W oczekiwaniu na dane z USA

W oczekiwaniu na dane z USA
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-04-02 (12:38)

Wczorajsze sesje na Wall Street zakończyły się dużymi zwyżkami indeksów, które zyskiwały od 3,2 proc. (DJIA) do 3,7 proc. Nasdaq Composite. Liderem wzrostów był sektor finansowy, mający nadzieję na zakończenie się kryzysu zaufania na rynku kredytowym.

Pomagał również odczyt indeksu ISM ( 48,6 pkt.) dla sfery przemysłu, który co prawda pokazał spadek dla tego sektora, ale prognozowana wartość była niższa (48,2 pkt.).

Wczoraj bardzo ciekawie zachował się rynek walutowy. Kurs EURUSD bardzo dobrze przyjął informacje z banku UBS, po których kurs zaczął tracić na wartości. W takim zachowaniu się tej pary mógł pomóc również wczorajszy nieudany atak na szczyt na poziomie 1,5901, zwyciężyły również nadzieje na przezwyciężenie kryzysu, a także widoczna poprawa sytuacji na giełdach. Taki klimat nie był korzystny dla rynku surowców. Mocno traciły ropa naftowa, miedź oraz złoto.

W dniu dzisiejszym na rynek trafią dane makro. Na początek inflacja PPI w strefie euro, Ale dla rynku większe znaczenie będą miały dane z amerykańskiego rynku pracy, bądą to raport Challengera – planowane zwolnienia – oraz ADP – zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym. Jeśli dane pokażą duży spadek zatrudnienia, to mógłby na tym stracić dolar, dane mówiące o umiarkowanym spadku mogłyby podtrzymać jego dobrą ostatnio passę. Dziś również przekonamy się jakie były zamówienia fabryczne w USA. Tutaj rynek spodziewa się niezbyt dobrych danych więc nie powinno być dużej reakcji, dziś również wystąpienie będzie miał Ben Bernanke, które warto śledzić.

EURPLN

Dziś od rana złoty zyskuje na wartości do głównych walut. Dzieje się tak pod wpływem polepszającego się klimatu inwestycyjnego na świecie, przyczyniającego się do wzrostu apetytu na ryzyko. W tym kontekście dość istotnymi będą dzisiejsze dane ADP o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, będących niejako przedsmakiem piątkowych, oficjalnych danych. Dane znacząco gorsze od prognoz (-23 tys.) mogą zepsuć nieco nastroje na rynkach akcyjnych, od których również zależy sytuacja na złotym. Lepsze dane mogą wywołają odwrotny skutek. Sytuacja premiuje wzmocnienie złotego, jednak możliwa będzie mała korekta. Przełamane wczoraj wsparcie na poziomie minimum z 28 lutego 3,5072 będzie w tej chwili najbliższym oporem.

EURUSD

Wczoraj rano kurs EURUSD uległ zdecydowanej presji strony podażowej. Stało się tak po wcześniejszym, nieudanym ataku na szczyt wszech czasów. Do tej sytuacji przyczynił się też lepszy klimat na giełdach akcji, gdzie zwyciężyły nadzieje na przezwyciężenie kryzysu na rynku kredytów oraz gorsza sytuacja na rynku surowców. Dziś ukarzą się dane z amerykańskiego rynku pracy. Wydaje się, że tylko znacznie gorsze odczyty mogą zepsuć obecny klimat inwestycyjny. Obecnie na parze EURUSD można zaobserwować odreagowanie – w oczekiwaniu na odczyty danych z USA. Poranne minimum 1,5533 będzie najbliższym wsparciem, Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,5660 - 38,2 proc. fib zniesienia ostatniego impulsu wzrostowego.

GBPUSD

Na parze GBPUSD trwa korekta ostatnich spadków. Najbliższy opór znajduje się w rejonie wczorajszego szczytu na poziomie 1,9872, wyżej znajduje się zaś poziom 1,9880 – rejon dołka z 28 marca. Dziś skupiać uwagę będą dane z amerykańskiego rynku pracy, znacząco gorsze mogą nieco pogorszyć klimat wokół amerykańskiej waluty, lepsze dane utrzymają panującą od wczoraj tendencje. Na razie kurs GBPUSD wszedł w fazę konsolidacji ograniczoną od dołu poziomem 1,9757, a od góry 1,9850. Wyjście poza ten obszar powinien wyznaczyć kierunek w ciągu najbliższych dni.

USDJPY

Polepszający się klimat wokół inwestycji związanych z rynkiem akcyjnym, zwiększył znacząco apetyt na ryzyko wśród inwestorów na świecie. Odbiło się to na kursie USDJPY, który w dniu wczorajszym zdecydowanie pokonał opory na poziomach 100,80 oraz 101,10 i rozpoczął drogę do górnego ograniczenia kanału wzrostowego umiejscowionego w okolicach 102,89. Oporem wyżej będzie poziom 103,61 rejon szczytu z 11 marca. Dziś istotnym punktem w ciągu dnia będą odczyty ADP w USA. Gorsze od prognoz mogą zepsuć nieco sytuację i wywołać ruch niewielki ruch korekcyjny.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

10:25 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.