Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków

Konflikt ukraiński – 3 scenariusze dla rynków
Data dodania: 2022-02-13 (21:36) Market News XTB

W piątkowy wieczór globalne media obiegła ponura informacja. Według amerykańskiego wywiadu rosyjska inwazja na Ukrainę jest już przesądzona. Według tych informacji rozkazy zostały wydane i choć strona rosyjska oficjalnie zaprzecza, sytuacja pozostaje napięta, a kolejne rozmowy zdają się nie przynosić jakichkolwiek skutków. Rynki jeszcze przed weekendem zareagowały bardzo nerwowo. Czego inwestorzy powinni oczekiwać?

Na co należy się przygotować?

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że zaistniała sytuacja napawa nas smutkiem i współczuciem dla naszych wschodnich sąsiadów. Lubimy pisać o wzroście gospodarczym, wynikach spółek, nowych technologiach, nawet o inflacji i dyskusyjnych decyzjach banków centralnych – nie o wojnie. Tym niemniej rynki nie mają uczuć, a decyzje inwestorów – często pod wpływem strachu i niepewności, powodować będą potencjalnie bardzo duże zmiany notowań. Mając na uwadze fakt, iż sytuacja jest niezwykle dynamiczna, a reakcje rynków często nieintuicyjne, postaramy się w tej analizie wskazać najważniejsze rynki oraz ich możliwe reakcje na każdy z trzech potencjalnych scenariuszy.

Które rynki należy śledzić?

Giełda – rosyjskie banki, GPW i… Nasdaq

VTB i Sberbank – nazwy tych instytucji stały się niemal synonimami słowa „sankcje”. Bardzo wrażliwym na sytuację jest także indeks RTS (RUS50), gdzie główne skrzypce grają spółki surowcowe i finansowe. Pomimo sprzyjających cen ropy indeks stracił od jesiennych szczytów 30%. Ponadprzeciętny wpływ zobaczymy na GPW, gdyż inwestorzy globalni „na wszelki wypadek” wolą w takich sytuacjach unikać regionu. Nieintuicyjny może być spory wpływ na amerykański indeks spółek technologicznych, ale warto mieć na uwadze fakt, iż ten rynek ma swoje problemy (oczekiwane zacieśnienie pieniężne w USA) i ze względu na to źle przyjmuje inne niekorzystne informacje.

Surowce – Ropa, złoto, pallad, platyna i pszenica

Inwestorzy myśląc o konflikcie często w obszarze surowców koncentrują się na ropie i złocie. Słusznie, ropa jest surowcem strategicznym a Rosja jest jej drugim największym eksporterem na świecie. Dodatkowo Europa uzależniona jest od rosyjskiego gazu, a pewnych sytuacjach ropa może stanowić dla niego alternatywę. Oczywiście Rosja eksportuje sporo ropy do „zaprzyjaźnionych krajów”, ale zakręcenie kurka do Europy i tak wpłynęłoby bardzo na notowania. Złoto jest tradycyjnym rynkiem, gdzie cena rośnie w okresie niepokojów. Jednak my wskażemy bardziej na platynę i pallad – to również metale szlachetne, gdzie jednak rola Rosji jest kluczowa (odpowiednio drugi i pierwszy eksporter na świecie). Do tego pszenica – co prawda obecny okres nie jest jeszcze kluczowy dla zasiewów, ale rynki mogą reagować z wyprzedzeniem.

Waluty – dolar i rubel, ale także złoty

Na rynku walutowym sprawy wydają się proste – tu reakcję obserwujemy przede wszystkim na rynku rosyjskiego rubla, a także dolara, który zwykle zyskuje na niepewności. Zatem idealnym barometrem oceny sytuacji jest para walutowa USDRUB (rośnie, gdy inwestorzy obawiają się najgorszego). Jak do tej pory rubel radzi sobie przyzwoicie, choć trzeba pamiętać, że sprzyjają mu: wysokie ceny surowców energetycznych oraz silne podwyżki stóp w Rosji. Złoty również jest na celowniku i to nawet nie dlatego, że polska gospodarka jest istotnie uzależniona od ukraińskiej, czy tym bardziej rosyjskiej (poza importem ropy i gazu), ale dlatego, że złoty jest podstawowym barometrem dla Europy Wschodniej.

3 scenariusze dla inwestorów – agresja, napięcie i porozumienie

Najgorszym możliwym scenariuszem jest ten, o którym poinformował amerykański wywiad. Fizyczna inwazja to automatyczne sankcje i choć aliantom na razie nie udało porozumieć w kwestii najcięższego działa jakim jest odłączenie Rosji od systemu rozliczeń SWIFT, jest jasne, że ten scenariusz oznacza finansowe straty. Nawet jeśli pierwsze sankcje będą nieco rozczarowujące, myślenie rynków pójdzie w tę stronę: skoro Putin wykonał ruch, to nie po to, aby się wycofać i zmuszenie go do odwrotu będzie kosztowne. Ponadto inwazja wcale nie oznacza, że wiemy, co wydarzy się dalej. To scenariusz maksymalnej niepewności, także dlatego, że USA boją się precedensu w sprawie Tajwanu. Scenariusz bardzo niekorzystny dla wszystkich wspomnianych indeksów giełdowych, rubla i złotego, korzystny zaś dla cen wymienionych surowców oraz dolara.

