Panika na giełdach, złoty wciąż traci

Panika na giełdach, złoty wciąż traci
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-08-16 (16:06)

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym jest kontynuacją bardzo nerwowej atmosfery, jaka zapanowała na rynku od początku tego tygodnia. W największym stopniu dało się to zauważyć na japońskim jenie, który po przebiciu ważnych wsparć przyśpieszył proces umacniania się i w ciągu dnia kurs USD/JPY spadał nawet do 113,56 natomiast EUR/JPY 151,94.

Już dawno nie odnotowywaliśmy tak dynamicznych zmian na tych parach. Sytuacja ta potwierdza tylko z jak ważnymi poziomami wsparcia (dla przypomnienia USD/JPY 117 oraz EUR/JPY 160) mieliśmy do czynienia. Konsekwencją aprecjacji jena, a co za tym idzie, wzrostu awersji do ryzyka było osłabienie złotego, który należy do walut tzw. „emerging markets” i w największym stopniu odczuwa zamykanie pozycji finansowanych właśnie japońską walutą.

W czasie dzisiejszej sesji kurs USD/PLN wzrósł w okolice 2,87 gdzie mamy kolejny punkt opóru i na razie nie został on pokonany. Nie daje to jeszcze nadziei na koniec korekty jednakże kurs w najbliższych godzinach może pozostawać poniżej tej wartości. Na jutrzejszej sesji w obronie tego poziomu może pomóc także efekt końca tygodnia, który zazwyczaj sprzyja rodzimej walucie.

Para EUR/PLN także testowała dziś opór 3,84 który powstrzymał dalszą deprecjację złotego. O godzinie 14.30 za jedno euro płacimy 3,8265.

Dzisiejszy dzień na głównej parze walutowej zgodnie z naszymi prognozami charakteryzował się uspokojeniem po ostatnich dużych spadkach kursu. Bardzo duże wyprzedanie rynku spowodowało odbicie od bardzo silnego poziomu wsparcia na 1,3360 i wzrost o godziny 15 do poziomu 1,3415. W kolejnych dniach warto jest obserwować wspomniane wsparcie, ponieważ przebicie go może skutkować szybkim spadkiem do 1,3250.

Opublikowane w dniu dzisiejszym dane zarówno z Polski jak i z gospodarek zagranicznych nie miały większego wpływu na zachowanie kursów.

Warto jeszcze wspomnieć o dzisiejszych wydarzeniach z rynku kapitałowego, gdzie obserwowaliśmy bardzo duże spadki indeksów. W przypadku rynków wschodzących, a więc także giełdy warszawskiej obserwowaliśmy wręcz paniczną wyprzedaż akcji. Tak jak sugerowaliśmy dziś w komentarzu porannym pokonanie wsparcia 3450 punków było ważnym sygnałem kontynuacji korekty i efekt tego było widać w zachowaniu kursów akcji. Możemy oczekiwać, że jeśli zła sytuacja na światowych parkietach będzie się przedłużać, to WIG20 może zatrzymać się dopiero na wsparciu 3150 pkt.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Liczy się tylko FED?

Liczy się tylko FED?

13:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ani słabe dane z Chin, jakie napłynęły w sobotę, a potwierdzające tezy, że tamtejsza gospodarka znalazła się w pewnego rodzaju pułapce, ani też kolejny zamach na Donalda Trumpa wczoraj wieczorem - inwestorzy nie zwracają uwagi na tego typu informacje, dolar jest słaby, gdyż tematem numer jeden jest to, co zrobi amerykański FED w najbliższą środę, jaki będzie komunikat, prognozy makro i wykres dot-plot, oraz jak wypadnie Jerome Powell podczas konferencji prasowej.
Banki centralne w natarciu

Banki centralne w natarciu

11:47 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Europejskim Banku Centralny przychodzi czas na Fed, Bank Anglii, Japonii oraz Norwegii. Tydzień wydaje się być zatem interesujący. EBC obniżył stopy o 25 punktów bazowych, Fed ma rozpocząć cykl luzowania już w środę. Gdyby tego nie zrobił, byłoby to olbrzymie zaskoczenie dla rynku. Trwa przeciąganie liny, wciąż obserwujemy ścierające się spekulacje dotyczące tego czy będzie to ruch o 25 czy może o 50 punktów bazowych. Jednocześnie rynek zakłada, ze zarówno Bank Anglii, Norwegii oraz Japonii będą stabilizować aktualne parametry swojej polityki pieniężnej.
USDPLN jeszcze spadnie?

USDPLN jeszcze spadnie?

