 Artykuł sponsorowany
Z wyborem brokera, za pośrednictwem którego będziemy handlować na rynku CFD, jest trochę jak z wyborem samochodu. Pierwsze wrażenie i to, co widoczne jest dla ogółu, jest oczywiście ważne, ale dużo ważniejsze są szczegóły i to, co jest „pod maską”. Chociaż mogłoby się wydawać, że oferty brokerów, które można spotkać na rynku, są niemalże identyczne, to jednak im bardziej będziemy zagłębiać się w szczegóły, tym więcej różnic odkryjemy. Te mają tym większe znaczenie, gdyż w grę wchodzą prawdziwe pieniądze.
Będzie podwyżka stóp w Australii?

Będzie podwyżka stóp w Australii?

2024-06-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane dzisiaj w nocy dane o inflacji CPI w Australii przyniosły spore zaskoczenie - w maju 4,0 proc. r/r wobec szacowanych 3,8 proc. r/r i odczycie 3,6 proc. r/r w kwietniu. Do tej pory RBA zwracał uwagę na podwyższoną inflację i utrzymywał narrację, że możliwa jest zarówno obniżka, jak i podwyżka stóp (a pierwsze cięcie widział dopiero w połowie 2025 r.), to teraz wzrosła presja na podwyżkę w najbliższych miesiącach. Rynek daje 33 proc. prawdopodobieństwa takiego ruchu już na początku sierpnia i ponad 50 proc. w listopadzie.
Jastrzębie komentarze z Fed. Rynek czeka na piątkową inflację PCE

Jastrzębie komentarze z Fed. Rynek czeka na piątkową inflację PCE

2024-06-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj rynki doświadczyły znacznego odreagowania spółek technologicznych notowanych na Wall Street. Nasdaq Composite zyskał 1,3 proc. Szeroki SP500 zamknął dzień wyżej o 0,4 proc. Słabo wypadł przemysłowy Dow Jones, który stracił 0,8 proc. Z Fed-u otrzymaliśmy mocno „jastrzębi” komunikat. Rynek czeka na piątkowy raport na temat wydatków Amerykanów i wciąż daje szanse na dwie obniżki stóp procentowych w USA w tym roku. Dolar zyskał na wartości. Dziś spadki pary EURUSD są kontynuowane. Lokalny dołek wypada na poziomie 1,0685.
Inflacja w Australii zaskakuje w górę

Inflacja w Australii zaskakuje w górę

2024-06-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranny handel na międzynarodowym rynku walutowym zdominowany został przez dolara australijskiego. Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji za maj zmienił wyceny implikowanej ścieżki stóp procentowych Banku Rezerw Australii. Oczekiwane teraz przez rynek bardziej zachowawcze stanowisko względem ewentualnego luzowania warunków monetarnych wznosi AUD w stosunku do innych walut na tygodniowe szczyty. Inflacja CPI z Australii wyniosła 4%, podczas gdy oczekiwano 3,8% wobec 3,6% poprzednio.
Dolar dalej słaby?

Dolar dalej słaby?

2024-06-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przyniósł osłabienie dolara na szerokim rynku, które jest kontynuowane we wtorek rano. W gronie najsilniejszych walut są waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, chociaż dynamika ruchu jest niewielka i nie przekracza 0,2 proc. Na przeciwnym biegunie mamy szwajcarskiego franka, który traci 0,07 proc. i euro z wynikiem 0,04 proc. (stan na godz. 9:45). Jak widać zmienność na FX jest niska, co pokazuje, że rynek czeka na kluczowe wydarzenia - najbliższe to wybory parlamentarne we Francji już w tą niedzielę.