Sprzedaż mieszkania z kredytem - formalności, zaświadczenia

Sprzedaż mieszkania z kredytem - formalności, zaświadczenia
Data dodania: 2021-07-03 (11:25) Poradnik kredytobiorcy MyBank.pl

Podpisanie umowy kupna mieszkania oznacza, że właściciel tego mieszkania może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Prawo własności mieszkania kupionego na kredyt jest nieco ograniczone przez wpis do księgi wieczystej, ustanawiającej hipotekę. Nie oznacza to bynajmniej, że mieszkania nabytego na kredyt nie można sprzedać. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem i jakich formalności należy dopełnić.

Podstawowe zasady i niezbędne dokumenty - jak sprzedać mieszkanie kupione na kredyt?

Wszystkie potrzebne dokumenty, które zostały wyszczególnione poniżej muszą być aktualne. Z racji tego, że sytuacja kredytobiorcy zmienia się z miesiąca na miesiąc, wszelkie zaświadczenia należy uzyskiwać dopiero po znalezieniu kupca. Wówczas stan faktyczny może być rzetelnie udokumentowany.

1. Po znalezieniu chętnego na nabycie mieszkania należy się udać do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Bank powinien wystawić zaświadczenie o aktualnej kwocie zadłużenia. Jeśli kupiec zrezygnuje, a od wydania ostatniego zaświadczenia upłynął więcej niż miesiąc, poprzednie zaświadczenie traci ważność.

UWAGA: Już na wstępie należy poinformować kupca o tym, że mieszkanie jest obciążone hipoteką. Taką informację właściciel musi zawrzeć w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania.

2. Promesa wykreślenia z hipoteki jest dokumentem, który również wydaje bank dla właściciela mieszkania. Promesa to zobowiązanie, które dotyczy wykreślenia wpisu dotyczącego hipoteki z księgi wieczystej. Nabywca zyskuje tym samym pewność, że bank nie będzie rościł sobie praw do lokalu.

3. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza. Warunki umowy poza notarialnej trudniej jest egzekwować, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Jeśli zastanawiamy się, jak sprzedać mieszkanie kupione na kredyt, musimy wiedzieć, że w akcie notarialnym umowy przedwstępnej jest mowa o zadatku wynoszącym 10% wartości mieszkania. Akt notarialny zakłada również dwie transze:
- jedna transza trafia na konto banku
- druga transza, pomniejszona o 10% wpłaconego zadatku trafia do właściciela, czyli sprzedawcy
.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką - akt notarialny i wykreślenie z księgi wieczystej

Właściwa umowa sprzedaży musi być poświadczona aktem notarialnym. Należy też notariuszowi zlecić, aby dopilnował, by nastąpiło wykreślenie nieaktualnych zapisów z księgi wieczystej i jeśli nabywca kupuje mieszkanie na kredyt, aby w księdze wieczystej znalazł się odpowiedni zapis adekwatny do nowej sytuacji. Po zakończeniu transakcji, właściciel mieszkania może ponownie udać się do banku i zażądać dokumentu, który poświadcza uregulowanie zobowiązania. Warto w tym miejscu dodać, że wykreślenie z księgi wieczystej nieaktualnych zapisów, może dokonać sam właściciel nieruchomości. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej sprzedaży, wówczas zlecenie tego zadania notariuszowi usprawnia całą procedurę.

Źródło: Poradnik kredytobiorcy MyBank.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

2022-11-03 Analizy HRE INvestments
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.
Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

Jak działają aplikacje pożyczkowe i czy pożyczka z aplikacji jest bezpieczna?

2022-02-11 Materiał partnera
Pożyczka z aplikacji to najszybszy sposób na dodatkową gotówkę, sprawdź sam - Szybka Gotówka podpowiada jak zasilić konto bankowe wprost ze smartfona!
Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

2021-12-01 Informacja prasowa
Getin Bank zaproponował nowe warunki w ofertach „Bonus za aktywność” oraz „Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym”. W przypadku pierwszej z nich, bank proponuje aż 3% w skali roku. W przypadku „Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” oprocentowanie w skali roku wynosi 1,7%. Nowe stawki obowiązują od 1 grudnia 2021 roku.
Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Lipiec przyniósł nowe regulacje rynku hipotek. W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją. Prawie 725 tys. złotych – przeciętnie aż tyle na zakup mieszkania mogłyby pożyczyć banki trzyosobowej rodzinie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wśród banków.
Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

2021-07-13 Analizy HRE Investments
Inflacja ma co prawda w przyszłym roku trochę zwolnić, ale wciąż posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów. Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4% rocznie i to co najmniej do 2023 roku. Ktoś kto na początku 2016 roku założył przeciętną roczną lokatę, a potem odnawiał swój depozyt na kolejne roczne okresy przez 5 lat stracił 4,3% kapitału – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS i NBP.
Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

Wielki powrót gotówki do mieszkaniówki

2021-07-07 Analizy HRE Investments
5,9 miliardów – tyle warte są mieszkania, które Polacy kupili za gotówkę - wynika z szacunków NBP. To najwyższy wynik w historii. Dane te dotyczą tylko dokonań deweloperów, tylko pierwszego kwartału br. i tylko 7 miast. W aż 70% Polacy finansowali gotówką zakupy nowych mieszkań w największych miastach. Tak wynika z najnowszego podsumowania, które analitycy banku centralnego przygotowali za pierwsze 3 miesiące bieżącego roku.
Polacy wycofują depozyty najszybciej w historii

Polacy wycofują depozyty najszybciej w historii

2021-06-29 Analizy HRE Investments
Prawie 6 mld zł – o tyle stopniał w ciągu miesiąca majątek Polaków trzymany w bankach - sugerują najnowsze dane NBP. To najszybszy odpływ w historii. Pieniądze wyparowały nie tylko z lokat, ale też z rachunków zwykłych i oszczędnościowych. Do tego, że pieniądze uciekają z lokat zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W sumie trudno się dziwić skoro powierzając bankowi na rok kwotę 10 tysięcy złotych możemy jedynie liczyć na 12,96 złotych odsetek.
Czy banki ochronią nas przed inflacją?

Czy banki ochronią nas przed inflacją?

2021-06-22 Cotygodniowy komentarz rynkowy eToro
Rosnące stopy procentowe i rentowności obligacji zwiększają dochody banków. Według NBP polskie banki w tym roku zarobią więcej niż przed pandemią. Podobnie może być w USA, a wyceny banków wciąż pozostają niższe niż innych sektorów. Inwestowanie w ten sektor może być dobrą ochroną przed inflacją. Banki mają przed sobą bardzo dobre lata. A to za sprawą pojawiającej się na horyzoncie perspektywie wzrostu stóp procentowych.