Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Korzystny splot wydarzeń?

Korzystny splot wydarzeń?
Data dodania: 2021-10-13 (14:07) Raport DM BOŚ z rynku walut

W środę dolar jest słabszy względem zdecydowanej większości walut. Wpływ na to może mieć cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie powróciły poniżej 1,60 proc. schodząc do 1,58 proc.), a także wytracenie tempa zwyżek na rynku ropy (czy ceny baryłki WTI zejdą w tym tygodniu poniżej 80 USD?). Przed nami teoretycznie ważne dane o inflacji CPI w USA, oraz zapiski FED z wrześniowego posiedzenia - praktycznie wątek taperingu w listopadzie wydaje się być już przesądzony.

Wspomnieli o tym wczoraj wiceprezes Richard Clarida, oraz członek FED z Atlanty, Raphael Bostic. Tym samym temat rynku pracy, oraz wątek inflacji będą służyć bardziej do budowania retoryki banku centralnego dotyczącej terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. I to może być kluczowe story dla dolara, a nie tapering (wspominałem o tym w komentarzach z ostatnich dni). W kontekście faktu, że ceny energii mogą mieć duży wpływ na inflację, warto będzie dzisiaj analizować CPI z USA, ale w ujęciu bazowym (core) - tu oczekiwania ekonomistów krążą wokół 0,2 proc. m/m i 4,0 proc. r/r. Jeżeli nie zobaczymy mocniejszego zaskoczenia w górę, to odczyt ten nie będzie wsparciem dla dolara. W temacie zapisków FED, to wydaje się, że od czasu wrześniowego posiedzenia zostało już powiedziane.

W przestrzeni G-10 liderem jest funt, za nim plasuje się dolar nowozelandzki, oraz zaskakująco euro. Dopiero na czwartej pozycji jest korona norweska i dalej frank szwajcarski. Zmiany nie są jednak szczególnie duże - zysk funta wobec dolara to 0,27 proc. Siła tej waluty wynika z budujących się oczekiwań co do podwyżki stóp przez BOE jeszcze w tym roku. Hamulcem mogą być obawy związane z negocjacjami z UE ws. protokołu irlandzkiego, które mogą nie być łatwe, chociaż strona unijna deklaruje pewne ustępstwa. Dolar nowozelandzki, czy korona norweska nie zaskakują - tu również znaczenie mają oczekiwania wobec działań RBNZ i Norges Banku. Ciekawostką jest natomiast euro. Kurs EURUSD minimalnie naruszył wczoraj poprzedni dołek przy 1,1528 schodząc do 1,1523. Dzisiaj euro mocniej odbija, a napędem mogą być dane o inflacji konsumenckiej z Niemiec, która została potwierdzona we wrześniu na poziomie 4,1 proc. r/r. Zaskoczenia nie ma, ale to może dawać inwestorom pretekst do dyskusji na ile "gołębia" retoryka EBC jest jeszcze na miejscu, a na ile przypomina już zdartą płytę.

OKIEM ANALITYKA - korzystny splot wydarzeń?

Wprawdzie wczoraj Wall Street zakończyła handel przeceną, a powody do zmartwień dał Apple, który poinformował o zmniejszeniu produkcji Iphone'ów za sprawą trudności w Chinach, oraz na rynku części, ale dzisiaj kontrakty terminowe szybko wymazały ten spadek. Wątek przytoczony przez Apple'a nie jest nowy, tego typu informacje będą się jeszcze pojawiać na zasadzie rezonowania kryzysu energetycznego, który jednak być może zaczyna właśnie jakieś przesilenie. Wystarczy zerknąć na notowania cen gazu, czy węgla - hiperbola została przerwana. Teraz oczy inwestorów będą zwrócone na rynek ropy. Jeżeli tu ceny zaczną spadać, to może zacząć pozytywnie wpływać na globalny sentyment. Pośrednio też na zasadzie, że gorzej już być nie może.
Ciekawy wątek mamy na rynku amerykańskiego długu. Po fazie silnego wzrostu rentowności, rynek wszedł w korektę. Ta może być pogłębiona, gdyż sam fakt taperingu w wydaniu FED został już zdyskontowany, a temat podwyżki stóp procentowych może zacząć być spychany przez FED, jeżeli "gołębie" będą mieć ku temu argumenty - chwiejny rynek pracy i publikowana dzisiaj inflacja CPI - na ile zaskoczy dalszym wzrostem, a na ile nie? Od ponad kilku dni wskazuję, że można wskazać te waluty, które zachowują się lepiej wobec dolara i najpewniej utrzymają tą tendencję. To może być jeszcze wyraźniejsze, jeżeli dojdzie do wspomnianego zwrotu na globalnym sentymencie.

GBPUSD - przed kolejną falą wzrostową?

Funt jest dzisiaj jednym z liderów FX w przestrzeni G-10. Argumenty są te same - to oczekiwania związane z potencjalnym zaostrzeniem polityki przez Bank Anglii jeszcze w tym roku - nasiliły się one po komentarzach prezesa BOE z weekendu. Rynek tym samym liczy się z tym, że decydenci zaczną podnosić stopy zanim wygaszą skup aktywów. Niemniej ten drugi wątek może w takiej sytuacji zmaterializować się też szybciej niż to zakładano wcześniej.

Dzisiaj opublikowana została seria danych makro (bilans handlowy, produkcja przemysłowa), ale nie przeszkodziły one w realizacji koncepcji zwyżek. Analogicznie, rynek mniej przejmuje się ryzykiem politycznym. Nie jest pewne, czy Brytyjczycy osiągną to co zamierzają w temacie renegocjacji protokołu północnoirlandzkiego z UE i nie zaczną (już na serio) straszyć zerwaniem umowy Brexitowej (Art. 16).

Technicznie nie można jednak wykluczyć, że GBPUSD wchodzi w nową falę wzrostową, po tym jak poprzednia została zrealizowana w pierwszym tygodniu października. Wpierw jednak konieczne będzie pokonanie oporów wokół 1,3640 i dalej 1,3670. Na zasadzie równości fal impuls wzrostowy mógłby nas wynieść ponad poziom 1,38. To mogłoby zaistnieć w sytuacji, kiedy dolar wszedłby w wyraźniejszą falę słabości na szerokim rynku.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

BigTech nie rozczarowuje

BigTech nie rozczarowuje

09:24 Poranny komentarz walutowy XTB
Obecny tydzień na rynkach stoi zdecydowanie pod znakiem wyników firm technologicznych. Bardzo dużo dzieje się na akcjach Tesli, ale prawdziwe zyski pokazują firmy technologiczne. Rynek walutowy przygląda się z boku. Jesteśmy w oku cyklonu sezonu publikacji wyników i w tym tygodniu poznaliśmy już raporty firm takich jak Facebook, Microsoft czy Alphabet (Google).
Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).
Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...