Niepokój powrócił na rynki akcji

Niepokój powrócił na rynki akcji
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-10 (09:29)

Dominującym tematem wśród inwestorów od początku 2008r pozostaje jen, słabość rynków akcji oraz prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA. Waluta japońska aprecjonowała na początku tego korzystające ze wzrostu awersji do ryzyka.

Słabe dane makroekonomiczne napływające z gospodarki amerykańskiej oraz obawy o pogłębienie się kryzysu na rynku kredytowym i nieruchomości były głównymi czynnikami decydującymi o pogłębieniu się spadków na giełdzie. Wczorajszy dzień przyniósł kontynuację spadku indeksu DJI w okolice minimum z sierpnia minionego roku Dołączając do tego spowolnienie w sektorze konsumpcji prywatnej oraz słabszy raport z rynku pracy - pesymizm jest jak najbardziej uzasadniony i nie dziwi, że coraz częściej mówi się o recesji grożącej największej gospodarce światowej. Ponadto w swoim środowym wystąpieniu Poole podkreślił, że szanse wystąpienia inflacji są na tyle wysokie, by być powodem do zmartwień. Szef Fed w St. Louis powiedział również, że Fed nie musi przejmować się tym że kolejna obniżka stóp procentowych wyrwie inflację spod kontroli. Zdaniem Poole’a stabilne oczekiwania inflacyjne dają szerokie pole do manewru.

W dniu dzisiejszym poznamy decyzje w sprawie stop procentowych Banku Anglii i ECB. Większość analityków oczekuje, że stopy pozostaną w styczniu na niezmienionym poziomie, spodziewając się gołębiej retoryki BoE i bardziej jastrzębiego przemówienia Trichet’a. Pomimo obaw obu banków centralnych o spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2008r należy zauważyć, że ostanie dane na temat inflacji pokazały, że presja inflacyjna utrzymuje się jedynie w strefie euro, natomiast polityka monetarna Banku Anglii może być bardziej akomodacyjna. Spodziewamy się większej zmienności towarzyszącej publikacji decyzji odnośnie stóp.

EURPLN

Wczorajszy dzień przyniósł poranne umocnienie się złotego w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,58. Silne spadki na giełdzie popsuły jednak nastroje inwestorów, co przełożyło się również na osłabienie złotego w okolice oporu wyznaczonego przez 100-okresową średnią na wykresie 4h. Złoty pozytywnie reaguje na wszelkie odbicia indeksów akcji. Z kolei osłabienie PLN jest ograniczone biorąc pod uwagę sytuację na rynkach akcji. To powinno w dalszym ciągu sprzyjać złotemu. Inwestorzy czekają obecnie na dane dotyczące grudniowej inflacji. Jeśli inflacja okaże się wyższa od oczekiwań, to wzrosną oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Kluczowa dla dalszych losów eurozłotego pozostaje również sytuacja na rynkach zagranicznych, dlatego zalecalibyśmy monitorowanie indeksów giełdowych. EURPLN wybił się dołem z węższego pasma wahań, jednak szerszy zakres 3,58-3,62 wciąż obowiązuje. Sytuacja techniczna nie jest do końca jasna, jednak jak na razie sprzyja dalszemu umocnieniu złotego. Najbliższy opór wyznacza rejon 3,6080.

EURUSD

Euro traciło wczoraj na wartości głównie na skutek spekulacyjnego kupna USD na skutek wyhamowania impetu wzrostowego i braku siłu na wyjście powyżej istotnego poziomu 1,4750, w okolicach którego przebiega istotne zniesienia geometryczne (50% fib). Trzykrotna próba podejścia pod ten poziom zakończyła się fiaskiem, a dodatkowo publikacja słabszych danych na temat wzrostu PKB i produkcji przemysłowej ze strefy euro przyczyniły się do pogłębienia spadków i przełamania istotnego wsparcia na poziomie 1,4680. Dziś poznamy decyzje ECB odnośnie stóp procentowych. Nie przewiduje się w tej kwestii żadnych zmian. Istotniejsze będzie wystąpienia szefa ECB i to czy zasygnalizuje koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej skupiając się głównie na ryzyku spowolnienia gospodarczego a nie inflacji.

