Data dodania: 2023-11-15 (13:53)
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w ciągu 12 miesięcy (od końca lipca 2022 do końca lipca 2023) zaległe zadłużenie pozakredytowe i kredytowe Polaków widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK zwiększyło się o prawie 5,7 mld zł i przekracza już 82 mld zł! Niespłacone długi ma co 12. dorosły Polak, co przekłada się na niemal 2,7 miliona dłużników w Polsce Trudno się dziwić. Podwyżki stóp procentowych, których konsekwencją był wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmienny, historycznie wysoka inflacja i rosnące ceny paliwa, energii elektrycznej i gazu nie sprzyjają zachowaniu płynności finansowej. Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a spłata regularnych zobowiązań przychodzi Ci z coraz większym trudem, skutecznym sposobem na finansowy oddech może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny – jak działa?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę zobowiązań względem instytucji finansowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kredytodawca spłaci Twoje aktywne pożyczki i kredyty, a zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną – niższą – ratę kredytu konsolidacyjnego. Niższa rata kredytu konsolidacyjnego jest z reguły efektem wydłużenia okresu kredytowania i/lub niższego oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Choć dłuższy okres spłaty może oznaczać wyższe koszty, nie znaczy to wcale, że warto rezygnować z konsolidowania zobowiązań. Dzięki konsolidacji odciążysz domowy budżet, odzyskasz finansową płynność i zmniejszysz ryzyko konsekwencji nieterminowej spłaty. Takie rozwiązanie pozwoli Ci więc szybko i w odczuwalny dla portfela sposób poprawić sytuację finansową i zminimalizować stres towarzyszący spłacie bieżących zobowiązań. Jeśli Twoja płynność finansowa ulegnie poprawie, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś nadpłacał raty lub spłacił kredyt wcześniej. W ten sposób zmniejszysz wysokość odsetek i całkowity koszt finansowania.
To jednak nie wszystko. Niektóre instytucje finansowe w ramach kredytu konsolidacyjnego umożliwiają nie tylko spłatę aktywnych zobowiązań pożyczkowo-kredytowych, ale również pożyczenie dodatkowej kwoty, która pozwoli sfinansować dowolne wydatki – spłacić długi, pokryć bieżące wydatki czy zrealizować plany.
Jakie zobowiązania mogą być przedmiotem konsolidacji?
Każda instytucja finansowa samodzielnie decyduje, jakie zobowiązania może skonsolidować. Najczęściej są to: pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, pożyczki i kredyty konsolidacyjne czy samochodowe.
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest popularnym produktem finansowym dostępnym w większości banków. Najlepszy powinien być nie tylko niedrogi, ale także precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby kredytobiorcy. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto porównać oferty, zwracając uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?
1. Maksymalna kwota finansowania. Chcesz skonsolidować kilka zobowiązań opiewających na spore kwoty? W pierwszym kroku wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą Ci kwotę, której potrzebujesz.
2. Maksymalny okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata kredytu konsolidacyjnego była jak najniższa, wybierz ten zapewniający możliwość spłaty nawet przez 10 lat.
3. Koszty. Dobry kredyt konsolidacyjny nie może być drogi. Analizując koszty, zwróć uwagę nie tylko na wartość oprocentowania i prowizji, ale także na wskaźnik RRSO. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczone środki.
4. Warunki wcześniejszej spłaty. Zanim podpiszesz umowę kredytu konsolidacyjnego, sprawdź, czy wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji.
Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci uniknąć długofalowych konsekwencji zadłużenia i zapewni finansowy oddech. Pamiętaj jednak, że warto wnioskować o niego w momencie, kiedy z trudem, lecz wciąż udaje Ci się spłacać zobowiązania w terminie. Wynikająca z opóźnień w spłacie kiepska historia kredytowa może bowiem skutecznie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie konsolidacji.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.