Sprzedaż mieszkania z kredytem - formalności, zaświadczenia

Sprzedaż mieszkania z kredytem - formalności, zaświadczenia
Poradnik kredytobiorcy MyBank.pl
Data dodania: 2021-07-03 (11:25)

Podpisanie umowy kupna mieszkania oznacza, że właściciel tego mieszkania może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Prawo własności mieszkania kupionego na kredyt jest nieco ograniczone przez wpis do księgi wieczystej, ustanawiającej hipotekę. Nie oznacza to bynajmniej, że mieszkania nabytego na kredyt nie można sprzedać. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem i jakich formalności należy dopełnić.

Podstawowe zasady i niezbędne dokumenty - jak sprzedać mieszkanie kupione na kredyt?

Wszystkie potrzebne dokumenty, które zostały wyszczególnione poniżej muszą być aktualne. Z racji tego, że sytuacja kredytobiorcy zmienia się z miesiąca na miesiąc, wszelkie zaświadczenia należy uzyskiwać dopiero po znalezieniu kupca. Wówczas stan faktyczny może być rzetelnie udokumentowany.

1. Po znalezieniu chętnego na nabycie mieszkania należy się udać do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Bank powinien wystawić zaświadczenie o aktualnej kwocie zadłużenia. Jeśli kupiec zrezygnuje, a od wydania ostatniego zaświadczenia upłynął więcej niż miesiąc, poprzednie zaświadczenie traci ważność.

UWAGA: Już na wstępie należy poinformować kupca o tym, że mieszkanie jest obciążone hipoteką. Taką informację właściciel musi zawrzeć w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania.

2. Promesa wykreślenia z hipoteki jest dokumentem, który również wydaje bank dla właściciela mieszkania. Promesa to zobowiązanie, które dotyczy wykreślenia wpisu dotyczącego hipoteki z księgi wieczystej. Nabywca zyskuje tym samym pewność, że bank nie będzie rościł sobie praw do lokalu.

3. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza. Warunki umowy poza notarialnej trudniej jest egzekwować, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Jeśli zastanawiamy się, jak sprzedać mieszkanie kupione na kredyt, musimy wiedzieć, że w akcie notarialnym umowy przedwstępnej jest mowa o zadatku wynoszącym 10% wartości mieszkania. Akt notarialny zakłada również dwie transze:
- jedna transza trafia na konto banku
- druga transza, pomniejszona o 10% wpłaconego zadatku trafia do właściciela, czyli sprzedawcy
.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką - akt notarialny i wykreślenie z księgi wieczystej

Właściwa umowa sprzedaży musi być poświadczona aktem notarialnym. Należy też notariuszowi zlecić, aby dopilnował, by nastąpiło wykreślenie nieaktualnych zapisów z księgi wieczystej i jeśli nabywca kupuje mieszkanie na kredyt, aby w księdze wieczystej znalazł się odpowiedni zapis adekwatny do nowej sytuacji. Po zakończeniu transakcji, właściciel mieszkania może ponownie udać się do banku i zażądać dokumentu, który poświadcza uregulowanie zobowiązania. Warto w tym miejscu dodać, że wykreślenie z księgi wieczystej nieaktualnych zapisów, może dokonać sam właściciel nieruchomości. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej sprzedaży, wówczas zlecenie tego zadania notariuszowi usprawnia całą procedurę.

Źródło: Poradnik kredytobiorcy MyBank.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

2022-11-03 Analizy HRE INvestments
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.
Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

2022-02-11 Materiał partnera
Pożyczka z aplikacji to najszybszy sposób na dodatkową gotówkę, sprawdź sam - Szybka Gotówka podpowiada jak zasilić konto bankowe wprost ze smartfona!
Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

2021-12-01 Informacja prasowa
Getin Bank zaproponował nowe warunki w ofertach „Bonus za aktywność” oraz „Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym”. W przypadku pierwszej z nich, bank proponuje aż 3% w skali roku. W przypadku „Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” oprocentowanie w skali roku wynosi 1,7%. Nowe stawki obowiązują od 1 grudnia 2021 roku.
Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Lipiec przyniósł nowe regulacje rynku hipotek. W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją. Prawie 725 tys. złotych – przeciętnie aż tyle na zakup mieszkania mogłyby pożyczyć banki trzyosobowej rodzinie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków.