Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków

Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków
Market News XTB
Data dodania: 2022-02-13 (21:36)

W piątkowy wieczór globalne media obiegła ponura informacja. Według amerykańskiego wywiadu rosyjska inwazja na Ukrainę jest już przesądzona. Według tych informacji rozkazy zostały wydane i choć strona rosyjska oficjalnie zaprzecza, sytuacja pozostaje napięta, a kolejne rozmowy zdają się nie przynosić jakichkolwiek skutków. Rynki jeszcze przed weekendem zareagowały bardzo nerwowo. Czego inwestorzy powinni oczekiwać?

Na co należy się przygotować?

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że zaistniała sytuacja napawa nas smutkiem i współczuciem dla naszych wschodnich sąsiadów. Lubimy pisać o wzroście gospodarczym, wynikach spółek, nowych technologiach, nawet o inflacji i dyskusyjnych decyzjach banków centralnych – nie o wojnie. Tym niemniej rynki nie mają uczuć, a decyzje inwestorów – często pod wpływem strachu i niepewności, powodować będą potencjalnie bardzo duże zmiany notowań. Mając na uwadze fakt, iż sytuacja jest niezwykle dynamiczna, a reakcje rynków często nieintuicyjne, postaramy się w tej analizie wskazać najważniejsze rynki oraz ich możliwe reakcje na każdy z trzech potencjalnych scenariuszy.

Które rynki należy śledzić?

Giełda – rosyjskie banki, GPW i… Nasdaq

VTB i Sberbank – nazwy tych instytucji stały się niemal synonimami słowa „sankcje”. Bardzo wrażliwym na sytuację jest także indeks RTS (RUS50), gdzie główne skrzypce grają spółki surowcowe i finansowe. Pomimo sprzyjających cen ropy indeks stracił od jesiennych szczytów 30%. Ponadprzeciętny wpływ zobaczymy na GPW, gdyż inwestorzy globalni „na wszelki wypadek” wolą w takich sytuacjach unikać regionu. Nieintuicyjny może być spory wpływ na amerykański indeks spółek technologicznych, ale warto mieć na uwadze fakt, iż ten rynek ma swoje problemy (oczekiwane zacieśnienie pieniężne w USA) i ze względu na to źle przyjmuje inne niekorzystne informacje.

Surowce – Ropa, złoto, pallad, platyna i pszenica

Inwestorzy myśląc o konflikcie często w obszarze surowców koncentrują się na ropie i złocie. Słusznie, ropa jest surowcem strategicznym a Rosja jest jej drugim największym eksporterem na świecie. Dodatkowo Europa uzależniona jest od rosyjskiego gazu, a pewnych sytuacjach ropa może stanowić dla niego alternatywę. Oczywiście Rosja eksportuje sporo ropy do „zaprzyjaźnionych krajów”, ale zakręcenie kurka do Europy i tak wpłynęłoby bardzo na notowania. Złoto jest tradycyjnym rynkiem, gdzie cena rośnie w okresie niepokojów. Jednak my wskażemy bardziej na platynę i pallad – to również metale szlachetne, gdzie jednak rola Rosji jest kluczowa (odpowiednio drugi i pierwszy eksporter na świecie). Do tego pszenica – co prawda obecny okres nie jest jeszcze kluczowy dla zasiewów, ale rynki mogą reagować z wyprzedzeniem.

Waluty – dolar i rubel, ale także złoty

Na rynku walutowym sprawy wydają się proste – tu reakcję obserwujemy przede wszystkim na rynku rosyjskiego rubla, a także dolara, który zwykle zyskuje na niepewności. Zatem idealnym barometrem oceny sytuacji jest para walutowa USDRUB (rośnie, gdy inwestorzy obawiają się najgorszego). Jak do tej pory rubel radzi sobie przyzwoicie, choć trzeba pamiętać, że sprzyjają mu: wysokie ceny surowców energetycznych oraz silne podwyżki stóp w Rosji. Złoty również jest na celowniku i to nawet nie dlatego, że polska gospodarka jest istotnie uzależniona od ukraińskiej, czy tym bardziej rosyjskiej (poza importem ropy i gazu), ale dlatego, że złoty jest podstawowym barometrem dla Europy Wschodniej.

