Na jak długo piątkowa decyzja Fed uspokoi sytuacje?

Na jak długo piątkowa decyzja Fed uspokoi sytuacje?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-20 (11:30)

Miniony tydzień charakteryzował się dużą zmiennością wszystkich par walutowych z jenem. Waluta japońska umacniała się spektakularnie, zbliżając się do kilkumiesięcznych maksimów. W piątek sytuacja na giełdach była dość stabilna, po nieco lepszym czwartkowym zamknięciu amerykańskich indeksów rynku. Zaskoczeniem dla rynku była decyzja Fed o obniżeniu stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do 5.75%.

Fed uzasadnił niespodziewaną obniżkę faktem, że warunki na rynkach finansowych pogorszyły się (większa niepewność, trudniejsze warunki kredytowania), co może w dłuższej perspektywie obniżyć wzrost gospodarczy. Ten dość ‘gołębi’ komunikat przede wszystkim uświadomił rynek, że ostatnie zabiegi banków centralnych mające na celu przywrócenie płynności nie były wystarczające oraz, że zła sytuacja na rynkach kredytowych uderzyła w ‘realną gospodarkę’. Retoryka Fed zmieniła się, w związku z czym rynek oczekuje obniżki stopy funduszy federalnych, która obecnie pozostaje na niezmienionym poziomie 5.75%. W odpowiedzi na decyzje Fed dolar zaczął tracić na wartości, jen osłabiał się a indeks DJIA zakończył dzień silnym wzrostem.

W zeszłym tygodniu poznaliśmy istotne dane makroekonomiczne. Ten tydzień jest mało ciekawy, jeśli chodzi o tego typu publikacje. Ze strefy euro najważniejsze dane będą dotyczyły bilansu handlu zagranicznego, zamówień przemysłowych oraz indeksu PMI z sektora usług i indeks Zew z Niemiec. Z USA najistotniejsze będą piątkowe publikacje dotyczące zamówień na dobra trwałe oraz sprzedaży nowych domów. Poznamy również sporo danych z Polski, w tym publikowaną w poniedziałek dynamikę produkcji przemysłowej oraz wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu, a także inflację bazową, stopę bezrobocia oraz sprzedaż detaliczną w lipcu.

Dzisiejsze wzrosty na giełdach azjatyckich były jeszcze wynikiem piątkowej decyzji Fed. Sądzimy, że dziś możemy spodziewać się stabilizacji na rynkach, jednak z tendencją do utrzymywania się nieco lepszych piątkowych nastrojów na giełdzie.

EURPLN

Zeszły tydzień na rynku krajowym przebiegał pod znakiem osłabianie się złotego. W piątek obserwowaliśmy odwrócenie tego trendu, również za sprawą obniżki przez Fed stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do poziomu 5.75%. Złoty był pod dużym wpływem sytuacji na rynku międzynarodowym, a w szczególności jena. Sądzimy, że złoty w dniu dzisiejszym pozostanie dość stabilny, pozostając w dość szerokim zakresie wahań pomiędzy 3,80-3,84. Inwestorzy w dalszym ciągu będą szukać wskazówek na amerykańskim rynku akcji. Dziś zapoznamy się ze wskaźnikiem cen produkcji sprzedanej przemysłu, jednak większych wahań możemy się spodziewać dopiero po otwarciu giełdy w USA. W piatek złoty zbliżyl się do silnej strefy oporu jaką wyznacza rejon 3,85/86.

EURUSD

Piątkowa decyzja Fed odnośnie obniżki stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych do 5.75% oraz słaby odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który spadł do najniższego poziomu od roku powinny utrzymać lekką presję na dolara. Również oczekiwania na kolejne obniżki stóp w USA powinny poprawić nastroje do euro, pomimo tego, że ostatnie wypowiedzi członków ECB (Weber) oddaliły nieco perspektywę kolejnej podwyżki stóp w Eurolandzie. Sądzimy, że eurodolar pozostanie dziśstabilny, pozostajac w zakresie 1,3430-1,3550. Jesli pozytywne nastroje na giełdzie w USA utrzymaja się , to dolar w dniu dzisiejszym może znależć się pod presją. Obecnie sprzedawalibyśmy eurodolara na podejściach w okolice 100-okresowej średniej na wykresie dziennym z SL powyżej piatkowego maksimum oraz kupowali EURUSD w okolicy 1,3430/50.

GBPUSD

Na GBPUSD obserwowaliśmy bardzo dużą zmienność w zeszłym tygodniu, z tego względu iż dużo się działo na GBPJPY. Funt bardzo tracił na wartości w zeszłym tygodniu (ok.400 pipsów w stosunku do dolara) i w dalszym ciagu pozostaje słaby. Jak na razie istotne opory wynikajace z geometrii pozostaja nietknięte, tak więc w dalszym ciagu sytuacja techniczna przemawia za sprzedażą GBPUSD na podejsciach w okolice 1,9940 (istnieje duże prawdopodobienstwo osiągnięcia tego poziomu, gdyż piatkowe lepsze nastroje na giełdach moga wpływać na kontynuację osłabiania sie dolara). Istotne wsparcie wyznacza poziom 1,9770. Dzis zapoznamy się podażą pieniadza M4 z Wielkiej Brytanii.

