Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową
Poradnik kredytobiorcy
Data dodania: 2023-11-15 (13:53)

Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w ciągu 12 miesięcy (od końca lipca 2022 do końca lipca 2023) zaległe zadłużenie pozakredytowe i kredytowe Polaków widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK zwiększyło się o prawie 5,7 mld zł i przekracza już 82 mld zł! Niespłacone długi ma co 12. dorosły Polak, co przekłada się na niemal 2,7 miliona dłużników w Polsce Trudno się dziwić. Podwyżki stóp procentowych, których konsekwencją był wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmienny, historycznie wysoka inflacja i rosnące ceny paliwa, energii elektrycznej i gazu nie sprzyjają zachowaniu płynności finansowej. Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a spłata regularnych zobowiązań przychodzi Ci z coraz większym trudem, skutecznym sposobem na finansowy oddech może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny – jak działa?


Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę zobowiązań względem instytucji finansowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kredytodawca spłaci Twoje aktywne pożyczki i kredyty, a zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną – niższą – ratę kredytu konsolidacyjnego. Niższa rata kredytu konsolidacyjnego jest z reguły efektem wydłużenia okresu kredytowania i/lub niższego oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Choć dłuższy okres spłaty może oznaczać wyższe koszty, nie znaczy to wcale, że warto rezygnować z konsolidowania zobowiązań. Dzięki konsolidacji odciążysz domowy budżet, odzyskasz finansową płynność i zmniejszysz ryzyko konsekwencji nieterminowej spłaty. Takie rozwiązanie pozwoli Ci więc szybko i w odczuwalny dla portfela sposób poprawić sytuację finansową i zminimalizować stres towarzyszący spłacie bieżących zobowiązań. Jeśli Twoja płynność finansowa ulegnie poprawie, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś nadpłacał raty lub spłacił kredyt wcześniej. W ten sposób zmniejszysz wysokość odsetek i całkowity koszt finansowania.


To jednak nie wszystko. Niektóre instytucje finansowe w ramach kredytu konsolidacyjnego umożliwiają nie tylko spłatę aktywnych zobowiązań pożyczkowo-kredytowych, ale również pożyczenie dodatkowej kwoty, która pozwoli sfinansować dowolne wydatki – spłacić długi, pokryć bieżące wydatki czy zrealizować plany.


Jakie zobowiązania mogą być przedmiotem konsolidacji?


Każda instytucja finansowa samodzielnie decyduje, jakie zobowiązania może skonsolidować. Najczęściej są to: pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, pożyczki i kredyty konsolidacyjne czy samochodowe.


Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny jest popularnym produktem finansowym dostępnym w większości banków. Najlepszy powinien być nie tylko niedrogi, ale także precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby kredytobiorcy. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto porównać oferty, zwracając uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?


1. Maksymalna kwota finansowania. Chcesz skonsolidować kilka zobowiązań opiewających na spore kwoty? W pierwszym kroku wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą Ci kwotę, której potrzebujesz.


2. Maksymalny okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata kredytu konsolidacyjnego była jak najniższa, wybierz ten zapewniający możliwość spłaty nawet przez 10 lat.


3. Koszty. Dobry kredyt konsolidacyjny nie może być drogi. Analizując koszty, zwróć uwagę nie tylko na wartość oprocentowania i prowizji, ale także na wskaźnik RRSO. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczone środki.


4. Warunki wcześniejszej spłaty. Zanim podpiszesz umowę kredytu konsolidacyjnego, sprawdź, czy wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji.


Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci uniknąć długofalowych konsekwencji zadłużenia i zapewni finansowy oddech. Pamiętaj jednak, że warto wnioskować o niego w momencie, kiedy z trudem, lecz wciąż udaje Ci się spłacać zobowiązania w terminie. Wynikająca z opóźnień w spłacie kiepska historia kredytowa może bowiem skutecznie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie konsolidacji.


Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.Źródło: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

2023-06-05 Poradnik kredytobiorcy
Bycie studentem wiąże się ze sporymi wydatkami, które nie zawsze da się pokryć ze zgromadzonych środków. Dlatego wiele osób posiłkuje się wsparciem finansowym udzielanym przez banki. Sprawdź, czy i na jakich zasadach dostępny jest kredyt studencki.
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

2023-06-05 Analizy HRE Investments
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Trochę zamieszania wprowadziły tu testy realizowane przez pracowników banku centralnego, którzy opublikowali już w piątek (2 czerwca) komunikat sugerujący cięcie stóp. Rynek spodziewa się jednak, że na takie ruchy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.