Szczepionkowa euforia

Poniedziałek był tym dniem na rynku, kiedy wydawało się, że nic już nie może zaskoczyć. Po dwóch bardzo intensywnych tygodniach zapowiadało się kilka spokojniejszych sesji. Wszystko zmieniła jedna wiadomość. Tuż przed godziną 13:00 naszego czasu na rynek gruchnęła wiadomość o udanych testach szczepionki przeciwko zakażeniu koronawirusem autorstwa Pfizara i BioNTechu.
Nie jest to jedyna szczepionka i nie są to pierwsze wyniki, ale nigdy dotąd nie były one tak obiecujące. Firmy wskazują na ponad 90% skuteczność, brak efektów ubocznych oraz dostarczenie na rynek ogromnych ilości produktu (1,3 miliarda szczepionek w przyszłym roku).
Załóżmy, że to wszystko prawda – to taka szczepionka zmienia? Przede wszystkim daje nadzieję, nadzieję na powrót do normalności jaką znamy. Dla rynku to bardzo dużo, bo pandemia uderzyła w globalną gospodarkę, ale zrobiła to w sposób bardzo nierówny – jest duża grupa przegranych i niewielka grupa wygranych. Do tego za moment przejdę. Jasno też możemy powiedzieć, czego szczepionka nie zmienia – nie zmienia sytuacji, dziś jutro i za miesiąc. Do zaszczepienia większości społeczeństwa (pomijam tu już kwestię podejścia do szczepień) nawet w optymistycznym wariancie potrzebne będą długie miesiące, tymczasem druga fala zbiera żniwo tu i teraz. To, że szczepionka daje obiecujące rezultaty nie oznacza, że od jutra rządy będą zmniejszać skalę restrykcji. Wręcz przeciwnie, mając światełko w tunelu rządy mogą preferować ostrożniejsze podejście aby uniknąć przeciążenia służby zdrowia do czasu zaszczepienia dużej części społeczeństwa.
Wieść o szczepionce wywołała wczoraj gigantyczne reakcje na rynku. Drożała ropa (ok 10%), bardzo silne zmiany widzieliśmy na rynku akcji. Ogólnie drożało to, co bardzo oberwało przez pandemię (indeksy we Francji i Hiszpanii wzrosły o astronomiczne 8%), taniało to, co na pandemii lub awersji do ryzyka zyskiwało, m.in. spółki technologiczne czy złoto. Czy takie reakcje nie są przesadzone? Moim zdaniem wyceny na giełdach, szczególnie w USA, są bardzo wysokie i okazuje się, że z pandemią i nadziejami na szczepionkę mamy wyżej wycenione akcje niż gdyby pandemii nie było w ogóle! To powinno skłaniać do ostrożności. Natomiast tzw. Rotation trade, polegający na przepływach ze spółek technologicznych i „covidowych” do spółek „starej gospodarki” ma miejsce aby być kontynuowanym, ponieważ relacje wycen są tu ekstremalne i wczorajsze ruchy – choć ogromne, zmieniają to tylko w niewielkiej części.
Na rynku walutowym reakcja była mniejsza. Wspomniana rotacja sprzyja złotemu, jest szansa na napływ większej ilości kapitału na nasz rynek. Ale przy tych poziomach i wobec skali problemów w krótkim terminie potencjał do dalszego umocnienia naszej waluty może być bardzo niewielki. Dziś o 9:30 euro kosztuje 4,4846 złotego, dolar 3,7895 złotego, frank 4,1510 złotego, zaś funt 5,0082 złotego.
Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Lekarz rynków finansowych...
12:03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek rano dolar pozostaje nieznacznie mocniejszy na szerokim rynku po ruchu, który został zainicjowany jeszcze wczoraj po południu. Powodem jest większa nerwowość na rynkach akcji, chociaż Wall Street ostatecznie zamknęła się wczoraj na niewielkich plusach. Niemniej giełdy w Azji wypadły gorzej, co ustawiło też niższe otwarcie w Europie.
Polski złoty traci względem głównych walut przed południem
11:18 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznamy wielu kluczowych odczytów makro. O poranku opublikowane zostały dane z Wielkiej Brytanii, o 14:00 poznamy decyzję banku centralnego Węgier w sprawie stóp procentowych. Po południu uwaga inwestorów może się także skupić na indeksie zaufania konsumentów wg Conference Board, który poznamy o 16:00.
