Duża zmienność pomimo świątecznego tygodnia

Duża zmienność pomimo świątecznego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-12-30 (11:13)

Kończący się dziś świąteczny tydzień, był sporym zaskoczeniem dla wielu uczestników rynku. Atmosfera jaka zapanowała zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym nie przypominała świątecznego spokoju i obserwowaliśmy duże zmiany kursów. Najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na cały rynek walutowy było zakończenie korekty na parze EUR/USD.

Dynamiczny wzrost kursu sugeruje, że po chwilowej aprecjacji dolara aktualnie bardziej prawdopodobne są spadki wartości tej waluty. Takie zachowanie rynku zagranicznego wpłynęło na kurs złotego. Po kilku dniach konsolidacji pod ważnymi oporami 2,53 oraz 3,63 odpowiednio dla USD/PLN oraz EUR/PLN kursy w ostateczności nie poradziły sobie z ich pokonaniem i rozpoczęły silne spadki. Na sesji piątkowej za jednego dolara płaciliśmy 2,45 PLN, natomiast euro kosztowało 3,6050.

Umocnienie złotego wynika w głównej mierze z wychodzenia inwestorów z waluty amerykańskiej. Dlatego dużo większą zmienności obserwujemy na parze USD/PLN , gdzie kolejnym ważnym wsparciem jest dopiero ostatni dołek na poziomie 2,4250. Pokonanie tego poziomu może zaowocować spadkiem nawet poniżej 2,40.

Stabilnie zachowuje się para EUR/PLN. W tym przypadku wciąż aktualne pozostaje wsparcie na poziomie 3,60 i dopóki jesteśmy powyżej tej ceny nie powinniśmy obserwować większej zmienności.
Kończący się dziś tydzień jest kolejnym, który potwierdził jak duża jest zależność rynku krajowego od sytuacji na rynkach zagranicznych. Duże zmiany wartości rodzimej waluty odbywały się pomimo braku publikacji danych makroekonomicznych z Polski.

Za umocnieniem PLN poza deprecjacją dolara przemawiały jedynie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Po raz kolejny miały one „jastrzębi” charakter i utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że podwyżki stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku są niemal pewne.

Przykładem były słowa Dariusza Filara. Powiedział on w wywiadzie dla prasy, że inflacja w pierwszym kwartale 2008 może wynieść około 4%. Jego zdaniem może ona zwolnić w późniejszych okresach, ale cel RPP zostanie osiągnięty dopiero w I połowie 2009 roku. Filar powiedział także, że dla Rady bardzo ważne będą kolejne dane o dynamice płac i jeśli pozostanie ona dwucyfrowa to będzie to bardzo niepokojące.

W piątek Filar powiedział, że już w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne będą 2-3 podwyżki kosztu pieniądza.

Inny członek RPP Marian Noga odniósł się natomiast do prognoz wzrostu gospodarczego w 2008. Jego zdaniem w I kwartale może on spaść poniżej 5% , ale później powinien wzrosnąć do poziomu 5,5 proc.

Ostatni tydzień kończącego się roku był niezwykle dynamiczny na rynku zagranicznym. Koniec korekty na parze EUR/USD i powrót do dynamicznych wzrostów doprowadziły do wzrostu kurs ponad poziom 1,47. Jest to największe tygodniowe osłabienie amerykańskiej waluty od ponad 13 miesięcy. Co więcej ruch ten jest także istotny z punktu widzenia analizy technicznej. W czasie wczorajszej sesji została, bowiem zanegowana formacja głowy z ramionami, której teoretyczny zasięg wypadał w okolicach 1,41. W chwili obecnej taki spadek kursu, przynajmniej w najbliższym czasie jest mało realny. Obecnie bardziej prawdopodobny wydaje się powrót kursu w okolice ostatniego szczytu na poziomie 1,4960. Jeszcze na początku tygodnia wydawało się, że jest duża szansa na przedłużenie korekcyjnego umocnienia amerykańskiej waluty. Podane w ostatni piątek dane na temat wydatków amerykańskich konsumentów w listopadzie (+1,1%) okazały się lepsze od prognoz (+0,7%). Poprawiło to chwilowo nastroje na rynkach kapitałowych, co doprowadziło do wzrostów cen akcji. Dane te dawały nadzieje, że kryzys z sektora nieruchomości nie przekłada się na razie na pozostałe działy gospodarki. Kolejne dane makroekonomiczne okazały się jednak dużo słabsze i rozczarowały wielu inwestorów liczących na poprawę sytuacji po ratunkowych działaniach FED. Największym negatywnym zaskoczeniem była czwartkowa informacja o dynamice zamówień na dobra trwałe. Okazało się, że wyniosła ona jedynie 0,1% podczas gdy prognozy zakładały wzrost do 2%. Co więcej także odczyt sprzed miesiąca został zrewidowany w dół. Ta niekorzystna publikacja zbiegła się w czasie także z doniesieniami mediów na temat udanego zamachu w Pakistanie na przywódczynię partii opozycyjnej Benzari Bhutto. Po tych danych kurs EUR/USD jeszcze przyspieszył wzrosty i obecnie umocnienie dolara mogą spowodować tylko naprawdę dobre dane z USA. Na to na razie się jednak nie zanosi i raczej należy liczyć się z możliwością kolejnych odsłon skutków kryzysu z sektora nieruchomości. Warto także wspomnieć o podanym we wtorek indeksie cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Spadł on, bowiem najsilniej od 2001 czyli od czasu kiedy zaczęto go sporządzać. Dość wymowna była także zapowiedź obniżenia dywidendy przez Citigroup o 40%. Doniesienia takie powodują, że ponownie rosną nadzieje inwestorów na kolejną już obniżkę stóp procentowych w USA. Obecnie szanse na taki ruch rynek szacuje na około 68%. Naszym zdaniem pierwsze tygodnie nowego roku mogą przynieść kontynuację wyprzedaży amerykańskiej waluty i dalszy wzrost oczekiwań na obniżkę kosztu pieniądza na posiedzeniu FED, które odbędzie się już 30 stycznia.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.