Prezent od losu

Jak wiele tydzień może zmienić na rynkach finansowych. Jeszcze w ubiegły poniedziałek rano sytuacja na rynku złotego nie wyglądała dobrze. Pomimo nakładania kolejnych obostrzeń w Europie nasza waluta odrobiła w zasadzie wszystkie straty. Co się stało i co czeka teraz złotego? W ubiegłym tygodniu mielimy wybory prezydenckie w USA i to one były w centrum wydarzeń.
Choć nie mają bezpośredniego znaczenia dla złotego, tym razem okazały się bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na notowania. Cofnijmy się o nieco ponad tydzień – kolejne europejskie kraje, w tym Polska, nakładają ograniczenia aby powstrzymać pandemię. W niektórych przypadkach (jak choćby Francja) obecny lockdown niewiele różni się od tego z wiosny. Można powiedzieć, że pod tym względem zrealizował się czarny scenariusz i kurs złotego odzwierciedlał niewycenione wcześniej dodatkowe problemy dla europejskiej gospodarki. Co zmieniły zatem wybory w USA? W praktyce niewiele. Może się wręcz okazać, że wygrana Joe Bidena będzie oznaczać również nałożenie większych ograniczeń w USA. Jednak jak pisałem przed tygodniem, inwestorzy są w kleszczach pomiędzy pogarszającymi się fundamentami, a presją ulokowania kapitału, którego wartość jest podgryzana przez inflację w otoczeniu zerowych stóp procentowych. W efekcie po panice sprzed tygodnia mieliśmy wydawałoby się kompletnie nieracjonalną euforię, która amerykańskie indeksy wywindowała w rejony historycznych szczytów, ale zapewniła również ekspresowe odbicie na europejskich parkietach, a w konsekwencji – umocnienie złotego.
Skoro o stopach procentowych mowa, RPP nie zdecydowała się na zmianę parametrów polityki, choć mówiło się o możliwości obniżenia stopy referencyjnej – nawet do poziomu negatywnego. Oczywiście, taki ruch cały czas nie jest wykluczony, a jego wprowadzenie w życie odbiłoby się niekorzystnie na notowaniach złotego. Póki co złoty dostał od globalnego rynku nieoczekiwany prezent i istotnie się umocnił – wbrew fundamentom. Potencjał do kontynuacji tego ruchu wydaje się jednak ograniczony, szczególnie, że zarówno para EURPLN, jak i USDPLN są blisko poziomów wsparć (4,48 I 3,76). W tym tygodniu mamy mniej kluczowych wydarzeń. Moim zdaniem warto obserwować, czy w USA po wyborach, gdzie statystyki pandemii wydają się zmieniać z pewnym opóźnieniem, nie będzie tendencji do zwiększania ograniczeń. O 9:25 euro kosztuje 4,4883 złotego, dolar 3,7761 złotego, frank 4,2003 złotego, zaś funt 4,9663 złotego.
Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Lekarz rynków finansowych...
12:03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek rano dolar pozostaje nieznacznie mocniejszy na szerokim rynku po ruchu, który został zainicjowany jeszcze wczoraj po południu. Powodem jest większa nerwowość na rynkach akcji, chociaż Wall Street ostatecznie zamknęła się wczoraj na niewielkich plusach. Niemniej giełdy w Azji wypadły gorzej, co ustawiło też niższe otwarcie w Europie.
Polski złoty traci względem głównych walut przed południem
11:18 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznamy wielu kluczowych odczytów makro. O poranku opublikowane zostały dane z Wielkiej Brytanii, o 14:00 poznamy decyzję banku centralnego Węgier w sprawie stóp procentowych. Po południu uwaga inwestorów może się także skupić na indeksie zaufania konsumentów wg Conference Board, który poznamy o 16:00.