10:23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek w ujęciu globalnym zaczynamy od osłabienia dolara na globalnym rynku. Nie jest to zaskoczenie biorąc pod uwagę zbliżającą się decyzję FED w środę i podzielony rynek, co do skali ruchu (25 czy 50 punktów baz.) - rynek daje 41 proc. scenariuszowi głębszej obniżki. Ogromne są też oczekiwania, co do skali obniżek w kolejnych miesiącach. Kluczowa dla złotego para EURUSD właśnie próbuje wybić górne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 1,1120, co mogłoby otworzyć drogę do ruchu w stronę sierpniowych maksimów przy 1,12.
Złoty stabilny przed decyzją Fed

Złoty stabilny przed decyzją Fed

09:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach wielkie odliczanie do pierwszej od marca 2020 obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Środowe posiedzenie to nie tylko wybór pomiędzy obniżką o 25 a 50 punktów bazowych, ale także nakreślenie scenariusza dla stóp na kolejne, kluczowe miesiące. Na rynkach mamy dominację optymizmu, a to przekłada się na stabilny kurs złotego. Jeszcze w czerwcu Fed sygnalizował zaledwie 1-2 obniżki w tym roku i dość umiarkowane tempo obniżania stóp w roku przyszłym.
Który wariant wybierze Fed?

Który wariant wybierze Fed?

2024-09-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Pierwsza od 4 lat obniżka stóp procentowych w USA jest już na wyciągnięcie ręki. Rynek wciąż nie ma pewności czy będzie to ruch o 25 punktów bazowych, czy może jednak Fed wykona mocnieją zmianę. Dla gospodarki wielkość luzowania nie będzie mieć aż tak dużego znaczenia. Sama decyzja może jednak podpowiedzieć rynkowi w jaki sposób Rezerwa Federalna ocenia stan gospodarki i czego oczekuje w najbliższej przyszłości. Bez wątpienia Fed musi zacząć działać. Wskazują na to dane.
EURUSD dalej w górę?

EURUSD dalej w górę?

2024-09-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego było istotne z dwóch powodów - decydenci dowieźli obiecaną obniżkę stóp procentowych i jak można się było tego spodziewać nie byli zbyt konkretni w kwestii tego, jak będą wyglądać dalsze cięcia. Efekt? Rynek jest mało przekonany, co do tego, że ECB zetnie stopy w październiku (zaledwie 30 proc. prawdopodobieństwa), a rynkowe spekulacje wskazują tu na grudzień (Reuters powołując się na źródła twierdzi, że pomocna w tym względzie będzie kolejna projekcja inflacyjna).
Złoty zyskuje w całym tym rynkowym zamieszaniu

Złoty zyskuje w całym tym rynkowym zamieszaniu

2024-09-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wzrost pary EURUSD wynikał w głównej mierze ze słabości dolara amerykańskiego a nie z siły euro. Rynek ponownie wzmocnił swoje spekulacje, że Fed obniży stopy procentowe mocniej w przyszłym tygodniu, choć ciężko powiedzieć, że mieszane dane PPI mogły wzmocnić ten pogląd. EBC niczym nie zaskoczył. Zrobił swoje łagodząc politykę monetarną o standardowe 25 punktów bazowych. Złoty zyskał zarówno do euro jak i USD.
Zachowawcza Lagarde wspiera polskiego złotego

Zachowawcza Lagarde wspiera polskiego złotego

2024-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek ostatniej w tym tygodniu sesji na rynku walutowym przynosi kontynuację wzrostów na parze EURUSD. Wczorajsze zachowawcze komentarze Lagarde dotyczące przyszłych decyzji monetarnych oraz nawracająca niepewność dotycząca wielkości obniżki stóp przez FED w przyszłym tygodniu potęgują różnicę prowadzonej polityki w głównych gospodarkach świata, co może w średnim terminie sprzyjać polskiemu złotemu.
Rynek czeka na ECB

Rynek czeka na ECB

2024-09-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji CPI zostały ostatecznie pozytywnie odebrane przez rynki akcji. Dolar zachował się jednak mieszanie, gdyż taki odczyt podbił scenariusz mniejszej obniżki stóp (o 25 punktów baz.) na najbliższym posiedzeniu FED 18 września - scenariusz dla ruchu o 50 punktów baz. ma jedynie 13 proc. prawdopodobieństwa. Niemniej w perspektywie do końca roku oczekiwania, co do skali cięć nadal przekraczają 100 punktów baz., co powoduje, że ostatecznie dolar jest skazany na osłabienie. Wpływ na to może mieć też poprawa sentymentu na rynkach akcji - zwyczajowo w sytuacji, kiedy banki centralne tną stopy.
EBC obniży stopy, ale co dalej?

EBC obniży stopy, ale co dalej?

2024-09-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny powinien obniżyć dzisiaj stopy procentowe, ale inwestorzy będą zastanawiać się co z dalszymi krokami ze strony banku centralnego. Należy pamiętać, że będzie to druga obniżka w tym roku i wszystko wskazuje, że w tym roku kolejna będzie miała miejsce w grudniu. Czego dalej spodziewać się po kursie euro? Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję o wysokości stóp procentowych dzisiaj o godzinie 14:15. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde.