Niepokój powrócił na rynki akcji

Niepokój powrócił na rynki akcji
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-10 (09:29)

Dominującym tematem wśród inwestorów od początku 2008r pozostaje jen, słabość rynków akcji oraz prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA. Waluta japońska aprecjonowała na początku tego korzystające ze wzrostu awersji do ryzyka.

Słabe dane makroekonomiczne napływające z gospodarki amerykańskiej oraz obawy o pogłębienie się kryzysu na rynku kredytowym i nieruchomości były głównymi czynnikami decydującymi o pogłębieniu się spadków na giełdzie. Wczorajszy dzień przyniósł kontynuację spadku indeksu DJI w okolice minimum z sierpnia minionego roku Dołączając do tego spowolnienie w sektorze konsumpcji prywatnej oraz słabszy raport z rynku pracy - pesymizm jest jak najbardziej uzasadniony i nie dziwi, że coraz częściej mówi się o recesji grożącej największej gospodarce światowej. Ponadto w swoim środowym wystąpieniu Poole podkreślił, że szanse wystąpienia inflacji są na tyle wysokie, by być powodem do zmartwień. Szef Fed w St. Louis powiedział również, że Fed nie musi przejmować się tym że kolejna obniżka stóp procentowych wyrwie inflację spod kontroli. Zdaniem Poole’a stabilne oczekiwania inflacyjne dają szerokie pole do manewru.

W dniu dzisiejszym poznamy decyzje w sprawie stop procentowych Banku Anglii i ECB. Większość analityków oczekuje, że stopy pozostaną w styczniu na niezmienionym poziomie, spodziewając się gołębiej retoryki BoE i bardziej jastrzębiego przemówienia Trichet’a. Pomimo obaw obu banków centralnych o spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2008r należy zauważyć, że ostanie dane na temat inflacji pokazały, że presja inflacyjna utrzymuje się jedynie w strefie euro, natomiast polityka monetarna Banku Anglii może być bardziej akomodacyjna. Spodziewamy się większej zmienności towarzyszącej publikacji decyzji odnośnie stóp.

EURPLN

Wczorajszy dzień przyniósł poranne umocnienie się złotego w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,58. Silne spadki na giełdzie popsuły jednak nastroje inwestorów, co przełożyło się również na osłabienie złotego w okolice oporu wyznaczonego przez 100-okresową średnią na wykresie 4h. Złoty pozytywnie reaguje na wszelkie odbicia indeksów akcji. Z kolei osłabienie PLN jest ograniczone biorąc pod uwagę sytuację na rynkach akcji. To powinno w dalszym ciągu sprzyjać złotemu. Inwestorzy czekają obecnie na dane dotyczące grudniowej inflacji. Jeśli inflacja okaże się wyższa od oczekiwań, to wzrosną oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Kluczowa dla dalszych losów eurozłotego pozostaje również sytuacja na rynkach zagranicznych, dlatego zalecalibyśmy monitorowanie indeksów giełdowych. EURPLN wybił się dołem z węższego pasma wahań, jednak szerszy zakres 3,58-3,62 wciąż obowiązuje. Sytuacja techniczna nie jest do końca jasna, jednak jak na razie sprzyja dalszemu umocnieniu złotego. Najbliższy opór wyznacza rejon 3,6080.

EURUSD

Euro traciło wczoraj na wartości głównie na skutek spekulacyjnego kupna USD na skutek wyhamowania impetu wzrostowego i braku siłu na wyjście powyżej istotnego poziomu 1,4750, w okolicach którego przebiega istotne zniesienia geometryczne (50% fib). Trzykrotna próba podejścia pod ten poziom zakończyła się fiaskiem, a dodatkowo publikacja słabszych danych na temat wzrostu PKB i produkcji przemysłowej ze strefy euro przyczyniły się do pogłębienia spadków i przełamania istotnego wsparcia na poziomie 1,4680. Dziś poznamy decyzje ECB odnośnie stóp procentowych. Nie przewiduje się w tej kwestii żadnych zmian. Istotniejsze będzie wystąpienia szefa ECB i to czy zasygnalizuje koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej skupiając się głównie na ryzyku spowolnienia gospodarczego a nie inflacji.

GBPUSD

Gdy wydaje się, że waluta brytyjska może już na chwilę odetchnąć, to jednak rynek szybko rewiduje takie poglądy. Taka sytuacja miała miejsce przy większym ruchu korekcyjnym na GBPUSD w okolice 1,9820. Publikowane dane makroekonomiczne osłabiają funta oraz wzmagają obawy o pogłębienie się kryzysu na rynku nieruchomości. Kurs GBPUSD powolnie zmierza w okolice dolnej granicy kanału spadkowego, a najbliższe wsparcie może znaleźć w okolicy 1,9530 wyznaczonej przez 141,4% projekcji fali korekcyjnej. Dziś poznamy decyzje Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Większość analityków jest zdania, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 5,5%,a BoE poczeka jeszcze miesiąc z kolejna obniżką o 25pb. Taki rozwój wydarzeń może przynieść lekkie odreagowania na funcie.

USDJPY

Na parze USDJPY w dalszym ciągu obserwujemy odreagowanie ostatnich silnych spadków. Utrzymujące się pesymizm, obawy o możliwość wystąpienia recesji w USA oraz spadki cen akcji tym razem nie pomogły walucie japońskiej. Dziś w nocy poznaliśmy dane na temat indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Indeks ten spadł do poziomu 10% co skazuje na słabsze tempo wzrostu gospodarczego. Gospodarka japońska jest uzależniona od kondycji innych gospodarek światowych, w szczególności USA, a więc obawy o spowolnienie gospodarki amerykańskiej a także spowolnienie w sektorze konsumpcji przekładają się na obawy o kondycję gospodarki w Japonii. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość wzrostów w okolice 38,2% zniesienia całości spadków z poziomu 114,65, a więc w okolice 110,50.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Czekamy na ECB

Czekamy na ECB

2023-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?