Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA

Obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-08-16 (09:18)

Inwestorzy krajowi, którzy z powodu Święta Wojska Polskiego nie mogli uczestniczyć w handlu w dniu wczorajszym z niepokojem śledzili wydarzenia z szerokiego rynku, na którym ponownie zagościły obawy o rynek kredytów hipotecznych w USA. Duża niepewność co do skali możliwych negatywnych efektów kryzysu na tym rynku sprawia, że światowi inwestorzy redukując ryzyko uciekają w kierunku bezpiecznych aktywów.

Stąd obserwowane silne, będące wynikiem zwijania „carry trade” umocnienie japońskiej waluty, szerokie i znaczące spadki na światowych rynkach akcyjnych, a także dość wyraźny popyt na obligacje skarbowe USA windujący ich ceny.

Efektem tych międzynarodowych przepływów kapitału jest presja na waluty krajów wschodzących, w tym na polską złotówkę. O ile pod koniec ubiegłego tygodnia i na początku tygodnia obecnego był względnie niewrażliwy na wyprzedaż na rynku akcyjnym, o tyle wczorajsze znaczne umocnienie się walut USA oraz Japonii doprowadziło do silnej przeceny polskiej waluty. EURPLN wzrósł w przeciągu jednego dnia z okolic 3,80 powyżej 3,8250, natomiast skala wzrostów USDPLN w tym czasie sięgnęła niemal 5 groszy (z okolic 2,80 powyżej 2,85) i w dniu dzisiejszym kursy te ustabilizowały się w tych okolicach.

W okresie, gdy rynkiem rządzą obawy i gdy w szybkim tempie inwestorzy redukują ryzyko inwestorzy zaangażowani na rynkach akcyjnych przeżywają trudne chwile. Podobnie było wczoraj oraz dziś w nocy podczas azjatyckiej części sesji. Ceny akcji w USA na wczorajszej sesji znacznie spadły, co przełożyło się na spadki głównych indeksów NYSE o 1,3%-1,9%, dając tym samym sygnał dla inwestorów na całym świecie do wyprzedaży walorów, co pociągnęło w dół giełdy Azji, czego przykładem jest giełda w Japonii, której główny indeks Nikkei 225 spadł o niemal 2%.Wydaje się, że warszawski parkiet, który uniknął wyprzedaży w dniu wczorajszym, dziś znajdzie się pod panowaniem niedźwiedzi, co z kolei nie będzie pomagać złotówce.

W dniu wczorajszym poznaliśmy najważniejszą informację tego tygodnia, a mianowicie inflację CPI w USA. Jej wynik, który okazał się zgodny z oczekiwaniami, zwłaszcza w przypadku inflacji bazowej pozwala oczekiwać, że FED w nagłym przypadku będzie w stanie szybko obniżyć stopy, gdyż ceny wyglądają, jakby się ustabilizowały. Z drugiej strony, taki odczyt sprawia, że zapewne najbliższa decyzja, oraz towarzyszący jej komunikat, przynajmniej w kwestii inflacji, nie ulegnie zmianie w porównaniu z ubiegłym miesiącem, a Fed zapewne będzie w dalszym ciągu utrzymywał, że największym zagrożeniem pozostaje inflacja. Niemniej jednak brak nieoczekiwanego wzrostu tempa inflacji jest optymistycznym sygnałem, gdyż w bieżącej sytuacji FED może nie będzie skłonny do cięcia stóp, jednak pozostaje mu pole manewru w razie sytuacji kryzysowych.

Wydaje się, że po gwałtownych i ruchach kursów w dniu wczorajszym dzisiejszy dzień przynosi szanse na lekkie odreagowanie, za czym przemawia sytuacja techniczna na rynku EURUSD, który to kurs znalazł się dziś w nocy w rejonie 1,3380, a więc oparł się niemal o 200 dniową średnią kroczącą, a zarazem zrealizował niemal w pełni zakres spadków wynikający z formacji podwójnego szczytu. Z drugiej strony zagrożeniem dla prób odreagowania wydaje się być rynek jena, gdyż w przypadku kursu pary EURJPY spadkowy ruch mógł się jeszcze nie zakończyć i po chwilowej wzrostowej korekcie możliwe jest pogłębienie spadków nawet w okolice 150-152. W takim przypadku będziemy świadkami ataku eurodolara na poziom 1,3370, kontynuacji wyprzedaży na giełdach światowych oraz dalszej deprecjacji walut krajów wschodzących.

Dziś poznamy kilka informacji natury fundamentalnej, jednak żadna z nich nie może przynieść całkowitego ukojenia nerwów inwestorów, lecz może jedynie w ograniczony sposób wpłynąć na skale wzrostowej korekty na rynkach EURUSD oraz par jena lub też stać się pretekstem do kontynuacji redukcji ryzyka. Dzień rozpoczniemy o godzinie 11:00 od informacji ze Strefy Euro na temat inflacji HICP dla Strefy Euro, dla której oczekiwania rynku kształtują się na poziomie 1,8% r/r, a więc o 0,1 pkt proc. niżej niż wynik sprzed miesiąca. Wartości wyższe powinny umocnić wspólną walutę, jednak skala tego umocnienia będzie raczej niewielka. Popołudniu przeniesiemy się za ocean, gdzie o 14:30 poznamy informacje z rynku nieruchomości oraz z rynku pracy, na temat liczby nowych inwestycji budowlanych (oczekiwane 1,405 mln) oraz wydanych zezwoleń na budowę (1,400 mln), a także liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ubiegłym tygodniu (oczekuje się 313 tys.). Na koniec dnia (18:00) poznamy jeszcze wskaźnik koniunktury w rejonie Filadelfii, którego rynek oczekuje na poziomie 9 w porównaniu z 9,2 zanotowanymi przed miesiącem. Wszystkie informacje z USA za wyjątkiem liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych są dodatni skorelowane z wartością amerykańskiej waluty, co oznacza, że wartości wyższe od oczekiwań będą jej sprzyjać, natomiast niższe szkodzić. Wpływ danych z USA również będzie marginalny, gdyż obecnie rynkiem rządzą gwałtowne emocje, a żadna z powyższych informacji nie jest w stanie rozwiać obaw i skłonić inwestorów do podjęcia większego ryzyka.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.