Oddech...

Oddech...
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-10-24 (14:53)

Rynki jednak złapały oddech, po tym jak oczekiwana operacja lądowa Izraela w Strefie Gazy nieco się opóźnia - wczoraj wieczorem poinformowano o uwolnieniu kolejnych zakładników przez Hamas, co potwierdza tezę, że prowadzone są międzynarodowe naciski, aby opóźnić operację do czasu, kiedy wszyscy przetrzymywani zostaną uwolnieni. Z narracji izraelskich dyplomatów nie wynika jednak, aby przygotowania do pełnowymiarowej operacji w Strefie Gazy miały zostać wstrzymane. Możemy, zatem mówić o jakiejś formie spowolnienia dynamiki konfliktu, ale w żadnym stopniu o jego pozytywnym zakończeniu.

Specyfika rynków finansowych jest taka, że nie koncentrują one uwagi na jednym wątku przez długi czas, stąd też teraz pojawiły się inne tematy, jak chociażby zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji po tym jak wczoraj 10-letnie uderzyły w barierę 5,00 proc. i zaliczyły cofnięcie, czy też rajd notowań bitcoina, który wybił się górą z półrocznej konsolidacji.

Niemniej rzeczywiście ropa zaliczyła cofnięcie, podobnie jak dolar. Ruchy na FX próbuje się tłumaczyć zachowaniem się rentowności amerykańskich obligacji, które spadły dzisiaj do 4,81 proc. z 5,00 proc. wczoraj (10-letnie), chociaż wydaje się, że bardziej mamy do czynienia z niecierpliwością części inwestorów i domykaniem otwartych przed weekendem pozycji. To napędza ruch kierunkowy, pod który zaczynają się podłączać kolejni. Ale czy stoi za tym fundament?

Dzisiaj dolar dalej się cofa, choć dynamika ruchu gaśnie, a szeroki rynek jest podzielony. Pośród G-10 najlepiej radzą sobie waluty Antypodów, choć dynamika ruchu nie przekracza 0,5 proc. (AUDUSD), dalej mamy jena i funta, podczas kiedy euro i frank pozostają stabilne. Wtorek to w kalendarzu dzień z szacunkami indeksów PMI - te dla strefy euro nie wypadają najlepiej, choć i też dramatu nie ma. W czwartek poznamy komunikat po posiedzeniu ECB, który powinien potwierdzić przejście banku centralnego w tryb wyczekiwania, na dyskusję o obniżkach stóp jest stanowczo za wcześnie. Przed nami jeszcze dane PMI z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz USA (godz. 15:45), niemniej nadal istotnym czynnikiem kształtującym notowania pozostaje geopolityka.

EURUSD - słabe dane PMI nie pomagają euro

Szacunki dla indeksów PMI w strefie euro wypadły w październiku poniżej oczekiwań, co sprawia, że euro wytraciło argumenty do kontynuacji zwyżki. Czy, zatem obserwowane jeszcze wczoraj wieczorem wyjście ponad poziom 1,0635 było pułapką? Informacje makro ze strefy euro raczej nie będą lepsze, a Europejski Bank Centralny nie zaskoczy w najbliższy czwartek jakimś niespodziewanym przekazem - cykl podwyżek został zakończony i teraz decydenci w bankach centralnych przeszli w tryb obserwacji. Na dyskusję o obniżkach stóp jest zbyt wcześnie.

Karty nadal, zatem będzie rozdawać dolar. To waluta, która może skorzystać na geopolitycznym zamieszaniu na Bliskim Wschodzie. Tu sprawa nie została zamknięta i nie można powiedzieć, że rynki zaczną się koncentrować na czymś innym. Wciąż mamy zbyt wiele zagadek i obszarów ryzyka, jak chociażby kwestię wciągnięcia kolejnych krajów w konflikt.

Najbliższe dni mogą być kluczowe dla EURUSD. Jeżeli ten nie utrzyma się ponad poziomem 1,0635 i zejdzie wyraźniej poniżej 1,06, to będzie to sygnał, że wczorajsze wybicie było pułapką. W takiej sytuacji rynki zazwyczaj wykonują gwałtowny ruch w przeciwną stronę, co oznaczałoby szybki test dołka z początku października przy 1,0450.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2025-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego. Widać to też po rynkach akcji - zwyżki nie pociągnęła Wall Street, a giełdy w Azji, czy Europie spadają. Przyszły tydzień będzie w zasadzie ostatnim przed wprowadzeniem ceł Trumpa, co może podbijać nerwowość i tzw. risk-off.
Taryfy rządzą rynkiem

Taryfy rządzą rynkiem

2025-03-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Temat taryf celnych jest wiodący dla rynków i to prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Przynajmniej do 2 kwietnia, kiedy to wygasa zwolnienie z opłat na wybrane produkty z Kanady oraz Meksyku i kiedy mają zostać ogłoszone nowe wzajemne taryfy na partnerów handlowych USA. Należy pamiętać, że cła mogą mieć dwa całkowicie przeciwstawne cele. Mogą być stosowane jako narzędzie negocjacyjne lub jako instrument długoterminowej polityki przemysłowej.
Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.