3 scenariusze dla inwestorów – agresja, napięcie i porozumienie

Najgorszym możliwym scenariuszem jest ten, o którym poinformował amerykański wywiad. Fizyczna inwazja to automatyczne sankcje i choć aliantom na razie nie udało porozumieć w kwestii najcięższego działa jakim jest odłączenie Rosji od systemu rozliczeń SWIFT, jest jasne, że ten scenariusz oznacza finansowe straty. Nawet jeśli pierwsze sankcje będą nieco rozczarowujące, myślenie rynków pójdzie w tę stronę: skoro Putin wykonał ruch, to nie po to, aby się wycofać i zmuszenie go do odwrotu będzie kosztowne. Ponadto inwazja wcale nie oznacza, że wiemy, co wydarzy się dalej. To scenariusz maksymalnej niepewności, także dlatego, że USA boją się precedensu w sprawie Tajwanu. Scenariusz bardzo niekorzystny dla wszystkich wspomnianych indeksów giełdowych, rubla i złotego, korzystny zaś dla cen wymienionych surowców oraz dolara.

Drugim scenariuszem jest scenariusz utrzymania maksymalnego napięcia przez Moskwę w celu wymuszenia od Zachodu ustępstw (mówi się np. o autonomii dla wschodnich regionów Ukrainy, a być może nawet referendum). Wydaje się nam także najbardziej realny, choćby dlatego, że jest bardzo szeroki. W jego ramach mogą odbywać się negocjacje, ale jednocześnie prowokacje, wyglądające jak preludium do inwazji. Ten scenariusz wygląda na niekorzystny, ale należy pamiętać o jednym: rynki dziś zaczynają wyceniać najgorsze, a scenariusz napięcia może je przekonać, że do najgorszego nie dojdzie. Naszym zdaniem, o ile tylko odsunięty zostanie scenariusz inwazji, giełdy i rubel mogą zyskać pomimo napięcia, zaś surowce stracić.

Trzecim scenariuszem jest szybki kompromis, w efekcie którego Rosja wycofuje swoje siły spod Ukraińskiej granicy. Scenariusz bardzo pozytywny dla giełd, rubla i złotego, negatywny dla surowców. Niestety na ten moment scenariusz ten wydaje się najmniej realny.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co pokaże FED?

Co pokaże FED?

12:31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC

12:30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś wieczorem naszego czasu amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku zakomunikuje swą decyzję na temat wysokości stóp procentowych (oczekiwana jest podwyżka o 0,25 proc.) i oczekiwania co do ścieżki stóp w przyszłości. Wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku akcji rosły (S&P 500 +1,3 proc., DJIA 0,98 proc., Nasdaq Composite +1,58 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko korygowała wtorkowy wzrost (-0,24 proc. ok. godz. 9:45).
Rynki grają na pozytywny scenariusz...

Rynki grają na pozytywny scenariusz...

2023-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj okazało się, że banki komercyjne (na razie?) nie potrzebują płynnościowego wsparcia od banków centralnych, co pokazało nikłe zainteresowanie aukcjami swapów walutowych, które teraz mają odbywać się codziennie aż do końca kwietnia. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że amerykański nadzór (FDIC) poważnie bierze pod uwagę czasowe rozszerzenie gwarancji dla depozytariuszy w bankach ponad ustawowe 250 tys. USD, co miałoby uspokoić emocje wokół sektora. Mocno przeciwko temu rozwiązaniu protestuje jednak część polityków skupiona wokół republikańskiej frakcji Freedom Causus w Izbie Reprezentantów.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?

