Chwilowe wyciszenie?

Chwilowe wyciszenie?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-08-09 (11:33)

Wczoraj mieliśmy wyraźniejszą falę risk-off na rynkach na co złożyły się słabsze dane z Chin dotyczące bilansu handlowego, decyzja o nowym podatku od nadzwyczajnych zysków banków we Włoszech, czy też rewizja ratingu dla szeregu małych i średnich banków w USA przez agencję Moody's. Poza tym cały czas czekamy na dane o inflacji w USA za lipiec, które poznamy w czwartek, czyli już jutro.

W ostatnich dniach mamy lekki zwrot w FED w stronę "gołębich" akcentów - komentarz Williamsa i wczoraj Harkera - obaj nie koncentrowali się już na tym, czy stopy procentowe jeszcze wzrosną na jesieni, ale na tym, że zaczną spadać w 2024 r. Czy to oznacza, że to rynek miał rację zakładając, że FED nie dokona już ruchu na jesieni? Model CME FED Watch wciąż daje około 30 proc. szans na taki ruch w listopadzie. Nie przekreślajmy zupełnie tych danych, zwłaszcza, że w kolejnych odczytach CPI zaznaczyć się może presja z tytułu wyższych cen ropy.

Dzisiaj dolar lekko się cofa na szerokim rynku po wczorajszym umocnieniu. W nocy napłynęły dane z Chin, które pokazały inflację CPI na poziomie -0,3 r/r w lipcu i PPI przy -4,4 proc. r/r. Dzień wcześniej mieliśmy rozczarowanie danymi o bilansie handlowym. Co się dzieje w Państwie Środka? Dzisiaj juan nieco odbija, ale w średnioterminowej perspektywie może pojawić się presja na zejście poniżej jego dołków z czerwca względem dolara. Poza publikacją z Chin kalendarz makro jest w zasadzie pusty, więc inwestorzy będą już myśleć o jutrzejszych danych z USA. Pośród G-10 najlepiej radzą sobie Antypody i korony skandynawskie, które wczoraj mocniej traciły. Odbijają także funt i euro. Stabilny jest jen.

EURUSD powraca na 1,10?

Na EURUSD było wczoraj dość nerwowo, ale ostatecznie nie doszło do przetestowania i wybicia dołka z 3 sierpnia przy 1,0911. Efekt? Dzisiaj popyt przejął inicjatywę i powracamy do 1,10. Co dalej? Wczoraj jednym z tematów były nastroje wokół włoskich, ale nie tylko, banków po tym jak tamtejsze władze zwiększyły obciążenia podatkowe. Teoretycznie włoskie banki zawsze były dość newralgicznym ogniwem całego sektora w Europie. Czy to w jakiś sposób może przełożyć się na oczekiwania, co do ruchu ECB na stopach na jesieni? Domyślny scenariusz nie daje pola do podwyżki, ale prawdopodobieństwo takiego scenariusza to 33 proc. we wrześniu i 40 proc. w październiku, czyli nie tak mało. Kluczowe będą dane dotyczące inflacji, a ta zdaniem niektórych członków ECB, którzy wypowiadali się w ostatnich tygodniach, mogła już minąć szczyt. Teraz pytanie tylko, jak szybko będzie spadać i czy ECB nie będzie chciał poprzez jeszcze jedną podwyżkę stóp, niejako wesprzeć tendencję do jej szybszego spadku. Warto mieć jednak na uwadze to, że sytuacja w gospodarcza w strefie euro jest gorsza, niż w USA (Niemcy mogły już wejść w recesję).

W krótkim terminie karty może rozdawać dolar. Dzisiaj widać odreagowanie wczorajszej nerwowości na rynkach (dolar zatem słabnie), ale jutro mamy kluczowe dane o inflacji CPI. Technicznie dalej jesteśmy w konsolidacji, chociaż nieco szerszej. Wsparcie to nie rejon 1,0965, a okolice bliższe 1,0910-30. Z kolei opór to rejon 1,1000-1,1030. Nadal, zatem czekamy na ruch kierunkowy.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.