Dolar pod presją

Dolar pod presją
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-12-31 (10:27)

Na kolejnej sesji z niewielką płynnością dolar osłabił się. Przyczyną były kolejne negatywne dane makroekonomiczne. Wzbudziły one kolejny raz obawy o możliwość przeciągnięcia się kryzysu na rynku nieruchomości oraz wywołania kolejnych negatywnych skutków w sektorach związanych z tym rynkiem – czyli przede wszystkim sektorze finansowym.

Giełda i dolar zareagowały spadkami, co było preferowanym kierunkiem już od czwartku po zamachu na byłą premier Pakistanu Benazir Brutto. Zdarzenie to może mieć kolosalny wpływ na sytuację Pakistanu i ogólnie na bezpieczeństwo reszty świata – należy pamiętać, że po zamachu wzrosło zagrożenie przejęcia władzy w Pakistanie przez radykalnych islamistów, a jest to kraj posiadający broń atomową. Fakty te w dużej mierze są przyczyną spadku wartości dolara. Ceny złota odzwierciedlają te obawy. Uważamy, że obawy geopolityczne będą nadal istotnie wpływały na ceny aktywów w najbliższym czasie. Dolar i giełda powinny być w tym czasie słabe, złoto i ropa naftowa powinny rosnąć. Rynki wschodzące zachowywać się będą zapewnie różnie w zależności od regionu, może pojawić się pewna presja, jednak w przypadku takich walut jak złoty powinna być ograniczona.

EURPLN

Złoty pozostaje w konsolidacji w już bardzo teraz wąskim zakresie 3,60-3.62. Niska płynność rynku nie zachęciła jednak żadnych inwestorów do przeprowadzenia próby wybicia z tego zakresu. Z jednej strony złotem szkodzi sytuacja na rynkach akcji i zmniejszona atrakcyjność rynków wschodzących. Z drugiej jednak strony złoty jest jedną z najatrakcyjniejszych walut fundamentalnie, co sprawia, że wszelkie korekty są bardzo niewielkie. Nowy rok często przynosi zmianę obserwowanej tendencji, co tym razem może oznaczać wybicie z tego zakresu. Kierunek powinien być zdeterminowany głównie przez sytuację na rynkach zagranicznych.

EURUSD

Słabość dolara prawdopodobnie będzie się utrzymywać, gdyż destabilizacja Pakistanu, jest wydarzeniem, które może mieć dalekosiężne i długotrwałe skutki. Dane makroekonomiczne, jak i oczekiwania na obniżkę stóp procentowych powinny cementować negatywny sentyment. Jako, że złoto odzwierciedla obecnie zarówno obawy geopolityczne jak i inflacyjne zatem można traktować ten rynek jako wskazówkę dla dolara. Na dzisiejszej sesji płynność będzie niewielka więc nie można wykluczyć dalszych dynamicznych ruchów. Często wraz z nowym rokiem dochodziło do dynamicznej zmiany obserwowanej tendencji – należy mieć to na uwadze, jednak obecnie trudno znaleźć przekonujące krótkoterminowe argumenty za zmianą sentymentu do dolara.

GBPUSD

Funt jest nadal pod presją, jednak ze względu na fakt silnego osłabienia USD może to być mało widoczne na rynku GBPUSD. Nasze prognozy słabszego funta spełniają się jednak bardzo wyraźnie na rynku EURGBP, który osiągnął kolejne maksimum. Korekta jest możliwa w praktycznie każdym, nawet najsilniejszym trendzie i choć nie widać na razie powodów fundamentalnych do pojawienia się takiej korekty to jednak kurs GBPUSD może jeszcze kontynuować ruch do góry za sprawą słabego dolara. Sytuacja fundamentalna GBP jest jasna, BoE jest na najlepszej drodze do obniżki stóp, z wielu kierunków (m.in. nieruchomości) nadchodzą informacje, które dają mu ku temu silne przesłanki.

USDJPY

USDJPY przełamał linię trendu wzrostowego od końca listopada i rozwija się korekta, która przypomina nieco korektę z połowy października. Umocnienie jena związane jest ze spadkami cen akcji i generalnemu wzrostowi awersji do ryzyka – z jednej strony w wyniku zamach w Pakistanie, z drugiej w wyniku pojawienia się kolejny raz obaw o pogorszenie się sytuacji na rynku nieruchomości w USA, co może przełożyć się na kolejną falę wyprzedaży akcji. Sytuacja techniczna sprzyja umocnieniu jena, gdyż ruch ponad 114 z 21grudnia miał charakter fałszywego wybicia.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.