USDJPY

W dużej mierze piatkowe losy USDJPY zależały od decyzji Fed odnośnie obnizki stopy dyskontowej z 6,25% do poziomu 5,75%. W poniedziałek indeks japońskiej giełdy zwyżkował najbardziej od ostatnich 13 miesiący na fali entuzjazmu. Lepsze nastroje na giełdzie azjatyckiem sprawiają, że jen jest nieco słabszy z początku tygodnia. Sądzimy, że inwestorzy pozostana ostrożni i tak szybko nie powróca do carry-trade'a. Ze względu na dużą zmiennośc na jenie i silnego skoelowanie tej waluty z rynkiem akcji, preferowalibyśmy pozostanie poza rynkiem i obserwowanie nastrojów, w szczególności na zamkniecie sesji w USA. Jen powinien pozostać nieco słabszy. Najbliższym istotnym oporem pozostaja okolice 115,80 i 116,30. Istotne wsparcie to rejon 114,20/30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cisza przed burzą? Polski Złoty mocny, ale rynek czeka na decyzje NBP

Cisza przed burzą? Polski Złoty mocny, ale rynek czeka na decyzje NBP

11:49 Komentarz do rynku złotego MyBank.pl
Ostatnie dni przyniosły istotne wydarzenia na rynku walutowym w Polsce, a złoty zyskał na uwadze zarówno inwestorów, jak i analityków. Jego kurs wobec dolara i euro wykazuje stabilność z wyraźnym, choć umiarkowanym umocnieniem w ujęciu tygodniowym, co stanowi odzwierciedlenie zmian w otoczeniu makroekonomicznym oraz ruchów podejmowanych przez kluczowe instytucje krajowe i zagraniczne. W rezultacie waluta, niekiedy poddawana niepewnym wpływom politycznym, teraz przechodzi etap, który można określić jako konsolidacyjno‑stabilizacyjny.
Złoty vs groźba ceł Trumpa – jak wojna handlowa może zachwiać polską walutą

Złoty vs groźba ceł Trumpa – jak wojna handlowa może zachwiać polską walutą

2025-07-21 Komentarz walutowy MyBank.pl
Rynek walutowy pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów i analityków, zwłaszcza w kontekście sytuacji polskiego złotego. Obecnie złoty cieszy się względną stabilnością, choć kursy głównych walut, takich jak euro czy dolar amerykański, wskazują na subtelne wahania, które mogą zapowiadać przyszłe zmiany.
Czy EBC zacznie bać się o zbyt niską inflację?

Czy EBC zacznie bać się o zbyt niską inflację?

2025-07-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwarty tydzień lipca jest dosyć spokojny pod względem odczytów makroekonomicznych, choć zawiera jedno ważne wydarzenie z perspektywy euro. Będzie to decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Choć konsensus rynkowy jasno wskazuje na brak perspektyw na obniżki stóp procentowych, pojawia się coraz więcej znaków, że bank może zacząć obawiać się o zbyt niską inflację, co mogłoby skłonić do dalszych obniżek stóp procentowych w tym roku.
Utrzymuje się popyt na polskie aktywa...

Utrzymuje się popyt na polskie aktywa...

2025-07-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W piątek złoty zyskał, wyraźniejszy ruch zaliczyła też warszawska giełda. Czy to sygnał, że zainteresowanie polskimi aktywami nadal się utrzymuje? Co ciekawe ma ono miejsce w sytuacji, kiedy na rynkach rośnie napięcie związane z negocjacjami handlowymi pomiędzy Unią Europejską, a USA. Piątkowe doniesienia wskazywały na to, że prezydent Trump pozostaje nieugięty w kwestii podwyższenia minimalnej stawki celnej do poziomu 15-20 proc. na wszystkie towary z UE wobec "standardowych" 10 proc.
Ruchy negocjacyjne

Ruchy negocjacyjne

2025-07-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy handel nie przynosi konkretnego kierunku na parach dolarowych. Uwagę zwróciła w godzinach nocnych zmienność na jenie po tym, jak rządząca obecnie koalicja przegrała wybory do niższej izby japońskiego parlamentu (tzw. Izby Radców). To kolejna porażka po tym, jak na jesieni nie udało się utrzymać większości w izbie wyższej. Mimo perspektywy rządu mniejszościowego premier Ishiba nie zamierza podać się do dymisji i jak podkreślił, kluczowe jest teraz doprowadzenie negocjacji handlowych z USA do końca.
Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.