Powiew niepewności
11:06 Komentarz poranny TMS BrokersW poniedziałek na rynek wkradła się nerwowość związana z terminem wprowadzenia pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo na sentymencie ciążyły gorsze dane dotyczące niemieckiej gospodarki (Ifo). Wczoraj na początku sesji traciły wszystkie indeksy z Wall Street. Ostatecznie S&P500 zamknął się nad kreską z wynikiem +0,36 proc a technologiczny NASDAQ urósł + 0,87 proc. Zdecydowanie gorzej poradziła sobie Europa.
Sztuka interpretacji
2021-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walutTydzień zaczynamy od słabszego dolara i nieco mocniejszych rynków akcji, co oznacza próbę powrotu do trybu ryzyka (risk-on). Najsilniejsze są dzisiaj waluty Antypodów, korony skandynawskie, dolar kanadyjski, oraz funt, co zdaje się potwierdzać tą tezę. Piątkowe schłodzenie nastrojów tłumaczone obawami związanymi z COVID okazało się krótkotrwałe.
Pekin rzuca rękawicę
2021-01-25 Poranny komentarz walutowy XTBRelacje USA-Chiny od dłuższego czasu przestały zajmować inwestorów. Dlatego też dziś nie widać żadnej reakcji na eskalację napięcia wokół Tajwanu. Tym niemniej, Chiny mogą okazać się głównym wyzwaniem prezydentury Joe Bidena. Szacuje się, że „dzięki” pandemii, moment zrównania się wielkości gospodarek Chin i USA przybliżył się aż o 5 lat i stanie się to już w 2028 roku.
Trzymamy się tego, co znamy
2021-01-25 Komentarz poranny TMS BrokersOstrożny optymizm stara się przeważać na rynkach. Powody pozostają wciąż te same – inwestorzy pokładają duże nadzieje w planach fiskalnych prezydenta USA Bidena, co z pomocą ultra-luźnej polityki Fed zapewni idealne warunki do umocnienia ryzykownych aktywów. Tło jest wszystkim znane, choć brakuje konkretnego impulsu, by wyrwać rynki do mocniejszego ruchu.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2021-01-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersŚrednioterminowe nadzieje ścierają się z krótkoterminowymi ryzykami, co utrudnia zawiązanie stabilnego trendu wzrostowego ryzykownych aktywów. Optymizm podparty zaszczepieniem ludności i planami fiskalnego wsparcia ożywienia nie powinien zaniknąć, ale z rozwinięciem nowej fali wzrostów inwestorzy czekają na silny impuls – być może od Fed w środę?
Informacyjna próżnia
2021-01-22 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano widzimy próbę podbicia dolara na szerokim rynku, co można wiązać ze schłodzeniem nastrojów na rynkach akcji. Na Wall Street mieliśmy realizację zysków, podczas kiedy nastroje w Azji zdominowały obawy związane z COVID. Według doniesień planowany jest lockdown na części obszaru Hong Kongu, ale i też większe restrykcje mają dotknąć wybrane miasta w Chinach - tamtejsze władze obawiają się transmisji wirusa w kontekście zbliżających się obchodów chińskiego Nowego Roku.
Stabilne dane z Europy
2021-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejskie gospodarki nadal muszą mierzyć się z serią ograniczeń. Jak na te okoliczności wstępne indeksy PMI z Europy i tak wypadły nieźle. Coraz bardziej rozgrzany jest za to amerykański rynek nieruchomości. Przełom roku nie był specjalnie dobry dla europejskiej gospodarki. Co prawda udało się „rzutem na taśmę” znaleźć porozumienie ws. Brexitu, ale i tak wyjście Wielkiej Brytanii z UE wiąże się z komplikacjami.
EBC mniej zaniepokojony siłą euro?
2021-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersNastroje na rynkach w piątek pogarszają się przy przerzuceniu uwagi na rozwój pandemii w Chinach. Przygasa wstępny entuzjazm podsycany nadziejami na nowy bodziec fiskalny ze strony nowo zaprzysiężonego prezydenta USA, a inwestorzy przeszli do realizacji zysków przed weekendem. Na FX oznacza do redukcję pozycji sprzedaży USD z wyłączeniem EUR/USD, który znalazł wsparcie w czwartkowym przekazie EBC.