Powiew niepewności
11:06 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek na rynek wkradła się nerwowość związana z terminem wprowadzenia pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo na sentymencie ciążyły gorsze dane dotyczące niemieckiej gospodarki (Ifo). Wczoraj na początku sesji traciły wszystkie indeksy z Wall Street. Ostatecznie S&P500 zamknął się nad kreską z wynikiem +0,36 proc a technologiczny NASDAQ urósł + 0,87 proc. Zdecydowanie gorzej poradziła sobie Europa.
Sztuka interpretacji
2021-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walutTydzień zaczynamy od słabszego dolara i nieco mocniejszych rynków akcji, co oznacza próbę powrotu do trybu ryzyka (risk-on). Najsilniejsze są dzisiaj waluty Antypodów, korony skandynawskie, dolar kanadyjski, oraz funt, co zdaje się potwierdzać tą tezę. Piątkowe schłodzenie nastrojów tłumaczone obawami związanymi z COVID okazało się krótkotrwałe.
Pekin rzuca rękawicę
2021-01-25 Poranny komentarz walutowy XTBRelacje USA-Chiny od dłuższego czasu przestały zajmować inwestorów. Dlatego też dziś nie widać żadnej reakcji na eskalację napięcia wokół Tajwanu. Tym niemniej, Chiny mogą okazać się głównym wyzwaniem prezydentury Joe Bidena. Szacuje się, że „dzięki” pandemii, moment zrównania się wielkości gospodarek Chin i USA przybliżył się aż o 5 lat i stanie się to już w 2028 roku.
Trzymamy się tego, co znamy
2021-01-25 Komentarz poranny TMS BrokersOstrożny optymizm stara się przeważać na rynkach. Powody pozostają wciąż te same – inwestorzy pokładają duże nadzieje w planach fiskalnych prezydenta USA Bidena, co z pomocą ultra-luźnej polityki Fed zapewni idealne warunki do umocnienia ryzykownych aktywów. Tło jest wszystkim znane, choć brakuje konkretnego impulsu, by wyrwać rynki do mocniejszego ruchu.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-01-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŚrednioterminowe nadzieje ścierają się z krótkoterminowymi ryzykami, co utrudnia zawiązanie stabilnego trendu wzrostowego ryzykownych aktywów. Optymizm podparty zaszczepieniem ludności i planami fiskalnego wsparcia ożywienia nie powinien zaniknąć, ale z rozwinięciem nowej fali wzrostów inwestorzy czekają na silny impuls – być może od Fed w środę?
Informacyjna próżnia
2021-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano widzimy próbę podbicia dolara na szerokim rynku, co można wiązać ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Na Wall Street mieliśmy realizację zysków, podczas kiedy nastroje w Azji zdominowały obawy związane z COVID. Według doniesień planowany jest lockdown na części obszaru Hong Kongu, ale i też większe restrykcje mają dotknąć wybrane miasta w Chinach - tamtejsze władze obawiają się transmisji wirusa w kontekście zbliżających się obchodów chińskiego Nowego Roku.
Stabilne dane z Europy
2021-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejskie gospodarki nadal muszą mierzyć się z serią ograniczeń. Jak na te okoliczności wstępne indeksy PMI z Europy i tak wypadły nieźle. Coraz bardziej rozgrzany jest za to amerykański rynek nieruchomości. Przełom roku nie był specjalnie dobry dla europejskiej gospodarki. Co prawda udało się „rzutem na taśmę” znaleźć porozumienie ws. Brexitu, ale i tak wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z komplikacjami.
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?
2021-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach w piątek pogarszają się przy przerzuceniu uwagi na rozwój pandemii w Chinach. Przygasa wstępny entuzjazm podsycany nadziejami na nowy bodziec fiskalny ze strony nowo zaprzysiężonego prezydenta USA, a inwestorzy przeszli do realizacji zysków przed weekendem. Na FX oznacza do redukcję pozycji sprzedaży USD z wyłączeniem EUR/USD, który znalazł wsparcie w czwartkowym przekazie EBC.