GBPUSD

Gdy wydaje się, że waluta brytyjska może już na chwilę odetchnąć, to jednak rynek szybko rewiduje takie poglądy. Taka sytuacja miała miejsce przy większym ruchu korekcyjnym na GBPUSD w okolice 1,9820. Publikowane dane makroekonomiczne osłabiają funta oraz wzmagają obawy o pogłębienie się kryzysu na rynku nieruchomości. Kurs GBPUSD powolnie zmierza w okolice dolnej granicy kanału spadkowego, a najbliższe wsparcie może znaleźć w okolicy 1,9530 wyznaczonej przez 141,4% projekcji fali korekcyjnej. Dziś poznamy decyzje Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Większość analityków jest zdania, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 5,5%,a BoE poczeka jeszcze miesiąc z kolejna obniżką o 25pb. Taki rozwój wydarzeń może przynieść lekkie odreagowania na funcie.

USDJPY

Na parze USDJPY w dalszym ciągu obserwujemy odreagowanie ostatnich silnych spadków. Utrzymujące się pesymizm, obawy o możliwość wystąpienia recesji w USA oraz spadki cen akcji tym razem nie pomogły walucie japońskiej. Dziś w nocy poznaliśmy dane na temat indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Indeks ten spadł do poziomu 10% co skazuje na słabsze tempo wzrostu gospodarczego. Gospodarka japońska jest uzależniona od kondycji innych gospodarek światowych, w szczególności USA, a więc obawy o spowolnienie gospodarki amerykańskiej a także spowolnienie w sektorze konsumpcji przekładają się na obawy o kondycję gospodarki w Japonii. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość wzrostów w okolice 38,2% zniesienia całości spadków z poziomu 114,65, a więc w okolice 110,50.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

14:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.

"Gołębie" nastroje?

2024-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bilans trudnego początku maja na rynkach finansowych to wzrost szans, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED (prawdopodobieństwo takiego scenariusza powróciło powyżej 70 proc.), po tym jak rynek dostał słabsze dane z rynku pracy, a także rozczarowujące odczyty indeksów ISM wskazujące na hamowanie gospodarki. Pewne obawy mogą budzić wzrosty subindeksów cen płaconych w ISM, co może wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i ten wątek najpewniej powróci w przyszłym tygodniu, kiedy to rynki dostaną dane o kwietniowej inflacji CPI (15 maja).
Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

Dolar słabszy a Wall Street na plusie po FOMC oraz NFP

2024-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar w minionym tygodniu osłabił się, rentowności amerykańskich obligacji spadły, złoto poruszało się w szerokiej konsolidacji a indeksy z Wall Street zanotowały wzrosty. To obraz rynku po ostatniej decyzji Fed-u oraz danych z rynku pracy. Za nami długi weekend majowy w Polsce. Globalne rynki finansowe „działały” jednak normalnie. Inwestorzy otrzymali kolejną paczkę danych do „przetrawienia” a także decyzję Rezerwy Federalnej oraz konferencję prasową Powell-a.
Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

Decyzja RPP i lawina komentarzy Fed

2024-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
„Suchą nogą” przeszedł złoty przez majówkowy weekend pomimo dość ważnych wydarzeń na rynku globalnym, które będą kształtować notowania na początku maja. Przed nami decyzja RPP oraz gra o to, kiedy Fed obniży stopy procentowe. Choć jesteśmy tuż po majowej decyzji Fed, rynki żyją już kolejnymi posiedzeniami. W maju nie było mowy o obniżce (przypomnijmy, że amerykański bank centralny nadal utrzymuje stopy na wieloletnich maksimach w przedziale 5,25-5,5%), a ograniczenie tempa redukcji bilansu (z 95 do 60 mld USD począwszy od czerwca) było jasno komunikowane już wcześniej.
Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.