Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową
Poradnik kredytobiorcy
Data dodania: 2023-11-15 (13:53)

Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w ciągu 12 miesięcy (od końca lipca 2022 do końca lipca 2023) zaległe zadłużenie pozakredytowe i kredytowe Polaków widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK zwiększyło się o prawie 5,7 mld zł i przekracza już 82 mld zł! Niespłacone długi ma co 12. dorosły Polak, co przekłada się na niemal 2,7 miliona dłużników w Polsce Trudno się dziwić. Podwyżki stóp procentowych, których konsekwencją był wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmienny, historycznie wysoka inflacja i rosnące ceny paliwa, energii elektrycznej i gazu nie sprzyjają zachowaniu płynności finansowej. Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a spłata regularnych zobowiązań przychodzi Ci z coraz większym trudem, skutecznym sposobem na finansowy oddech może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny – jak działa?


Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę zobowiązań względem instytucji finansowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kredytodawca spłaci Twoje aktywne pożyczki i kredyty, a zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną – niższą – ratę kredytu konsolidacyjnego. Niższa rata kredytu konsolidacyjnego jest z reguły efektem wydłużenia okresu kredytowania i/lub niższego oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Choć dłuższy okres spłaty może oznaczać wyższe koszty, nie znaczy to wcale, że warto rezygnować z konsolidowania zobowiązań. Dzięki konsolidacji odciążysz domowy budżet, odzyskasz finansową płynność i zmniejszysz ryzyko konsekwencji nieterminowej spłaty. Takie rozwiązanie pozwoli Ci więc szybko i w odczuwalny dla portfela sposób poprawić sytuację finansową i zminimalizować stres towarzyszący spłacie bieżących zobowiązań. Jeśli Twoja płynność finansowa ulegnie poprawie, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś nadpłacał raty lub spłacił kredyt wcześniej. W ten sposób zmniejszysz wysokość odsetek i całkowity koszt finansowania.


To jednak nie wszystko. Niektóre instytucje finansowe w ramach kredytu konsolidacyjnego umożliwiają nie tylko spłatę aktywnych zobowiązań pożyczkowo-kredytowych, ale również pożyczenie dodatkowej kwoty, która pozwoli sfinansować dowolne wydatki – spłacić długi, pokryć bieżące wydatki czy zrealizować plany.


Jakie zobowiązania mogą być przedmiotem konsolidacji?


Każda instytucja finansowa samodzielnie decyduje, jakie zobowiązania może skonsolidować. Najczęściej są to: pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, pożyczki i kredyty konsolidacyjne czy samochodowe.


Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny jest popularnym produktem finansowym dostępnym w większości banków. Najlepszy powinien być nie tylko niedrogi, ale także precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby kredytobiorcy. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto porównać oferty, zwracając uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?


1. Maksymalna kwota finansowania. Chcesz skonsolidować kilka zobowiązań opiewających na spore kwoty? W pierwszym kroku wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą Ci kwotę, której potrzebujesz.


2. Maksymalny okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata kredytu konsolidacyjnego była jak najniższa, wybierz ten zapewniający możliwość spłaty nawet przez 10 lat.


3. Koszty. Dobry kredyt konsolidacyjny nie może być drogi. Analizując koszty, zwróć uwagę nie tylko na wartość oprocentowania i prowizji, ale także na wskaźnik RRSO. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczone środki.


4. Warunki wcześniejszej spłaty. Zanim podpiszesz umowę kredytu konsolidacyjnego, sprawdź, czy wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji.


Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci uniknąć długofalowych konsekwencji zadłużenia i zapewni finansowy oddech. Pamiętaj jednak, że warto wnioskować o niego w momencie, kiedy z trudem, lecz wciąż udaje Ci się spłacać zobowiązania w terminie. Wynikająca z opóźnień w spłacie kiepska historia kredytowa może bowiem skutecznie przekreślić Twoje szanse na otrzymanie konsolidacji.


Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.Źródło: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.