Oczekiwanie na piątkowe wystąpienia przewodniczącego FED w Jackson Hole

Oczekiwanie na piątkowe wystąpienia przewodniczącego FED w Jackson Hole
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-08-24 (14:41)

Dziś w Jackson Hole w Wyoming w USA rozpocznie się organizowane co roku przez oddział Rezerwy Federalnej w Kansas 3-dniowe sympozjum, którego uczestnikami są członkowie władz banków centralnych z całego świata. Obserwatorzy rynków finansowych i ekonomiści będą w piątek z uwagą przysłuchiwali się przemówieniu przewodniczącego FED Jerome’a Powella. Przed rokiem Powell przekazał prostą wiadomość „inflacja jest zbyt wysoka i FED zrobi wszystko co będzie trzeba by ją obniżyć”.

Rok później stopy FED są najwyżej od 2001 roku, dynamika CPI spadła z 9,1 proc. do 3,2 proc., a równocześnie ciągle utrzymuje się dodatnie tempo wzrostu gospodarczego (PKB +2,6 proc. r/r w II kw. br.), a stopa bezrobocia jest w pobliżu swoich 70-letnich minimów (3,5 proc.). Ta kombinacja czyni prognozowanie następnych posunięć FED dosyć trudnym zadaniem.

Rosnące od minionego piątku główne indeksy rynku akcji w USA zakończył środową sesję wzrostami (S&P 500 +1,1 proc., DJIA +0,54 proc., Nasdaq 100 +1,6 proc.). Dziś ok. godz. 10:05 kontrakty na S&P 500 rosły o kolejne o 0,6 proc. Dziś inwestorzy i spekulaci będą ekscytować się dziś notowaniami akcji NVIDII, która po wczorajszej sesji podała swoje – lepsze od oczekiwań analityków – wyniki finansowe za II kw. Rynkowa wartość tej spółki wzrosła w okresie minionych 10 miesięcy z poniżej 300 mld USD do prawie 1,2 bln USD dzięki jej silnemu zaangażowaniu w dostawy sprzętu wykorzystywanego przez branżę AI, która stała się w okresie minionych 9 miesięcy wielką sensacją. Nvidia jest obecnie jedną z zaledwie sześciu firm na świecie wartych ponad 1 bilion dolarów, dołączając do Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet i Amazon.

4-ty dzień z rzędu próbowały rosnąć główne indeksy giełdowe w Europie (DAX +0,69 proc., CAC 40 +0,79 proc. ok. godz. 9:55).

Wzrosty do minowały w czwartek rano również na GPW (WIG-20 +1 proc. ok. godz. 10:10). Najwyżej od ponad roku był dziś kurs PGE Polska Grupa Energetyczna. Wśród indeksów sektorowych warszawskiej giełdy swe nowe przynajmniej rocznej maksimum zaliczył dziś WIG-Energetyka. Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś ceny akcji spółek Tauron Polska Energia i Enea. Jeśli chodzi o akcje spółek wchodzących w skład sWIG-u 80, to swój najniższy od ponad roku poziom osiągnęła dziś cena akcji Bowimu, zaś nowe cykliczne maksimum zanotował kurs AB.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych wzrosła w tym tygodniu do swego najwyższego poziomu od 2007 roku. Wczoraj spadła poniżej poziomu 4,2 proc., a dziś rano notowała niewielki wzrost (4,193 proc.). Rentowność amerykańskich 30-latek osiągnęła dziś rano najwyższy poziom od 2011 roku (4,495 proc.). Rentowność 10-latek polskiego rządu spadała 3-ci dzień z rzędu (5,604 proc. ok. godz. 10:00).

Kurs EUR/USD spadł w trakcie wczorajszej sesji do swego najniższego poziomu od 10 tygodni zbliżając się do poziomu 1,08 USD, ale później odrobił z nawiązką tą stratę, a dziś rano oscylował wokół poziomu wczorajszego zamknięcia (-0,06 proc. ok. godz. 0:50). Kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena próbował dziś rano odrabiać środową stratę, która sprowadziła kurs USD/JPY poniżej poziomu 145 JPY (+0,34 proc. ok. godz. 9:55).

Polski złoty nieznacznie słabł (EUR/PLN +0,17 proc., USD/PLN +0,23 proc. ok. godz. 9:50).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara osiągnął wczoraj swój najwyższy od 5 sesji poziom, a dziś rano próbował kontynuować zwyżkę (+0,59 proc. ok. godz. 5:55).

W poniedziałek, wtorek i środę ceny kontraktów na ropę naftową spadały osiągając w trakcie wczorajszej sesji najniższe poziomy od miesiąca. Wczorajszy spadek cen WTI i Brent można próbować interpretować jako wyście dołem z 3-tygodniowch formacji „głów z ramionami”. Dziś rano ok. godz. 9:45 ceny kontraktów na ropę na NYMEX-ie i ICE spadały o ok. 0,6 proc. Dziś rano spadający od 9 sierpnia br. kurs kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie dotknął poziomu swego minimum z 2 sierpnia br. Taniały dziś ok. godz. 9:45 kontrakty na srebro (-0,75 proc.), platynę (-0,48 proc.), pallad (-1,06 proc.) i miedź (-0,78 proc.). Tej tendencji próbowało się oprzeć złoto (0 proc.). Minimalnie rosły dziś rano kursy kontraktów na soję i bawełnę, natomiast taniały pszenica i cukier.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.