Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2019-04-26 (16:09)

W nadchodzącym tygodniu może się rozstrzygnąć, czy kwietniowe oznaki poprawy w aktywności gospodarczej znajdą kontynuację w nowych odczytach, czy były przejściową anomalią. Wydaje się to kluczowe dla podtrzymania apetytu na ryzyko na rynkach. PMI z Chin i ISM z USA będą na pierwszym planie. Uważnie analizowane będą też komunikaty po posiedzeniach FOMC i Bank Anglii. Tydzień zamyka raport z rynku pracy USA.

Przyszły tydzień: PCE Core, FOMC, NFP z USA, PKB z Eurolandu, BoE, PMI/CPI z Polski, Złoty Tydzień w Japonii, PMI z Chin, rynek pracy z NZ, PKB z Kanady.

Szykuje się wielki tydzień z danymi z USA. Startujemy z indeksem bazowych wydatków konsumpcyjnych – preferowana przez Fed miara inflacji (pon). Z powodu government shutdown jednocześnie otrzymamy dane za luty i marzec, ale z danych pośrednich wynika, że inflacja utrzymuje się poniżej trendu. Przy dowodach szybszego ożywienia (solidny PKB za I kw.) mamy idealne warunki dla rajdu ryzyka na Wall Street przy jednoczesnym zagrożeniu zaostrzenia retoryki Fed. Komunikat po posiedzeniu FOMC (śr) prawdopodobnie potwierdzi, że w obecnych warunkach najlepszym kierunkiem jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian. Skupienie większej uwagi na odbieganiu inflacji od celu 2 proc. może wzmocnić rynkowe przeświadczenie, że cykl podwyżek jest zamknięty na dobre. Raport NFP (pt) potwierdzi solidne podstawy ożywienia w rynku pracy, tj. przyrost zatrudnienia blisko 200 tys. i obniżanie stopy bezrobocia (do 3,7 proc.). Dynamika płac w marcu rozczarowała, więc w kwietniu możliwe jest nadganianie (prog. 0,3 proc.). W ciągu tygodnia na drugim planie (choć też istotne) będą indeks nastrojów konsumentów (wt) i indeksy ISM (śr, pt). Ogólnie dane z USA powinny rysować tło pozytywne dla nastrojów, ale niekoniecznie wspierające USD.

PKB za I kw. z Eurolandu (wt) będzie ważnym wskaźnikiem kondycji całego bloku. Dominujące obawy o sytuację w niemieckim przemyśle odwróciły uwagę od odbicia, m.in. w przemyśle Włoch i Hiszpanii. Stąd prognozy zakładają przyspieszenie ożywienia do 0,3 proc. k/k z 0,2 proc. w IV kw. Przy mocno zagnieżdżonym pesymizmie względem EUR, silniejszy wzrost powinien być istotnym powinien optymizmu.

W Wielkiej Brytanii interesujące będzie stanowisko Banku Anglii (czw). Podtrzymana poprawa w danych makro w połączeniu z odsunięciem przynajmniej na 6 miesięcy widma bezumownego brexitu daje BoE pole konstruktywnej zmiany nastawienia i przygotowywania rynków na możliwą podwyżkę stopy procentowej w drugiej połowie roku. Niewykluczone, że znajdzie się przynajmniej jedne głos za podwyżką już teraz, choć bardziej jako zaznaczenie stanowiska. GBP szuka punktu zaczepienia dla odreagowania ostatniej słabości i konstruktywny przekaz BoE może być takim sygnałem. Indeksy PMI dla przemysłu/budownictwa/usług (śr-pt) raczej zostaną zignorowane, gdyż ostatnie odczyty są zaburzone przez obawy o brexit (wzrost zapasów w przemyśle, niepewność w usługach). Kwiecień może być czasem korekt.

W Polsce będziemy przyglądać się kwietniowej ankiecie PMI dla przemysłu (czw), gdzie spodziewamy się dalszej poprawy (do 49), gdyż krajowy sektor wykazuje wyraźną niewrażliwość na kłopoty w Niemczech. Inflacja CPI (wt) będzie obciążona sezonowym wzrostem cen przed Wielkanocą (0,5 proc. m/m), co dla dynamiki rocznej powinno być jednak neutralne (utrzymanie 1,7 proc.). Zachowanie złotego może być mocniej skorelowane z czynnikami zewnętrznymi, choć nie spodziewamy się, aby EUR/PLN został wyrzucony ponad 4,30. Ryzykiem jest niska płynność w trakcie świąt 1 i 3 maja.
W Japonii od 27 kwietnia do 6 maja trwa Złoty Tydzień w związku z obchodami koronacji nowego cesarza. Rynki są zamknięte w tym czasie, a firmy przerywają działalność, co w ostatnich dniach objawiało się hamowaniem deprecjacji jena przez popyt korporacyjny w ramach w gromadzenia płynności. Ale teraz, gdy tej siły już nie ma, JPY może być bardziej wrażliwy na rajd ryzyka, o ile taki będzie miał miejsce). Stabilność USD/JPY przy 112 (pomimo presji na sprzedaż) sugeruje, że spekulacyjna część rynku ma apetyt na wzrosty.

To ważny tydzień dla danych z Chin, gdyż kwietniowy rajd ryzyka rozpoczął się (i później był podtrzymywany) na danych świadczących o przyspieszeniu ożywienia i potwierdzających skuteczność polityki fiskalnej i monetarnej. Teraz potrzeba potwierdzenia, że poprawa w danych nie była jednorazową anomalią. Potrzeba dalszego odbicia we wskaźnikach PMI dla przemysłu (wt, czw), co prawdopodobnie będzie miało miejsce z uwagi na luźna politykę kredytowa i programy wsparcia dla przedsiębiorstw. Będzie to ważny drogowskaz dla ogólnorynkowego sentymentu.
W Australii, po rozczarowaniu słabym odczytem inflacji CPI w I kw., rynek powiększył wycenę obniżki stopy procentowej RBA na posiedzeniu 7 maja do 60 proc. To mogło wyczerpać wpływ lokalnych czynników na AUD, który już jest przy trzyletnich dołkach vs. USD. W tym ujęciu pozwolenia na budowę domów (pt) raczej wiele nie zmienią i ważniejszy będzie sentyment ogólnorynkowy z większą wrażliwością na dane z Chin.

W Nowej Zelandii również toczy się debata o to, czy bank centralny zetnie stopę procentową, jednak tutaj rynek jest bardziej niezdecydowany (obniżka wyceniona na 50 proc.). Indeks zaufania biznesu (wt), dane z rynku pracy (śr) i pozwolenia na budowę domów (czw) mogą przechylić szalę. Oczekiwania przed danymi o zatrudnieniu są wysokie (0,5 proc. k/k), więc łatwiej o rozczarowanie.
W Kanadzie PKB za luty (wt) traci na znaczeniu w niecały tydzień po posiedzeniu Banku Kanady. Styczniowe dane były silne (0,3 proc. m/m), co będzie trudno podtrzymać kolejny miesiąc, szczególnie w związku z trudną pogodą w tym okresie. Biorąc jednak względną odporność CAD przed pogłębianiem osłabienia pomimo gołębiego przekazu BoC, słabsze dane mogą być słabym argumentem dla wyprzedaż waluty. Nie bylibyśmy zdziwieni, gdyby w kolejnych dniach CAD zanotował mocniejsze odreagowanie ostatniej przeceny.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.