Huśtawka nastrojów

Huśtawka nastrojów
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-24 (09:32)

Kolejny dzień na rynkach zagranicznych charakteryzował się dużo zmiennością. Odczucia inwestorów po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych w USA o 75pb pozostawały mieszane. Zdania co do działania Fed są podzielone.

Cześć analityków uważa, że była to słuszna decyzja mająca przede wszystkim podbudować zaufanie na rynkach światowych. Z kolei zdaniem niektórych był to akt desperacji. Rynki akcji pozostawały nerwowe. Większość giełd w Europie zamknęła się na minusie, a początek sesji amerykańskiej przyniósł spadki na skutek obaw, że obniżka o 0,75% okaże się niewystarczająca by poddźwignąć gospodarkę amerykańską. Końcówka sesji natomiast przyniosła silne wzrosty. Indeks DJIA wzrósł o prawie 300 punktów. Pojawiły się nowe propozycje rządowych planów pomocy, co przywróciło optymizm.

Oczekiwania na kolejne cięcia stóp w Stanach oraz odbicie na giełdzie wywołały presją na dolara, który pozostawał słabszy w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. W ostatnim czasie na rynkach obserwujemy huśtawkę nastrojów, które są wywołane zmiennym zachowaniem giełd. Dane makroekonomiczne zdają się mieć mniejsze znaczenie.

W dniu dzisiejszym najważniejszą publikacją będzie indeks nastroju gospodarczego z Niemiec oraz dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnych z USA. Te ostatnie dane są szczególnie istotne z tego względu iż zdaniem ekonomistów to właśnie bańska na amerykańskim rynku mieszkaniowym wywołała obecny kryzys finansowy.

EURPLN

Eurozłoty pozostawał w dniu wczorajszym w dość wąskim 250 punktowym zakresie wahań. Zmienne nastroje na giełdzie spowodowały, że złoty pod koniec dnia powrócił w okolice maksimów. Losy waluty polskiej pozostają uzależnione od sytuacji na rynkach zagranicznych. Obecna sytuacja techniczna nie daje jasnych sygnałów. Dopóki bowiem wsparcie na poziomie 3,60 jest bronione, to w dalszym ciągu istnieje możliwość rozszerzenia się obecnej korekty. Z kolei dopóki opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 3,8540 pozostaje nienaruszony, to złoty ma szanse na umocnienie się. Dziś z Polski poznamy dane na temat i sprzedaży detalicznej za grudzień.

EURUSD

W dalszym ciągu sytuacja na eurodolarze nie jest klarowna. Z jednej strony spadki na giełdach i wzrost awersji do ryzyka powodują, że dolar jest mocniejszy. Z drugiej strony jednak, wszelkie impulsy ożywienia na rynkach akcji są wykorzystywane do sprzedaży waluty amerykańskiej. Wczoraj euro zyskało na wartości po jastrzębich wypowiedziach Tricheta, z których jasno wynikało, że pomimo obecnej złej sytuacji na rynkach finansowych i spadków na giełdzie głównym celem ECB będzie walka z inflacja. Dziś bodźcem do silniejszych ruchów na eurodolarze może być publikacja indeksu nastroju instytutu Ifo. Dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,4720 w dalszym ciągu powinna dominować podaż. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,4560.

GBPUSD

Pomimo lepszych wstępnych danych na temat PKB w Wielkiej Brytanii i jastrzębich notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, waluta brytyjska pozostawała słaba. GBP nie pomógł nawet wynik głosowania członków MPC, który nie dawał jasnych sygnałów co do decyzji odnośnie stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Sygnałem do wzrostów może być przełamane linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, przebiegającej w rejonie 1,9560/70. W dalszym ciągu wsparcie wynikające z 61,8% zniesienia fib na poziomie 1,9455 jest bronione, co sprzyja dalszym wzrostom na GBP.

USDJPY

W dalszym ciągu utrzymuje się odwrotna korelacja miedzy giełdą a jenem. Zmienne na stroje na rynkach akcji powodują, że dość dużą zmienność obserwujemy również na parach walutowych z jenem. Jen zyskuje głównie na wzroście awersji do ryzyka. Nadchodzące dane z gospodarki japońskiej pozostają słabe. Opublikowany dzisiaj indeks aktywności spadł o 0,5%. Dzisiaj poznamy kluczowe dane na temat inflacji CPI oraz notatki z ostatniego posiedzenia Banku Japonii. Sytuacja techniczna nie jest jasna, a duża zmienności na giełdach nie sprzyja długotreminowym inwestycjom na tej parze. Najbliższy opór wyznaczają okolice 106,60, natomist silne wsparcie to okolice 105.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.