Finanse w erze technologii: jak zabezpieczyć swoje środki?

Finanse w erze technologii: jak zabezpieczyć swoje środki?
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2024-06-25 (14:33)

W 2024 roku mało kto – jeśli w ogóle ktokolwiek – korzysta wyłącznie z tradycyjnych metod zarządzania finansami. Do wszystkiego wystarczy aplikacja na smartfona albo przeglądarka internetowa. Inwestowanie, operowanie środkami czy granie na giełdzie jest możliwe bez wychodzenia z domu. To niewątpliwa wygoda, ale i szereg nowych zagrożeń, które istnieją właśnie dzięki nowoczesnej technologii.

Nowoczesne sposoby zarządzania finansami idą w parze z nowoczesnymi metodami wykorzystywanymi przez przestępców, by nam zaszkodzić. Możemy się o tym łatwo przekonać, przeglądając raporty na temat cyberprzestępczości w ostatnich latach.

Frazy takie jak phishing i vishing nie istniały w słownikach jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a jednak według „Raportu Antyfraudowego” za 2023 rok opublikowanego przez BIK, to właśnie te metody były najczęściej wykorzystywane do popełniania przestępstw finansowych w drugim półroczu 2023.

Inne popularne metody kradzieży pieniędzy i danych w minionym roku to między innymi fałszywe maile z okazjami, przechwycenia kont na platformach społecznościowych czy wyłudzenia pożyczek na skradzione dane.

Przestępcy znają wiele sposobów na ogołocenie nas z oszczędności. W naszym interesie jest poznanie ich metod i trzymanie ręki na plusie, tak byśmy nie musieli martwić się o odzyskanie skradzionych funduszy – co często i tak bywa niemożliwe.

Jak zabezpieczyć swoje finanse w erze internetu?


1. Miej oczy i uszy szeroko otwarte

W cyberbezpieczeństwie najważniejsza jest świadomość; trudno bowiem chronić się przed zagrożeniem, o którym się nie wie. Nasza pierwsza i najważniejsza rada dotyczy zatem edukacji. Warto poświęcić kilkanaście minut tygodniowo na czytanie raportów i wiadomości ze świata finansów i bankowości. Portale informacyjne i banki stale informują o bieżących zagrożeniach i sygnałach ostrzegawczych, na które warto zwracać uwagę. Dowiadując się o niebezpieczeństwach, będziemy siłą rzeczy zwracać większą uwagę na ich oznaki podczas wykonywania codziennych czynności.

2. Dbaj o bezpieczeństwo danych logowania

Zasada bezpiecznego hasła jest powtarzana niczym mantra przez każdego eksperta cyberbezpieczeństwa, jednak nie są to tylko puste słowa. Niepokojąco duża liczba ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy, że hasło będące ich imieniem, numerem PESEL albo datą urodzenia nie jest żadnym zabezpieczeniem konta. Wiele osób wyznaje również zasadę, że kradzieże, owszem, istnieją, ale nie dotyczą akurat ich – do czasu.

Wszystkie nasze hasła powinny być:

silne – to znaczy składające się z minimum 8 znaków, w tym wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych;
unikalne – każde konto powinno być zabezpieczone hasłem, którego nie używamy już nigdzie indziej. Jeśli mamy dużo kont (i haseł), skorzystajmy z menadżera haseł, który bezpiecznie przechowa wszystkie nasze dane logowania;
trudne do odgadnięcia – jak wspomnieliśmy, data urodzenia albo imię nasze lub naszego dziecka to kiepski pomysł na hasło. Są to informacje łatwe do uzyskania przez potencjalnego złodzieja. Lepiej wykorzystać losowy ciąg znaków lub słowa, które nie mają prawa się z nami kojarzyć.

W przypadku kont powiązanych z finansami, a więc bankowości online, kont inwestycyjnych, e-portfeli itp. należy zachować szczególną ostrożność i dołożyć wszelkich starań, by dane logowania były rzeczywiście silne i unikalne – w grę wchodzą bowiem nasze pieniądze. Dobrze też regularnie zmieniać hasła na nowe.

3. Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe tam, gdzie to możliwe

Uwierzytelnianie dwuetapowe, w skrócie określane jako 2FA, to sposób logowania zabezpieczający nas na wypadek dostania się naszych danych logowania w niepowołane ręce. Jeśli włączymy 2FA, usługi, do których będziemy chcieli się zalogować, poproszą nas o dodatkowe zweryfikowanie tożsamości za pomocą odcisku palca, kodu przesłanego w wiadomości SMS lub w podobny sposób. Dzięki temu nasze finanse będą bezpieczne, nawet jeśli ktoś pozna nasze hasło.

4. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Publiczne hotspoty dostępne w kawiarniach, supermarketach czy na lotniskach nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo, jakiego byśmy oczekiwali. Gdy łączymy się z internetem za pomocą publicznej sieci Wi-Fi, nie wiemy, kto poza nami z niej korzysta ani jakich starań dołożyli administratorzy, by zabezpieczyć ją przed podsłuchem. Sprawia to, że dane, które przesyłamy, mogą zostać podejrzane przez hakera.

Rozwiązaniem jest zwyczajne unikanie łączenia się z publicznymi sieciami, szczególnie gdy mamy w planach logowanie się do kont online i operowanie środkami finansowymi. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do połączenia się z publicznym hotspotem, skorzystajmy z usług godnego zaufania dostawcy VPN.

Usługi VPN szyfrują dane w trakcie przesyłu, dzięki czemu są one dodatkowo zabezpieczone na wypadek wycieku. Trzeba jednak pamiętać, że VPN-y nie są złotym środkiem na wszystko – nie zastępują zdrowego rozsądku czy oprogramowania antywirusowego. Niektóre posiadają jednak dodatkowe funkcje, takie jak skanowanie pobieranych plików w poszukiwaniu złośliwego kodu, co zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo na co dzień – nie tylko w trakcie zarządzania finansami.

5. Podchodź sceptycznie do maili i telefonów

Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, według BIK to phishing i vishing, czyli ataki socjotechniczne, były jednymi z ulubionych narzędzi przestępców w 2023 roku. Oszustwa te nie polegają wcale na wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych rodem z seriali o hakerach. Wręcz przeciwnie, są to metody proste, bezpośrednie i bardzo efektywne.

Phishing, vishing (voice phishing – phishing głosowy) i smishing (SMS phishing – phishing SMS-owy) polegają na podszywaniu się pod osoby i instytucje wzbudzające nasze zaufanie, takie jak banki i firmy obsługujące nasze finanse. Wszystkie trzy wymienione metody wyglądają właściwie tak samo; różnią się jedynie kanałami komunikacji. Zwykły phishing najczęściej wykorzystuje pocztę e-mail. Vishing polega na podszywaniu się pod instytucję w trakcie połączenia telefonicznego, a smishing – poprzez wysyłanie wiadomości SMS.

Ponieważ to właśnie najprostsze metody przestępców okazują się najbardziej skuteczne, nie bójmy się podchodzić nieufnie do każdej wiadomości i połączenia od banku czy innej instytucji, z którą współpracujemy. Nigdy nie podawajmy żadnych danych na prośbę agenta dzwoniącego do nas – zamiast tego rozłączmy się i sami zadzwońmy na infolinię organizacji, by upewnić się, że rozmawiamy z właściwą osobą.

Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.