Dolar wciąż traci

Dolar wciąż traci
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-03-06 (15:45)

Lepszy od spodziewanego odczyt indeksu ISM z amerykańskiego sektora usług nie pomógł dolarowi. Nieznaczne umocnienie dolara wobec euro zaraz po publikacji zostało powstrzymane na poziomie 1,5210. Inwestorzy zaniepokojeni wcześniejszym raportem ADP, który pokazał spadek zatrudnienia w amerykańskich firmach o 23 000, ponownie pozbywali się amerykańskiej waluty.

Dodatkowo zapisy Bezowej Księgi publikowanej przez FED, pokazały spadek tempa wzrostu gospodarczego od początku roku. W efekcie kurs EUR/USD wzrósł do rekordowego poziomu 1,5317. Kluczowym wydarzenie dzisiejszego dnia będzie decyzja ECB w sprawie stóp procentowych. O ile pozostawienie głównej stopy procentowej w strefie euro na niezmienionym poziomie jest właściwie pewne i zdyskontowane przez rynek, o tyle konferencja prasowa prezesa ECB tradycyjnie wpłynie na wycenę europejskiej waluty. Wydaje się, że po serii wypowiedzi ze strony oficjeli europejskich zaniepokojonych tempem i skalą aprecjacji euro, Trichet może znaleźć się pod presją i zmienić swoją dotychczasową jastrzębią retorykę. Możliwość taką zdaje się wyceniać rynek stopy procentowej, gdzie widoczny jest wzrost rentowności niemieckich obligacji. Patrząc na krzywą OIS, inwestorzy spodziewają się obniżki kosztu pieniądza w strefie euro w drugiej połowie roku. Jak na razie poziom 1,5150 okazał się być niezwykle mocnym. Pierwszym wsparciem na dziś dla kursu EUR/USD jest poziom 1,5270, kolejny wyznacza rejon 1,5150-1,5200. Opory zlokalizowane są odpowiednio na poziomach 1,5310, 1,5350 i 1,5400. Biorąc pod uwagę średnio tygodniowy zakres high/low około 300 punktów i fakt, że do końca tygodnia zostały dwa dni, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są dalsze wzrosty kursu do poziomu co najmniej 1,5400. Powstrzymanie spadków na giełdach światowych, przeceniło nieznacznie jena. Wczoraj kurs EUR/JPY zdołał pokonać opór na 159,00 a USD/JPY zbliżył się do poziomu 104,50.

W środę giełda warszawska przerwała sześciodniową serię spadków. Wczorajsze wzrosty traktowane są jako techniczne odreagowanie i analitycy spodziewają się raczej kontynuacji trwającego od początku roku trendu spadkowego. Wzrosty kursu EUR/USD w drugiej połowie dnia przyczyniły się do umocnienia złotego. Złoty zyskuje zarówno do euro jak i dolara. Dzisiaj rano USD/PLN testuje wsparcie na 2,3000 a EUR/PLN wyceniany jest w okolicy 3,5200. Inwestorzy zignorowali wypowiedź członka RPP Mirosława Pietrewicza, który ponownie stwierdził, że w jego ocenie nie ma potrzeby dalszych podwyżek stóp procentowych. Przyznał jednak, że w radzie polityki Pieniężnej może się znaleźć większość, która zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza w tym miesiącu. Wydaje się, że trend słabego dolara będzie kontynuowany co oznacza kolejne rekordy złotego. Tym samym rosną szanse na zrealizowanie celu technicznego na wykresie tygodniowym USD/PLN na poziomie 2,2400.

Źródło: Andrzej Gondek, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...