T-Bills, sprzedaż w detalu i los dolara

Jak to z tymi cięciami? Pan Evans z Rezerwy Federalnej powiedział dziś, że nie ma potrzeby dokonywania kolejnych cięć stóp procentowych w roku 2020 - jest to więc głos jastrzębi. Poza tym Evans zapewnił, że program skupu rządowych krótkoterminowych papierów dłużnych (T-Bills), którego rozpoczęcie ogłoszono 2 dni temu, to nie jest forma QE - czyli luzowania ilościowego.
Tak on uważa, choć niektórzy mogliby uważać inaczej: program ma zwiększyć rezerwy w systemie bankowym, wartość skupu wyniesie 60 mld USD miesięcznie, program ma trwać do drugiego kwartału przyszłego roku albo dłużej. Celem programu jest też wywarcie presji na spadek stóp na rynku wtórnym. Jest to teoretycznie coś innego niż operacja QE, której celem jest zwykle pobudzenie akcji kredytowej banków - ale gest to i tak znamienny.
Tak więc: z jednej strony tak gołębi akcent jak skup T-Bills, z drugiej - głos Evansa czy np. wczorajszy głos Bullarda przeciw stopom ujemnym. Kto wygrywa? Cóż, wygrywa na razie euro. Mamy 1,1075 kwadrans po 21:00, a kreślono już 1,1085. Od początku października dolar w gruncie rzeczy traci, przebito od dołu do góry linię spadkową, prowadzoną od maksimów z końca czerwca. Oczywiście długoterminowo może to zostać zaburzone: oto bowiem w Strefie Euro polityka też jest ostatnimi czasy coraz luźniejsza.
Mieliśmy dziś słaby odczyt z USA, może i bardzo słaby: we wrześniu sprzedaż detaliczna spadła aż o 0,3 proc. m/m, gdy oczekiwano wyniku na poziomie +0,3 proc. Co prawda podwyższono wynik z sierpnia, co trochę wyrównuje sumaryczny rezultat za dwa miesiące - ale sygnał i tak może trochę niepokoić.
W kręgu PLN
Na USD/PLN przebito lokalne wsparcie: do odbicia nie doszło. Zeszliśmy dość klarownie do ok. 3,8635 i powiedzmy, że tu jest jakaś szansa na osłabienie PLN, o ile ktoś na to liczy. Tyle że minima z ostatnich dni, ok. 3,8840-80, to teraz lokalny opór, a kolejny to maksima z tychże dni, tj. 3,9060-80.
Na parze EUR/PLN widzimy już 4,28. Jeśli ten trend nie zawróci w jednoznaczny sposób, to nie byłoby zaskoczeniem osiągnięcie nawet i dołków z lipca za kilkanaście dni (to i tak przy założeniu, że tempo spadków przyhamuje), a te dołki to ok. 4,2350.
Źródło: Tomasz Witczak, FMC Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Financial Markets Center Management
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Lockdowny niestraszne rynkom
10:34 Poranny komentarz walutowy XTBTydzień na rynkach rozpoczął się w bardzo dobrych nastrojach i nie przerwały tego nawet wczorajsze informacje o zacieśnieniu restrykcji w Europie Zachodniej. Dolar z kolei zareagował osłabieniem na wystąpienie Janet Yellen.
Zmiana
09:31 Komentarz poranny TMS BrokersObawy o jastrzębi ton Janet Yellen okazały się bezpodstawne, a poparcie dla potężnych wydatków fiskalnych skutkuje wzrostami na rynku akcji i osłabieniem dolara. Kolejne godziny prawdopodobnie upłyną na odliczaniu czasu do zaprzysiężenia J. Bidena.
Złoty bez większych zmian, pomimo odbicia EUR/USD
08:38 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi kontynuację podbicia eurodolara, co nieznacznie wspiera PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5315 PLN za euro, 3,7320 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2019 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0960 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,164% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kwestia niuansów
2021-01-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek widać, że na rynki powraca tryb risk-on - giełdy w Azji zakończyły handel na plusach, a kontrakty na S&P500 sugerują wzrostowe otwarcie rynku kasowego na Wall Street dzisiaj po południu. Nastroje nakręcają oczekiwania, co do dzisiejszych zeznań Janet Yellen w Kongresie w kontekście jej nominacji na szefową Departamentu Skarbu.
Janet Yellen wraca do gry
2021-01-19 Komentarz poranny TMS BrokersRaz w górę, raz w dół. W oczekiwaniu na ważne wydarzenia kolejnych dni rynki realizują wahania w trendzie bocznym. Po spadkowym poniedziałku dziś zanosi się na wtorek odwrotu. Rynek akcji stracił pęd wzrostowy, ale inwestorzy nie chcą rezygnować z optymistycznej wizji przyszłości. Na FX poszukiwany jest szczyt korekty dolara.
Szybki powrót optymizmu
2021-01-19 Poranny komentarz walutowy XTBDługi weekend to najwyraźniej było to, czego potrzebowały rynki aby otrząsnąć się po bardzo nieśmiałej piątkowej próbie korekty. To nie czas na panikę, gdy pieniądze z „pakietu Bidena” dopiero będą się lać szerokim strumieniem. Nie przeszkodziły nawet antyrynkowe nominacje. Poniedziałek upłynął na rynkach bardzo spokojnie. Stopniowo indeksy odrabiały piątkowe straty, a na walutach nie działo się praktycznie nic. Wobec święta w USA inwestorzy „wzięli wolne”.
Nudny dzień bez amerykańskiego kompasu
2021-01-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutObserwowane w piątek umocnienie dolara za sprawą słabszych nastrojów na rynkach akcji, jest też kontynuowane w poniedziałek, chociaż zmiany nie są wielkie. Dzisiaj w USA mamy Dzień Martina Luthera Kinga, stąd też aktywność rynku będzie niższa, niż zwykle, a inwestorzy będą pozbawieni "kompasu" z Wall Street. W temacie odczytów makro uwagę zwracają dane z Chin.
Dolar najdroższy od listopada
2021-01-18 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek przyniósł spadki na giełdach i mocniejszego dolara i te tendencje utrzymują się także dziś rano. To efekt danych z USA i obaw związanych z inflacją. Dziś w USA święto, zatem handel na rynku powinien być dość spokojny. Nastroje rynkowe pogorszyły się wkrótce po prezentacji pakietu stymulacyjnego przez Joe Bidena.
Ostrożnie
2021-01-18 Komentarz poranny TMS BrokersDługi weekend w USA (dziś święto) uzasadnia piątkową ucieczkę z ryzykownych pozycji i dzisiejszy powolny start tygodnia. Brak silnego impulsu jest pożywką dla wątpliwości o zasadność wysokich wycen, podczas gdy obawy o rozwój pandemii nie pomagają w poprawie nastrojów. Rynki może czekać okres ruchu bocznego, zanim trend reflacyjny ponownie pokaże siłę.
Dolar ciągnięty tylko przez sentyment
2021-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątek przynosi wyraźniejsze umocnienie dolara na szerokim rynku. Minimalnie silniejszy jest tylko jen. Wpływ na tą statystykę mają dwie rzeczy. Wczoraj wieczorem agencje zacytowały wypowiedź szefa FED, który stanowczo uciął spekulacje na temat ewentualnej dyskusji za kilka miesięcy nt. zacieśnienia polityki poprzez tapering, czy też podwyżkę stóp.