Czy istnieje wspólny mianownik?

Czy istnieje wspólny mianownik?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-11-18 (13:47)

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Rozmowa telefoniczna pomiędzy wicepremierem Chin Liu He, a Sekretarzem Skarby Stevenem Mnuchinem, oraz szefem USTR, Robertem Lighthizerem była dość „konstruktywna” poinformowano w sobotę. Głos zabrał także Sekretarz ds. handlu Wilbur Ross, którego zdaniem wątek zakupów amerykańskich płodów rolnych przez Chiny idzie w dobrym kierunku, a obie strony liczą na to, że porozumienie zostanie zawarte przed 15 grudnia.


Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki:

Gazeta New York Times podała, że Donald Trump planuje podobno wydłużyć o 2 tygodnie zezwolenie dla amerykańskich firm na handel z chińskim koncernem Huawei. Kurs juana pozostaje stabilny, ale USDCNH nie zdołał spaść poniżej bariery 7,00.

CHINY / LUDOWY BANK CHIN: PBOC zdecydował się na redukcję 7-dniowej stopy reverse repo o 5 p.b. do 2,50 proc. – ruch jest niewielki, ale to pierwsze tego typu posunięcie od 4 lat.

OPINIA ANALITYKA: Czy istnieje wspólny mianownik?

Rynki pozostają nadal optymistyczne, co szans na osiągnięcie porozumienia amerykańsko-chińskiego, chociaż konkretów wciąż brak. Ale liczy się to, że strony rozmawiają i to „konstruktywnie”. Kilka dni temu Biały Dom podał, że Donald Trump przyjedzie do Europy na początku grudnia w kontekście organizowanego szczytu państw NATO. Tymczasem w weekend New York Times podał, że Trump najprawdopodobniej zdecyduje się wydłużyć pozwolenie na handel z chińskim koncernem Huawei, które wygasa dzisiaj (poniedziałek), ale o dwa tygodnie. Czy jedno z drugim nie ma zupełnie związku? Teoretycznie zdaniem Sekretarza ds. Handlu Wilbura Rossa strony mają dążyć do tego, aby zdążyć z zawarciem porozumienia „fazy pierwszej” przed 15 grudnia, kiedy teoretycznie w życie mogą wejść wyższe cła na chińskie produkty. Do czego zmierzamy? Rynki zdają się nastawiać na to, że jakaś umowa się w ciągu najbliższych 3 tygodni pojawi, a jeżeli do spotkania Trumpa i Xi Jinping’a miałoby dojść gdzieś w Europie już na początku grudnia, to taka informacja powinna pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Jak to wszystko zinterpretować? Indeksy na Wall Street po piątkowej sesji znalazły się po raz kolejny na historycznych szczytach, a nastroje są systematycznie podbijane przez oczekiwania. Tym samym ma tu miejsce typowy mechanizm – kup plotki, sprzedaj fakty. To oznacza, że niezależnie od tego, czy umowa USA-Chiny zostanie faktycznie podpisana, czy też strony na taki ruch jednak się nie zdecydują, to na rynkach pojawi się korekta – różnica będzie tylko w jej skali. Oczywiste jest, że w sytuacji zerwania negocjacji, ruch będzie znaczący.

W tym tygodniu w środę poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED, które przyniosło trzecią w tym roku obniżkę stop procentowych, ale i też zapowiedź zakończenia tego mini-cyklu. Minutki mogą dać odpowiedź na to, na ile większość członków FED jest rzeczywiście zgodna, co do tego, że należy przejść do trybu neutralnego, a na ile furtka do dalszych cięć w 2020 r. pozostanie nieznacznie otwarta. Pamiętajmy o tym, że nie jest do końca prawdą to, że nastawienie Rezerwy Federalnej przesuwa się w stronę neutralnego, skoro program skupu bonów skarbowych za 60 mld USD miesięcznie potrwa przynajmniej do czerwca 2020 r., a poza tym bank centralny pozostaje wciąż aktywny na rynku O/N. Jeżeli rynki doszukają się w zapiskach „gołębich” akcentów, to pomoże to utrzymać dobrą passę na rynku akcji, ale i być może osłabi dolara.

Druga połowa ubiegłego tygodnia nie była dobra dla dolara, który nieco skorygował wcześniejsze umocnienie, co dobrze widać po zachowaniu się koszyka BOSSA USD. Teoretycznie ruch ten ma szanse na kontynuację. Walutą w relacji z którą dolar jest najsłabszy, jest brytyjski funt, który zyskuje na fali oczekiwań, że Boris Johnson uzyska w grudniowych wyborach komfortową większość parlamentarną, co pozwoli mu doprowadzić do końca Brexit. Sondaże są korzystne dla Partii Konserwatywnej, a dodatkowo decyzja Partii Brexitu, aby wycofać swoich kandydatów także z tych wybranych okręgów, gdzie torysi byli na drugim miejscu, wpisuje się w ten sentyment. Na wtorkowy wieczór zaplanowano telewizyjną debatę politycznych liderów – premiera Johnsona, oraz szefa Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna. Raczej nie odwróci ona trendów, ale może prowokować do próby nieznacznej realizacji zysków.

Na wykresie GBPUSD widać jednak mocne wyjście z formacji flagi, oraz pozytywny rozkład na wskaźnikach.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

Czy Trump przegrywa wojnę handlową?

2025-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%. Trump mówi również, że zawieszenia ceł nie oznaczają, że nie będą one obowiązywać w przyszłości, ale jednocześnie zapowiada kolejne możliwe ulgi dla innych sektorów. Czy ostatnie działania pokazują, że Trump traci swoją przewagę w wojnie handlowej?