2023-03-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Ropa naftowa nie była tak tania od listopada 2021 roku. Spadki cenowe to po części efekt ostatniej paniki związanej z sektorem bankowym, nie tylko w USA, ale również w Europie. Chociaż sytuacja wydaje się być już opanowana, to jednak niskie ceny ropy naftowej zostały utrzymane, co może okazać się być pozytywnym aspektem dla wielu krajów na świecie, w tym również Polski. Jeszcze początkiem marca cena baryłki ropy Brent znajdowała się bliżej 90 USD, natomiast obecnie jest to niemal 20 dolarów niżej. Różnica w ujęciu polskiego złotego nie wygląda już tak imponująco.
Odreagowanie na rynkach akcji

Odreagowanie na rynkach akcji

2023-03-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W weekend sześć głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE, BoC oraz SNB) postanowiło wzmocnić mechanizm swap-owy, co ma polepszyć płynność w sektorze bankowym. W poniedziałek rano widzieliśmy kontynuację przeceny ryzykownych aktywów. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie kupowali akcje i finalnie spowodowało to, że sesja w Europie oraz w USA zakończyła się nad kreską. Złoto na początku tygodnia wyceniane było przez chwilę powyżej poziomu 2000 USD za uncję. Cena ulegał jednak niewielkiej korekcie.
UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

UBS przejmuje Credit Suisse, złoto najdroższe od roku

2023-03-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W niedziele dowiedzieliśmy się, że znajdujący się w poważnych kłopotach finansowych drugi największy szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty za ponad 2 mld USD przez największy bank w Szwajcarii czyli UBS. Mechanicznie sumując aktywa UBS Group (ok. 982 mld euro) oraz Credit Suisse (729 mld euro) otrzymujemy czwarty największy bank w Europie (za HSBC Holdings, BNP Paribas, Credit Agricole Group). W piątek spadły główne indeksy amerykańskiego rynku akcji (S&P 500 -1,1 proc., DJIA -1,19 proc., Nasdaq Composite -0,74 proc.).
Złoty stabilny mimo problemów banków

Złoty stabilny mimo problemów banków

2023-03-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny poniedziałek, kolejne informacje o działaniach ratunkowych w sektorze bankowym – tym razem w Europie. Odbija się to na notowaniach banków na GPW, ale złoty pozostaje stabilny. Przed nami bardzo istotna decyzja Fed. Przypomnijmy, że obecny kryzys w sektorze bankowym rozpoczął się od upadku amerykańskiego SVB. Tydzień temu zamknięto też Signature Bank, a depozyty w obydwu bankach zostały objęte gwarancjami.
Ustawka pod FED?

Ustawka pod FED?

2023-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj mocno w górę poszły indeksy na Wall Street, co tłumaczono tym, że rynek docenił szybkie działania decydentów w kwestii wsparcia dla sektora bankowego. Dowodem na to miałaby być szybka reakcja na kolejne doniesienia, co do "chwiejącego" się od kilku dni First Republic Banku - ma on zostać "dokapitalizowany" przez większe podmioty, a docelowo być może przejęty. Wcześniej nastroje wyciszyły się też w Europie po tym, jak SNB udzielił wsparcia bankowi Credit Suisse. Nie jest jednak tak, że inwestorzy nie będą mieli więcej powodów do zmartwień.
EBC nie przejmuje się problemami sektora bankowego

EBC nie przejmuje się problemami sektora bankowego

2023-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zdecydował się wczoraj na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Nie pogłębiło to jednak przeceny rynku akcji, wręcz przeciwnie, a to dlatego, że nastroje rynkowe są obecnie dyktowane przez to, co dzieje się w sektorze bankowym w USA i Europie. Pomimo widma bankructwa dużych instytucji bankowych, działania mające na celu wsparcie sektora przez banki centralne (FED, SNB) doprowadziły wręcz do chwilowej euforii.
Czy EBC odpuści?

Czy EBC odpuści?

2023-03-16 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na globalnym rynku, co miało związek z problemami sektora bankowego w USA (upadek SVB i Signature Bank). Szybka reakcja rządu Stanów Zjednoczonych i Rezerwy Federalnej i zagwarantowanie depozytów przyniosła odreagowanie, jednak wczoraj nastroje znowu się pogorszyły. Tym razem niepewność pojawiła się także na Starym Kontynencie, gdzie bankowi Credit Suisse groziła upadłość! Niemniej SNB zagwarantował, że pożyczył bankowi odpowiednie środki, które pomogą w utrzymaniu płynności.