Drugim scenariuszem jest scenariusz utrzymania maksymalnego napięcia przez Moskwę w celu wymuszenia od Zachodu ustępstw (mówi się np. o autonomii dla wschodnich regionów Ukrainy, a być może nawet referendum). Wydaje się nam także najbardziej realny, choćby dlatego, że jest bardzo szeroki. W jego ramach mogą odbywać się negocjacje, ale jednocześnie prowokacje, wyglądające jak preludium do inwazji. Ten scenariusz wygląda na niekorzystny, ale należy pamiętać o jednym: rynki dziś zaczynają wyceniać najgorsze, a scenariusz napięcia może je przekonać, że do najgorszego nie dojdzie. Naszym zdaniem, o ile tylko odsunięty zostanie scenariusz inwazji, giełdy i rubel mogą zyskać pomimo napięcia, zaś surowce stracić.

Trzecim scenariuszem jest szybki kompromis, w efekcie którego Rosja wycofuje swoje siły spod Ukraińskiej granicy. Scenariusz bardzo pozytywny dla giełd, rubla i złotego, negatywny dla surowców. Niestety na ten moment scenariusz ten wydaje się najmniej realny.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty pod presją, dolar blisko historycznych rekordów

Polski złoty pod presją, dolar blisko historycznych rekordów

2022-07-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowy poranek na rynku walutowym przynosi kontynuację wczorajszego sentymentu. Notowania głównej pary walutowej pozostają pod presją spadkową, na czym niestety traci także nasza krajowa waluta. We wczorajszym komentarzu wspominałem o możliwym przyspieszeniu przeceny na parze EURUSD po przekroczeniu wsparcia przy 1,0360. Notowania już o poranku ruszyły dynamicznie w dół, a w dalszej części dnia ruch był kontynuowany.
Czy recesja stanie się faktem?

Czy recesja stanie się faktem?

2022-07-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek przez globalne rynki finansowe przetoczyło się nastawienie risk-off, co najwyraźniej zostało odzwierciedlone przez wartość amerykańskiego dolara. Inwestorzy masowo uciekali w stronę gotówki, a amerykański dolar wzbił się na kolejne wieloletnie rekordy. Obecnie kurs EUR/USD porusza się w rejonie 1,026, czyli blisko 20-letnich minimów, a coraz częściej słychać spekulacje na temat możliwości dotarcia obu walut do parytetu 1:1.
Spokojny początek tygodnia i ciekawa druga połowa

Spokojny początek tygodnia i ciekawa druga połowa

2022-07-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze święto narodowe w USA spowodowało, że obserwowaliśmy spokojny początek tygodnia. Kolejne dni zapowiadają się już nieco bardziej interesująco. Dziś dla Europy poznamy kondycję sektora usług (PMI), jutro z kolei zostanie zaprezentowany protokół z posiedzenia FOMC. Koniec tygodnia będzie przebiegał pod dyktando danych z amerykańskiego rynku pracy.
Kolejna podwyżka stóp w Australii i EURUSD blisko tegorocznych minimów

Kolejna podwyżka stóp w Australii i EURUSD blisko tegorocznych minimów

2022-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś we wczesnych godzinach porannych poznaliśmy decyzję Banku Rezerwy Australii w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami RBA zdecydował się na podwyżkę głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych, z poziomu 0,85% do 1,35%. Tym samym jest to kolejna z rzędu podwyżka, odpowiednio po tej z maja (z 0,1% do 0,35%) i czerwca (z 0,35% do 0,85%). Aktualnie stopy procentowe w Australii znajdują się na najwyższym poziomie od maja 2019 roku.
Podwyżka stóp w Australii bez znaczenia?

Podwyżka stóp w Australii bez znaczenia?

2022-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi podbicie dolara na szerokim rynku, chociaż nastroje na rynkach akcji pozostają umiarkowanie pozytywne. Wsparciem dla rynków w Azji okazały się lepsze informacje związane z Chinami (PMI dla usług, perspektywa przeznaczenia 500 mld juanów na fundusz infrastrukturalny, oraz możliwe zniesienie przez USA części ceł na chińskie produkty jeszcze w tym tygodniu).
Nadal słabną na GPW akcje banków

Nadal słabną na GPW akcje banków

2022-07-04 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek najniższy poziom od jesieni 2020 zaliczyła brazylijska Bovespa. W USA główne indeksy w piątek wzrosły (S&P 500 +1,06 proc., DJIA +1,05 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Ten piątkowy wzrost był dziś rano korygowany: ok godz. 10-tej kontakty na S&P 500 spadały o 0,68 proc.

Swe nowe 1,5 roczne minima osiągnęły dziś główne indeksy rynków akcji na Tajwanie i w Korei Południowej.
W Europie DAX i CAC 40 nadal próbowały się utrzymać powyżej swoich minimów z marca.
Handel bez Amerykanów

Handel bez Amerykanów

2022-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obchody Dnia Niepodległości w USA sprawiają, że inwestorzy mogą nie otrzymać dzisiaj konkretnych informacji mogących podbić zmienność na rynkach. Rano jest spokojnie i bez...kierunku. Najsilniejsze są waluty Antypodów, które odreagowują przecenę z piątku (dodatkowo AUD czeka na jutrzejsze informacje z RBA), a najsłabsze korony skandynawskie - zwyczajowo korelacja opiera się tu o schemat risk-on/risk-off.
Kto królował w pierwszej połowie roku?

Kto królował w pierwszej połowie roku?

2022-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami pierwsza połowa, kolejnego burzliwego roku na rynkach finansowych. Po zakończeniu pandemii (przynajmniej na Zachodzie) doszło do wybuchu wojny w Ukrainie, co jedynie wzmocniło wcześniejsze trendy inflacyjne. To właśnie ten czynnik zdominował rynki finansowe, od walut, przez surowce i obligacje i kończąc na rynku akcji. W rankingu walut dolar w zasadzie nie miał sobie równych. Jak z kolei w tym zestawieniu radził sobie polski złoty?
Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.